Herosi (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herosi
Heroes
Gatunek serialu science fiction, thriller
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Tim Kring
Liczba odcinków 77
Liczba serii 4 sezony
Lista odcinków
Produkcja
Reżyseria Greg Beeman
Allan Arkush
Adam Kane
Paul A. Edwards
John Badham
Jeannot Szwarc
Paul Shapiro
Allan Arkush
Roxann Dawson
Greg Yaitanes
Scenariusz Tim Kring
Muzyka Lisa Coleman
Wendy Melvoin
Zdjęcia John B. Aronson
Scenografia Michael Budge
Czas trwania odcinka ok. 42 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone NBC
Polska TVP1 – maj 2007, Fox Polska
Lata emisji 20062010
Data premiery 25 września 2006
Aktorzy występujący w serialu, ComicCon 2008

Herosi (ang. Heroes) – amerykański serial fantastyczno-naukowy, stworzony przez Tima Kringa. Premiera serialu odbyła się 25 września 2006 roku na antenie stacji NBC. Fabuła opowiada historię ludzi, którzy odkrywają w sobie niesamowite zdolności, jak telepatia, umiejętność podróżowania w czasie czy latania[1]. Fabuła odcinków pisana jest na wzór amerykańskich komiksów z krótkimi, kilkuepizodowymi wątkami splatającymi się razem w jedną historię.

Gdy serial zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, był najchętniej oglądanym programem, przyciągając 14,3 miliona widzów, zdobywając tym samym największą widownię przy odcinku premierowym w stacji NBC od pięciu lat[2]. 6 października 2006 dyrektor NBC Entertainment Kevin Reilly ogłosił, że serial Herosi zostanie nadany w całości[3]. 17 stycznia 2007 Reilly ogłosił, że zostanie wyemitowany również drugi sezon serialu Herosi[4], którego premiera miała miejsce 24 września 2007 roku. Planowano stworzenie spin-offu serii, Heroes: Origins, który miał zawierać sześć odcinków[5], jednak projekt zawieszono z powodu strajku scenarzystów w Hollywood[6].

Ostatni odcinek Herosów wyemitowano 8 lutego 2010. Telewizja NBC zdecydowała o zakończeniu produkcji serialu z powodu niskiej oglądalności czwartego sezonu.

Obecnie serial jest pokazywany w Polsce na kanale Fox Polska
23 lutego 2014 roku, stacja NBC zamówiła limitowana serię Heroes Reborn[7]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

O serialu[edytuj | edytuj kod]

Część Pierwsza: Genesis[edytuj | edytuj kod]

Premierowy odcinek wyemitowany przez amerykańską stację NBC 23 września 2006. Historia oparta jest na zasadzie komiksu. Istnieje tu główny wątek (ocalenie świata). W każdym odcinku pojawiają się wątki poboczne, które najczęściej są w nim rozwiązywane. Każdy odcinek daje nam odpowiedzi na kilka pytań i przesuwa akcję równocześnie stawiając kolejne pytania. W pierwszej serii głównym zadaniem bohaterów jest powstrzymanie olbrzymiej eksplozji, którą zobaczył Hiro, przenosząc się w czasie około dwóch miesięcy od punktu wyjściowego dla akcji serialu. W czterech początkowych odcinkach akcja skupia się wokół bohaterów, którzy dopiero zaczynają odkrywać swoje zdolności i pogodzić je ze swoim codziennym życiem. W ostatnich scenach czwartego odcinka, zaczyna kształtować się wątek główny serialu. W trakcie podróży metrem, Peter Petrelli otrzymuje wiadomość od Hiro z przyszłości: "Ocal cheerleaderkę, ocalisz świat" (Save the cheerleader, save the world). Wiadomość odnosi się do przewidzianej przez Isaaca eksplozji w Nowym Jorku. Również wtedy główni bohaterowie zaczynają sobie uświadamiać, że nie są sami, że istnieją także inni. W dalszych odcinkach fabuła skupia się wokół pytania jaką rolę odegrają poszczególni bohaterowie w powstrzymaniu katastrofy. W Polsce sezon pierwszy emitowany był przez TVP1.

Część Druga: Pokolenia[edytuj | edytuj kod]

Premierowy odcinek wyemitowany 24 września 2007. Kolejne od 1 października do 3 grudnia 2007. Sezon ten liczy tylko 11 odcinków (produkcja została wstrzymana ze względu na strajk scenarzystów). Akcja serialu rozpoczyna się 4 miesiące po wydarzeniach na "Kirby Plaza" (zakończenie odcinka "Jak powstrzymać człowieka- bombę?). Nazwa tytułowa "Pokolenie" dotyczy Firmy i prowadzonych przez nią badań nad wirusem Shanti. Zarażeni są m.in. Haitańczyk, Nikki Sanders i Sylar. Mohinder Suresh zaczyna współpracować z Firmą. Ando Masahashi stara się dowiedzieć, co stało się z Hiro, który tymczasem przeniósł się w odległą przeszłość do Japonii, gdzie tam spotkał bohatera ze swojego dzieciństwa. Pojawiają się także nowi bohaterowie. Maya i Alejandro usiłują nielegalnie dostać się do USA. Mają nadzieję, że tam znajdą lekarstwo na "chorobę" Mayi. Dziewczyna posiada zdolność zabicia wszystkich ludzi znajdujących się w pobliżu, z wyjątkiem jej brata. Ten jest w stanie powstrzymać siostrę i przywrócić do życia jej ofiary. W trakcie swojej podróży spotykają Sylara, który stracił swoje moce. Claire i jej rodzina przeprowadzają się do południowej Kalifornii, aby zacząć nowe życie. W szkole dziewczyna poznaje chłopaka, Westa, który potrafi latać. Z czasem dochodzi do bliższej znajomości. Monica Dawson odkrywa swoje zdolności z pomocą kuzyna Micah. W Polsce w TVP1 premiera odbyła się 5 stycznia 2011.

Część Trzecia: Złoczyńcy[edytuj | edytuj kod]

Sezon trzeci rozpoczął się 22 września 2008. W trzeciej części pojawia się wiele nowych postaci ze zdolnościami, w tym najpotężniejszy dotychczas łotr Arthur Petrelli. "Łotrem" jest też między innymi Daphne Millbrook - "superszybkie bieganie".

Część Czwarta: Uciekinierzy[edytuj | edytuj kod]

W części czwartej Nathan Petrelli we współpracy z rządem chce zebrać wszystkich ludzi ze zdolnościami do jednego "obozu". Jednak cały projekt wymyka się spod jego kontroli. Znowu pojawia się wątek wszechpotężnego Gabriela Greya potocznie zwanego Sylar, który dzięki współpracy z agentem posiądzie zdolność zmiennokształtności.

Część Piąta: Odkupienie[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze dwa odcinki miały premierę 22 września 2009 roku. Samuel Sullivan (Robert Knepper) skupia wokół siebie innych takich jak on, ludzi ze zdolnościami. Razem jako rodzina wędrują, żyjąc jak cyrkowcy i zbierając nowych członków. Grupa ta nie wie jednak, że Samuel bez nich pozbawiony jest swych mocy (kontroluje ziemię i skały), które chce wykorzystać do zagłady zwykłych ludzi nie posiadających mocy. Sylar powoli ulega wewnętrznej przemianie. Walczy ze swą przeszłością, by w końcu, ze złoczyńcy stać się bohaterem.

Heroes Reborn[edytuj | edytuj kod]

Premiera Heroes Reborn jest zaplanowana na 24 września 2015 roku przez NBC[8][9]

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Herosi.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Postacie z serialu Herosi.
Bohater Aktor Wiek Pochodzenie Supermoce
Charakterystyka
Claire Bennet Hayden Panettiere 16 Odessa, Teksas Samoregeneracja tkanki.
Nastolatka, zmagająca się ze swoją nieśmiertelnością, oraz ciągłymi kłamstwami ojca.
Noah Bennet Jack Coleman ok. 45 Odessa, Teksas
Najbardziej tajemnicza postać. Przybrany ojciec Claire. Jest jednym z pracowników Firmy. Znany również jako Mężczyzna w Rogowych Okularach.
Robert Bishop (Bob) Stephen Tobolowsky ok. 45 Toledo (Ohio), Ohio Transmutacja metali w złoto. Nie wiadomo, czy także w inne metale.
Jeden z zarządców Firmy. Jest ojcem Elle Bishop.Ginie na początku 3 sezonu. Zabija go Sylar.
Elle Bishop Kristen Bell 24 Toledo (Ohio), Ohio Tworzy, kontroluje i absorbuje pole elektryczne
Agentka Firmy. Jest córką Boba Bishopa.Zabija ją Sylar w 3 sezonie
Monica Dawson Dana Davis ok. 20 Nowy Orlean, Luizjana Adaptacyjna pamięć mięśniowa – potrafi zapamiętać i wykorzystać każdą akcję fizyczną, którą wcześniej zobaczyła, na przykład w telewizji.
Pracuje w restauracji. Jest siostrzenicą D. L.'a i starszą kuzynką Micah.
Simone Deveaux Tawny Cypress 28 Nowy York
Simone jest osobą, która łączy postać Isaaka i Petera. Początkowo dziewczyna Isaaka, prowadzi galerię, w której sprzedaje jego obrazy. W niedługim czasie rzuca go z powodu jego uzależnienia.
D. L. Hawkins Leonard Roberts 31 Las Vegas, Nevada Fazowanie się przez obiekty, co oznacza, że potrafi przenikać przez ciała stałe.
Mąż Niki Sanders, ojciec Micah. Zbiegły więzień, który jednak nie popełnił zbrodni za którą trafił do więzienia. Potrafi przenikać przez przedmioty, zarówno organiczne jak i nieorganiczne.Zostaje zastrzelony.
Maya Herrera Dania Ramírez 26 Republika Dominikańska W chwilach strachu jej moc zabija wszystkich wokół niej. Jej brat, Alejandro potrafi wstrzymać i cofnąć działanie jej mocy.
Poszukiwana za wielokrotne morderstwo, ucieka do USA, gdzie ma zamiar spotkać się z doktorem Chandrą Sureshem.
Alejandro Herrera Shalim Ortiz 26 Republika Dominikańska Antidotum przeciw wirusowi, którego wytwarza jego siostra. Zabija go Sylar.
Również poszukiwany za morderstwa. Razem z siostrą, Mayą, ucieka do USA.
Ando Masahashi James Kyson Lee 24 Tokio, Japonia Wzmacnia moce innych herosów (np. jego moce+superszybkość=podróże w czasie).
Programista w firmie Yamagato Industries. Przyjaciel i towarzysz Hiro.
Isaac Mendez Santiago Cabrera 28 Nowy Jork Prekognicja – zdolność widzenia przyszłości. Wizje Izaaca objawiają się w obrazach.
Artysta z Nowego Jorku, który potrafi (początkowo tylko w narkotycznym transie) namalować przyszłość. Jest autorem komiksu '9th Wonders!', który opowiada o innych bohaterach serialu.Zabija go Sylar
Adam Monroe/Takezo Kensei David Anders ponad 350 Anglia Samoregeneracja tkanki.
Ma tak dobrze rozwinięte zdolności regeneracji, że uczyniły go one nieśmiertelnym. Fundator Firmy. Zostaje zabity przez Arthura Petrelliego, który odbiera mu moc regeneracji.
Hiro Nakamura Masi Oka 24 Tokio Naginanie czasoprzestrzeni, co umożliwia zatrzymywanie, wysunięcie do przodu lub cofnięcie czasu oraz teleportację.
Programista z Tokio, syn jednego z założycieli 'Firmy'.
Matt Parkman Greg Grunberg 35 Los Angeles Telepatia
Policjant z Los Angeles, potrafi czytać w cudzych myślach. Z czasem uczy się je także kontrolować. Po odbyciu swojej duchowej podróży w Afryce zaczyna malować przyszłość (taki sam dar, jaki wcześniej posiadał Isaac Mendez).
Nathan Petrelli Adrian Pasdar ok. 35-40 Nowy Jork Lewitacja
Kandydujący do kongresu brat Petera. W przeciwieństwie do brata cechuje go racjonalizm, który odrzuca nadnaturalne zdolności.
Peter Petrelli Milo Ventimiglia 26 Nowy Jork Absorpcja mocy innych. Peter potrafi przejąć moc innego herosa i w późniejszych przypadkach używać jej.
Pielęgniarz, którego dręczą sny, w których lata. Wierzy, że jest stworzony do wielkich rzeczy. Nie bacząc na niebezpieczeństwo, gotów jest wypełnić swoje przeznaczenie, od czego często odwodzi go racjonalny brat Nathan. W Część Trzecia: Złoczyńcy jego ojciec Arthur Petrelli zabiera mu moc absorpcji. Po wstrzyknięciu formuły może tak jak jego ojciec pobierać moce od innych bohaterów, ale może w tym czasie posiadać tylko jedną moc.
Micah Sanders Noah Gray-Cabey 10 Las Vegas Technopatia
Niezwykle zaradny 10-letni syn Niki i D. L.'a. Dzielnie radzi sobie z rozstaniem rodziców i znajomością profesji matki. Potrafi oddziaływać na przedmioty elektryczne.
Niki/Jessica Sanders Ali Larter 33 Las Vegas Nadludzka siła. Tak potężna moc w połączeniu z wrażliwą naturą Nicole powoduje rozszczepienie osobowości.
Jest matką Micah i żoną D. L.'a. Podobnie jak oni posiada nadnaturalne zdolności. Za wszelką cenę chce ochronić syna najpierw przed D.L.'em, a potem przed swoją mroczną stroną.
Tracy Strauss Ali Larter 33 Nowy Jork Zamrażanie, (możliwe, że również samozamiana w lód)
Jest bliźniaczą siostrą Niki Sanders, ma ona jeszcze jedną siostrę, Barbarę – trojaczki. Była blisko z senatorem Nathanem Petrellim, który uratował jej życie. Rozeszli się po wydarzeniach z Pinehearst.
Mohinder Suresh Sendhil Ramamurthy ok. 30 Madras, Indie Jego krew jest antidotum na wirus o nazwie "Shanti". Po zażyciu formuły (już z katalizatorem) zwiększyła się jego siła i odporność.
Jest genetykiem, synem zabitego przez Sylara Chandry Suresha. Zawsze powątpiewał w skrajne teorie swojego ojca. Nie umie się pogodzić z jego śmiercią, szuka więc odpowiedzi na pytania postawione przez Chandrę.
Sylar Zachary Quinto ok. 30-35 Nowy Jork Wybitna intuicja, rozumienie skomplikowanych systemów
Naprawdę nazywa się Gabriel Gray. Posiada nieodpartą żądzę zdobywania wiedzy o działaniu osób posiadających moc. Rozcina głowę osoby, która go zaciekawiła, by sprawdzić w jaki sposób pracuje i tym samym posiąść nowe umiejętności. Pomimo starań i prób zrozumienia swojego postępowania, cały czas pozostaje zabójcą – od 3. sezonu nieśmiertelnym.

Bohaterowie drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

Bohater Aktor Pochodzenie Supermoce
Charakterystyka
Ted Sprague Matthew John Armstrong brak danych Wydzielanie radioaktywnej energii.
Mężczyzna oskarżony o zabójstwo żony oraz o zabójstwo i spalenie mieszkania lekarza, który ją leczył. Tak naprawdę były to nieszczęśliwe wypadki, kiedy nie zapanował nad mocą. Nie jest do końca przekonany co do naturalności swoich mocy. Szuka zemsty, na firmie Noaha Benneta, twierdząc, że to wszystko ich wina. Współpracuje z Mattem Parkmanem. Zostaje zabity przez Sylara w przedostatnim odcinku pierwszego sezonu.
Charlie Andrews Jayma Mays Midland, Teksas Silnie rozwinięta pamięć.
Kelnerka, w której zakochuje się Hiro. Zabita przez Sylara w odcinku Seven Minutes to Midnight. Chora na raka mózgu. Zapamiętuje wszystko, co przeczyta.
Eden McCain Nora Zehetner brak danych Perswazja, czyli zdolność rozkazywania innym ludziom – rozkazy te są zmuszeni wykonać.
Ściągnięta z przestępczej ścieżki przez Noaha Benneta, pracuje dla niego, używając swej mocy. Popełnia samobójstwo, by Sylar nie mógł odebrać jej mocy i wykorzystać ich do złych celów (Fallout).
Rene-Haitańczyk
(The Haitian)
Jimmy Jean-Louis Haiti, dokładniejsze dane nieznane Mentalna manipulacja, która objawia się w usuwaniu wspomnień drugiej osoby bądź blokowaniu zdolności danego herosa.
Pracuje dla pana Benneta. Bardzo tajemnicza postać, nikt nie zna jego nazwiska. W odcinku 9 sezonu 4 Clare zwraca się do niego "Rene", niejako ujawniając jego imię. Wszyscy sądzą, że jest niemową, co okazuje się nieprawdą (Fallout).
Lyle Bennet Randall Bentley Odessa, Teksas
Brat Claire Bennet. Od końcówki 1. sezonu zna tajemnicę siostry (wcześniej tracił pamięć przez Haitańczyka).
Meredith Gordon Jessalyn Gilsig Kermit, Teksas Pirokineza, czyli zdolność wytwarzania i kontrolowania ognia, oraz odporność na wszelkie obrażenia od tego żywiołu.
Prawdziwa matka Claire Bennet. Próbuje zataić, kim jest ojciec cheerleaderki i przy okazji wyłudzić od niego pieniądze.
Daphne Millbrook Brea Grant Lawrence, Kansas Superszybkie bieganie, jest "wyścigówką".
Pracuje dla Artura Petrellego i uważa się za złoczyńcę. Nie wie, że Matt Parkman miał sen o ich wspólnej przyszłości. Pod jego wpływem pomaga "dobrym".
Sandra Bennet Ashley Crow Odessa, Teksas
Przyszywana mama Claire Bennet. Zakochana w swoim psie Panie Mugglesie pani domu.
Daniel Linderman Malcolm McDowell Las Vegas, Newada Moc Uzdrawiania i Leczenia ran, urazów oraz blizn.
Biznesmen, któremu winna pożyczone pieniądze jest Niki Sanders. Główny fundator firmy "Linderman Corp.". Jest także właścicielem kasyna w Las Vegas. Zginął z ręki D. L. Hawkinsa.

Przypisy

  1. Heroes first look. NBC.com. [dostęp 2010-02-08].
  2. 'Heroes' debut paces NBC's second Monday win of the new season. NBC Universal Media Village, 2006-09-26. [dostęp 2006-09-29].
  3. NBC Rewards Hit Fall Drama 'Heroes' With Full-Season Order For 2006-07. NBC Universal Media Village, 2006-10-05. [dostęp 2006-10-13].
  4. NBC renews hit series 'The Office', 'My Name Is Earl', 'Heroes' and 'Law & Order: SVU' for full-season of episodes in 2007-2008. NBC Universal Media Village, 2007-01-17. [dostęp 2007-01-26].
  5. NBC delivers the quality once again this fall, [... for its 2007-08 Primetime schedule]. 2007-05-14. [dostęp 2007-05-14].
  6. Heroes: Origins zawieszony. 2007-11-02. [dostęp 2007-11-02].
  7. NBC wskrzesza "Herosów" z 13-odcinkowym miniserialem! . W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 23 lutego 2015].
  8. NBC ogłasza daty premier w sezonie 2015/16 . W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 23 czerwca 2015].
  9. UPFRONTY 2015: Ramówka stacji NBC na sezon 2015/16 . W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 10 maja 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]