Higurashi no naku koro ni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Higurashi no Naku Koro ni
ひぐらしのなく頃に
(Higurashi no Naku Koro ni)
Gatunek thriller, horror
Gra komputerowa
Higurashi no Naku Koro ni / Higurashi no Naku Koro ni Kai
Producent 07th Expansion
Wydawca 07th Expansion (PC), Alchemist (PS2/NDS)
Platforma PC, Playstation 2, Nintendo DS
Data wydania Onikakushi-hen — 10 sierpnia 2002
Watanagashi-hen — 29 grudnia 2002
Tatarigoroshi-hen — 15 sierpnia 2003
Himatsubushi-hen — 13 sierpnia 2004
Meakashi-hen — 30 grudnia 2004
Tsumihoroboshi-hen — 14 sierpnia 2005
Minagoroshi-hen — 30 grudnia 2005
Matsuribayashi-hen — 13 sierpnia 2006
Rei — 31 grudnia 2006
Matsuri — 22 lutego 2007
Matsuri: Kakera Asobi — 20 grudnia 2007
Kizuna Dai-Ichi-Kan Tatari — 26 czerwca 2008
Kizuna Dai-Ni-Kan Sou — 27 listopada 2008
Kizuna Dai-San-Kan Rasen — 28 maja 2009
Kizuna Dai-Yon-Kan Kizuna — 25 lutego 2010
Gatunek Dōjin, powieść wizualna
Telewizyjny serial anime
Higurashi no Naku Koro ni
Reżyser Chiaki Kon
Studio Japonia Studio Deen
Stacja telewizyjna Chiba TV, Kansai TV, Tokai TV
Premierowa emisja 4 kwietnia 200626 września 2006
Liczba odcinków 26
Telewizyjny serial anime
Higurashi no Naku Koro ni Kai
Reżyser Chiaki Kon
Studio Japonia Studio Deen
Stacja telewizyjna Chiba TV, Kansai TV, Tokai TV
Premierowa emisja 6 lipca 200717 grudnia 2007
Liczba odcinków 24
Manga
Higurashi no Naku Koro ni / Higurashi no Naku Koro ni Kai
Autor Karin Suzuragi
Yutori Hōjō
Jirō Suzuki
Yoshiki Tonogai
En Kitō
Mimori
Wydawca Square Enix
Kadokawa Shoten
Drukowana w Gangan Powered
Monthly Gangan Wing
Monthly GFantasy
Gangan
Comp Ace
Kadokawa Shoten
OVA
Higurashi no Naku Koro ni Rei
Reżyser Toshifumi Kawase
Studio Japonia Studio Deen
Liczba odcinków 5
Data wydania 25 lutego 200821 sierpnia 2009
OVA
Higurashi no Naku Koro ni Kira
Reżyser Hideki Tachibana
Scenariusz Toshifumi Kawase
Studio Japonia Studio Deen
Liczba odcinków 4
Data wydania 21 lipca 201125 stycznia 2012

Higurashi no naku koro ni (jap. ひぐらしのなく頃に?) – japońska seria kryminalnych powieści wizualnych stworzona przez grupę 07th Expansion. Gry powstały na silniku NScripter na platformę Microsoft Windows. Ich fabuła skupia się na grupie młodych przyjaciół oraz na dziwnych zdarzeniach zachodzących w wiosce, w której żyją. Pierwsza gra serii, Onikakushi-hen, została wydana 10 sierpnia 2002 roku. Ósma i ostatnia gra na komputery PC, Matsuribayashi-hen, została wydana 13 sierpnia 2006 roku. By zwiększyć zainteresowanie oraz by dalej rozwijać historię, dalsze rozdziały serii zostały stworzone w formie mangi oraz gier na konsole PlayStation 2 i Nintendo DS.

Seria stała się bardzo popularna i zrobiono na ich podstawie dramy (krótkie teledyski z poruszającymi się obrazami); pierwsza powstała na podstawie rozdziału Onikakushi-hen i została wydana w maju 2005 roku[1]. Później na podstawie gier, zaczęły powstawać mangi. Pierwszy tom, realizowany przez Gangan Powered i rysowany przez japońską artystkę Karin Suzuragi, opublikowały Square Enix i Kadokawa Shoten. Po krótkim czasie Studio Deen zajęło się produkcją pierwszej serii anime na podstawie pierwszych sześciu rozdziałów. Pierwszy odcinek został wyemitowany 4 kwietnia 2006 roku. Druga seria anime, Higurashi no Naku Koro ni Kai, również produkowana przez Studio Deen, rozpoczęła nadawanie 6 lipca 2007 roku. Aktualnie (od 25 lutego 2009 roku) wydawana jest trzecia seria OAV nazywająca się Higurashi no Naku Koro ni Rei[2] i jest reżyserowany przez Toshifumi Kawase[3]. W 2008 powstał również film live action reżyserowany przez Ataru Oikawę, na podstawie pierwszego rozdziału historii.

Tytuł posiada podwójne znaczenie sugerowane przez zapis jedynie fonetyczny. Słowo higurashi może być przetłumaczone jako cykada (jap. ?)[4] lub „życie z dnia na dzień” (jap. 日暮し?). Naku może oznaczać wydawać dźwięk (jap. 鳴く?), odnoszące się głównie do zwierząt, ptaków i insektów, albo płakać (jap. 泣く?). Ryukishi07, autor historii, twierdzi, że czerwone na () w logo, jest oficjalną częścią tytułu[5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Higurashi jest to powieść wizualna opisywana przez twórcę — 07th Expansion — jako „sound novel[6]. Oryginalna wersja serii charakteryzuje się całkowitą liniowością. Gracz nie ma wpływu na rozwój wydarzeń, a każda część gry posiada tylko jedno zakończenie. Częściowym wyjątkiem stanowi Matsuribayashi-hen, w którym po ukończeniu gry można zagrać w minigrę umożliwiającą zobaczenie dodatkowych scen. Ponadto oryginał nie posiadał dubbingu.

Każda część gry jest nazywana „rozdziałem” i jest podzielona na kilka pomniejszych rozdziałów. Pod koniec każdego z nich zostają dodane wskazówki, które można zobaczyć w opcji „TIPS”. Mają one za zadanie pomóc wyjaśnić niektóre wątki, które w głównej osi fabularnej nie zostały rozwinięte lub były pominięte.

Na początku każdego rozdziału pojawia się krótki poemat autorstwa Frederiki Bernkastel, który częściowo zdradza, co się będzie działo.

Do znacznych zmian w rozgrywce doszło w Higurashi no Naku Koro ni Matsuri (jap. ひぐらしのなく頃に祭?) — adaptacji całej serii na PS2 wydanej 22 lutego 2007 roku. Do najważniejszych z nich należy dodanie wyborów, co pozwala graczowi na zdecydowanie, który scenariusz chce zrealizować, jednak tyczy się to tylko tych rozdziałów pytań, których głównym bohaterem jest Keiichi Maebara. Kolejną dużą różnicą jest inne zakończenie. Matsuribayashi-hen zostaje pominięty, a na jego miejsce pojawiają się trzy inne rozdziały: Taraimawashi-hen, Tsukiotoshi-hen oraz Miotsukushi-hen. Ponadto port gry posiada inne projekty postaci i teł, zmienioną ścieżkę dźwiękową oraz dubbing. Ze względu na duży sukces tej adaptacji, w 20 grudnia 2007 roku wydano dodatek Higurashi no Naku Koro ni Matsuri: Kakera Asobi (jap. ひぐらしのなく頃に祭カケラ遊び?).

Kolejną adaptacją całej serii stanowi Higurashi no Naku Koro ni Kizuna (jap. ひぐらしのなく頃に絆?) na Nintendo DS. Ze względu na dużo mniejszą (w porównaniu z PlayStation 2) pojemność dysku gra została podzielona na cztery części: Dai Ichi Kan Tatari (jap. 第一巻「祟」?), Dai Ni Kan Sou (jap. 第二巻「想」?), Dai San Kan Rasen (jap. 第三巻「螺」?) oraz Dai Yon Kan Kizuna (jap. 第四巻「絆」?). Zostały one wydane kolejno w: 26 czerwca 2008 roku, 27 listopada 2008 roku, 28 marca 2009 roku oraz 25 lutego 2010 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rozdziały[edytuj | edytuj kod]

Higurashi no Naku Koro ni[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze cztery rozdziały należą do serii Higurashi no Naku Koro ni (jap. ひぐらしのなく頃に „Kiedy cykady zapłaczą”?). Są one nazywane „rozdziałami pytań”, gdyż nie zdradzają one bezpośrednio poszczególnych wątków. Dzięki temu gracz może sam tworzyć własne teorie na temat wydarzeń w Hinamizawie.

Onikakushi-hen (jap. 鬼隠し編?, „Rozdział uprowadzenia przez demony”)
Rozdział wprowadzający do świata gry. Ukazany jest z perspektywy Keiichiego Maebary. Skupia się na jego codziennym życiu z przyjaciółmi. Początkowo wesoła atmosfera zaczyna znikać w momencie, gdy chłopiec dowiaduje się nieprzyjemnych faktów na temat wioski oraz jej mieszkańców. Początkowo główny bohater próbuje to zignorować, ale z czasem zaczyna brać pod wątpliwość intencje przyjaciół, aż w ostateczności popada w paranoję, która doprowadza do tragedii.
Watanagashi-hen (jap. 綿流し編?, „Rozdział dryfującej wełny”)
Rozdział jest ponownie pokazany z perspektywy Keiichiego, lecz tym razem główny wątek jest skupiony na samym, tytułowym festynie oraz na siostrach Sonozaki: Mion i Shion. Podczas Wataganashi Keiichi i Shion wraz Tomitake i Miyo włamują się do świątyni, by odkryć więcej sekretów związanych z klątwą boga Oyashiro. Po tym wydarzeniu dochodzi do niewyjaśnionych zaginięć, o które podejrzewa się Mion.
Tatarigoroshi-hen (jap. 祟殺し編?, „Rozdział zabójczej klątwy”)
Teppei Houjou po kilku latach wraca do Hinamizawy, po czym zabiera swoją córkę Satoko do domu, gdzie dręczy ją psychicznie i fizycznie. Keiichi, nie godząc się na to, próbuje pomóc dziewczynie, pozbywając się jej wujka. Niestety, po tym czynie, dochodzi do tragedii, a sam chłopiec zaczyna wierzyć, że jest w stanie rzucać klątwy na innych. Pojawia się po raz pierwszy Irie Kyousuke – mężczyzna, który prowadzi klinikę w Hinamizawie oraz wspomniano o Satoshim Houjou – bracie Satoko – który rok temu zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Rozdział skupia się tym razem na historii rodziny Houjou.
Himatsubushi-hen (jap. 暇潰し編?, „Rozdział marnujący czas”)
Akcja rozdziału dzieje się pięć lat przed właściwymi wydarzeniami z serii. Głównym bohaterem jest Mamoru Akasaka, młody policjant z Tokio. Zlecono mu śledztwo związane z porwaniem córki polityka, lecz mężczyzna później zostaje uwikłany w tajemnice wioski. Rozdział skupia się na Rice Furude, która może mieć silny związek z wydarzeniami Hinamizawy.

Kai[edytuj | edytuj kod]

Rozdziały od piątego do ósmego należą do serii Higurashi no Naku Koro ni Kai (jap. ひぐらしのなく頃に解 „Kiedy cykady zapłaczą: Rozwiązanie”?). Nazywane są rozdziałami odpowiedzi, gdyż wytłumaczone zostaje większość niedopowiedzeń z rozdziałów pytań.

Meakashi-hen (jap. 目明し編?, „Rozdział otwierający oczy”)
Rozdział stanowi solucję do Wataganashi-hen. Historia jest ukazana z perspektywy Shion Sonozaki – głównej sprawczyni większości zniknięć w Wataganashi-hen. Dziewczyna ucieka ze szkoły, by wrócić do Hinamizawy wbrew zakazowi jej rodziny. Była zakochana w Satoshim, lecz niestety jej miłość spowodowała zhańbienie rodu Sonozaki. W momencie, gdy chłopiec znika w niewyjaśnionych okolicznościach, Shion popada w szaleństwo i zaczyna mordować każdego, kto w jej mniemaniu przyczynił się w jakimkolwiek stopniu do cierpienia lub zniknięcia ukochanego.
Tsumihoroboshi-hen (jap. 罪滅し編?, „Rozdział pokuty”)
Rozdział stanowi solucję do Onikakushi-hen, lecz w przeciwieństwie do Meakashi-hen, dochodzi do innych wydarzeń niż w odpowiadającym jemu rozdziałowi pytań. Fabuła jest skupiona na Renie Ryūgū i jej rodzinie. Dziewczyna z powodu syndromu Hinamizawy zaczyna popadać w tę samą paranoję, co Keiichi w pierwszym rozdziale. Pod koniec Rena próbowała wysadzić szkołę, lecz w ostateczności jej się to nie udaje.
Minagoroshi-hen (jap. 皆殺し編?, „Rozdział o masakrze”)
Minagoroshi-hen stanowi solucję do Tatarigoroshi-hen. Fabuła jest ukazana z perspektywy Riki Furude. Dziewczyna, jak się okazuje, przeżywała wielokrotnie wydarzenia z całej serii i w każdym z nich ginęła. Po raz pierwszy pojawia się Hanyuu Furude – bogini, która odpowiada za przenoszenie Riki do następnej Hinamizawy. Zdradzony zostaje również główny antagonista serii.
Matsuribayashi-hen (jap. 祭囃し編?, „Rozdział o akompaniamencie festynu”)
Ostatni rozdział całej gry, który odpowiada na dotąd niedopowiedziane, wszelkie wątki w serii. Wszyscy główne bohaterowie działają razem, by pokonać osobę odpowiedzialną za niszczenie wioski oraz by zmienić jej przeznaczene. Hanyuu w tym rozdziale pojawia się w ludzkiej postaci. Jest to jedyny, kanoniczny, niehumorystyczny rozdział, który posiada szczęśliwe zakończenie. Nie dochodzi też do śmierci żadnej osoby podczas czerwca 1983 roku.

Rei[edytuj | edytuj kod]

Rozdziały te należą do mini-serii Higurashi no Naku Koro ni Rei (jap. ひぐらしのなく頃に礼 „Kiedy cykady zapłaczą: Wdzięczność”?), która została wydana 31 grudnia 2006 roku.

Saikoroshi-hen (jap. 賽殺し編?, „Rozdział o zabójczych kościach”)
Saikoroshi-hen stanowi epilog do Matsuribayashi-hen. Dzieje się w sierpniu 1983. Rika podczas jazdy rowerem zostaje potrącona przez ciężarówkę, po czym budzi się w alternatywnym świecie. W nim Keiichi, Kyousuke oraz Miyo nigdy nie przybyli do Hinamizawy, rodzice Reny nie rozwiedli się, rodzice Satoko oraz Riki żyją, a Satoshi nie zniknął. Hanyuu jest nieobecna, a sama wioska ma być wkrótce podtopiona. Rika musi sama znaleźć sposób na powrót do poprzedniego świata.
Batsukoishi-hen (jap. 罰恋し編?, „Rozdział o karze miłosnej”)
Akcja dzieje się w śnie, w którym Keiichi wraz z Soul Brothers walczy przeciwko dziewczynom z klubu gier. Rozdział ten pierwotnie miał się nazywać Otsukaresama i miał stanowić epilog do pierwszej serii, lecz ze względu na jego zbyt humorystyczny wydźwięk został wydany dopiero w Rei.
Hirukowashi-hen (jap. 昼壊し編?, „Rozdział o świcie”)
Fabuła rozdziału bazuje na grze Higurashi Daybreak. Opowiedziany jest z perspektywy Keiichiego Maebary oraz Reny Ryuuguu. Podczas szukania skarbu Rena coś przypadkowo połknęła. Okazuje się, że to była jedna z dwóch części „Fuwarazu Magatama”, dzięki któremu jedna osoba z czerwoną magatamą ślepo zakochuje się w drugiej z białą.

Matsuri[edytuj | edytuj kod]

Rozdziały, które pojawiły się tylko w adaptacji gry na PlayStation 2Higurashi no Naku Koro ni Matsuri (jap. ひぐらしのなく頃に祭 „Kiedy cykady zapłaczą: Festyn”?).

Taraimawashi-hen (jap. 盥回し編?, „Rozdział o odbijaniu piłeczki”)
Taraimawashi-hen jest to rozdział pytań, który stanowi „karę” dla gracza, kiedy ten usilnie próbuje uniknąć zaangażowania się w jakiekolwiek problemy postaci. Fabularnie stanowi połączenie Onikakushi-hen i Wataganashi-hen. Keiichi, po dowiedzeniu się o sekretach wioski, postanawia, że nie będzie się tym przejmować i będzie cieszyć się życiem jak dawniej. Niestety, ta postawa nie kończy się dobrze ani dla niego, ani dla jego przyjaciół.
„Tarai mawashi” jest to japoński idiom, który oznacza unikanie odpowiedzialności za czyjeś problemy. Polskim odpowiednikiem tego słowa jest „odbijać piłeczkę”.
Tsukiotoshi-hen (jap. 憑落し編?, „Rozdział o egzorcyzmie”)
Tsukiotoshi-hen należy do rozdziałów odpowiedzi, mimo iż nie wyjaśnia wielu wątków. Keiichi, Rena i Shion, w celu uratowania Satoko, postanawiają pozbyć się jej wujka. Jednak po morderstwie Rena zaczyna się dziwnie zachowywać, a Keiichiemu wydaje się, że mówi do niego sam bóg Oyashiro. Mion, niepokojąc się o nich, przebiera się za swoją siostrę, by dowiedzieć się, co się stało.
Miotsukushi-hen (jap. 澪尽し編?, „Rozdział o poświęceniu kanału wodnego”)
Jest to alternatywne zakończenie całej serii, zastępujące Matsuribayashi-hen. Po dowiedzeniu się, kto jest prawdziwym sprawcą masowego morderstwa w Hinamizawie, Keiichi i Rika postanawiają zmienić przeznaczenie poprzez rozwiązanie problemów, jakie pojawiły się we wcześniejszych rozdziałach. Miotsukushi-hen odpowiada na wszystkie wątki w serii, przy czym dodaje kilka dodatkowych informacji na temat syndromu Hinamizawy oraz powstania Hanyuu. Rozdział ten pojawił się też w czwartej części Higurashi no Naku Koro ni Kizuna, lecz nieco się różni od tego w Matsuri.
Tytuł rozdziału pochodzi od gry słów Miotsukushi (jap. 澪標 Znak kanału wodnego?) i Mi o tsukushi (jap. 身を尽くし?), który jest odmianą wyrazu Mi o tsukusu (jap. 身を尽くす poświęcić czyjeś ciało?).

Kizuna[edytuj | edytuj kod]

Rozdziały, które pojawiły się w serii gier na plaftormę NDS — Higurashi no Naku Koro ni Kizuna (jap. ひぐらしのなく頃に絆 „Kiedy cykady zapłaczą: Więzi”?).

Someutsushi-hen (jap. 染伝し編?, „Rozdział o następującym zabarwieniu”)
Jest to rozdział pytań, który pojawia się w pierwszej części Higurashi no Naku Koro ni Kizuna Dai Ichi Kan Tatari (jap. ひぐらしのなく頃に絆 第一巻「祟」 „Kiedy cykady zapłaczą: Więzi ~ Część pierwsza: Klątwa”?). Stanowi on retelling Onisarashi-hen z nowymi postaciami, pomniejszymi zmianami fabularnymi oraz z innym zakończeniem. Dochodzi do tych samych wydarzeń, co we wcześniej wspomnianym rozdziale, lecz rolę Mamoru Akasaki i Oishiego Kurando zastępuje policjantka — Minai Tomoe.
Kagebōshi-hen (jap. 影紡し編?, „Rozdział o kręcącej się sylwetce”)
Rozdział pojawia się w drugiej części Higurashi no Naku Koro ni Kizuna Dai Ni Kan Sou (jap. ひぐらしのなく頃に絆 第二巻「想」 „Kiedy cykady zapłaczą: Więzi ~ Część druga: Myśl”?). Jest kolejnym retellingem Onisarashi-hen, lecz jest tym razem ukazany z perspektywy policjantki — Minai Tomoe. Tym razem Mamoru oraz Kurando są obecni. Ponadto pojawiają się nowe postacie: Minai Madoka — młodsza siostra Tomoe; oraz Fujita Shingo — policjant. Kageboushi-hen kończy się równie szczęśliwie jak Onisarashi-hen, lecz samo zakończenie wygląda inaczej.
Tokihogushi-hen (jap. 解々し編?, „Rozdział rozwiązujący rozwiązanie”)
Rozdział pojawia się w trzeciej części Higurashi no Naku Koro ni Kizuna Dai San Kan Rasen (jap. ひぐらしのなく頃に絆 第三巻「螺」 „Kiedy cykady zapłaczą: Więzi ~ Część trzecia: Spirala”?). Minai Tomoe wraz ze swoją siostrą Madoką prowadzą dochodzenie związane z wydarzeniami w szkole, do której uczęszczała Rena. Ozaki Nagisa — przyjaciółka Reny — próbuje pomóc policjantom w śledztwie.
Kotohogushi-hen (jap. 言祝し編?, „Rozdział gratulacyjny”)
Jest to rozdział, który pojawia się w ostatniej części Higurashi no Naku Koro ni Kizuna Dai Yon Kan Kizuna (jap. ひぐらしのなく頃に絆 第四巻「絆」 „Kiedy cykady zapłaczą: Więzi ~ Część czwarta: Więzi”?). Stanowi on szczegółowy opis przeszłości Hanyuu oraz początków Hinamizawy.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główne[edytuj | edytuj kod]

Keiichi Maebara (jap. 前原 圭一 Maebara Keiichi?)
Seiyū: Sōichirō Hoshi, Gōki Maeda (film aktorski)
Jest protagonistą pierwszych trzech rozdziałów. Syn sławnego malarza. Po przeprowadzce do Hinamizawy, zaprzyjaźnia się z dziewczynami i dołącza do ich klubu. Cierpiał na syndrom Hinamizawy. Utrzymuje stałe kontakty z policjantem Oishim.
Rena Ryūgu (jap. 竜宮 レナ Ryūgu Rena?)
Seiyū: Mai Nakahara, Airi Matsuyama (film aktorski)
Główna bohaterka rozdziału Tsumihoroboshi-hen. Przeprowadziła się rok temu z miejscowości Ibaraki do Hinamizawy. Ma obsesję na punkcie wszystkich ślicznych rzeczy. Czasami kończy swoje zdanie słowami kana? kana? (jap. かな? かな??). Jeśli znajdzie jakąś (według niej) śliczną rzecz to mówi Haū! Omochikaerī! (jap. はぅ〜! お持ち帰りぃ〜!?), przy czym nie można jej zatrzymać. Jej prawdziwe imię to „Reina”.
Sonozaki Mion (jap. 園崎 魅音?)
Seiyū: Satsuki Yukino, Rin Asuka (film aktorski)
Jest najstarsza w całej szkole oraz najweselsza w grupie. Jest przewodniczącą w swojej klasie. Uwielbia oszukiwać w grach karcianych. Podkochuje się w Keiichim. Mion zgodnie z tradycją dziedziczy zwierzchnictwo nad rodem Sonozaki. Tymczasowo reprezentuje Sonozakich i pomaga Oryou podejmować decyzje, przyzwyczajając się do roli przywódczyni. Kocha swoją siostrę. Na plecach i w imieniu ma symbol demona (w imieniu to sylaba mi (jap. ?).
Sonozaki Shion (jap. 園崎 詩音?)
Seiyū: Satsuki Yukino
Bliźniacza siostra Mion, obecnie mieszkająca rezydencji w Okinomiya. Keiichi nie wierzył początkowo w jej istnienie. W przeciwieństwie do siostry nie posiada znaku demona. Pracuje jako kelnerka w „Angel-Mort”. Została przesłana przez rodziców do szkoły prywatnej, jednakże z niej uciekła i wróciła do domu, gdzie mieszkała wraz z Kasai. Była zakochana w Satoshim – bracie Satoko. Została przez to wygnana z Trzech Wielkich Domów. Ulubionym narzędziem zbrodni Shion jest paralizator elektryczny. Twierdzi ona, że powinno się go nosić zgodnie z regulaminem jej szkoły.
Furude Rika (jap. 古手 梨花?)
Seiyū: Yukari Tamura, Aika (film aktorski)
Dziesięcioletnia dziewczynka, która w rzeczywistości posiada 110 lat. Główna bohaterka od rozdziału Minagoroshi-hen. Jest kapłanką świątyni w Hinamizawie i reinkarnacją Oyashiro-samy. Należy do rodu Furude – jednego z Trzech Wielkich Domów w Hinamizawie. Jest tak zwaną „Królową Nosicieli”, oznacza to, że gdy zginie syndrom uaktywni się u wszystkich mieszkańców Hinamizawy i tym sposobem zostanie unicestwiona cała Hinamizawa. Prowadzi całe święto ku czci Oyashiro-samy – Watanagashi. Jej rodzice zginęli, tragicznie zabici przez organizację Yamainu. Bardzo przyjaźni się z Satoko Houjou (w drugiej serii także z Hanyuu). Czasami kończy swoje zdania bezsensownym słówkiem nippah.
Houjou Satoko (jap. 北条 沙都子?)
Seiyū: Mika Kanai, Erena Ono (film aktorski)
Mała dziewczynka o mrocznej przeszłości. Prawdopodobnie, gdy uaktywnił się u niej syndrom, zrzuciła swoich rodziców z klifu. Uwielbia zastawiać różnego rodzaju pułapki.
Furude Hanyuu (jap. 古手 羽入?)
Seiyū: Yui Horie
Bogini (Oyashiro-sama),która jest połączona zmysłami ze swoją reinkarnacją, czyli Riką i każdą wcześniejszą dziedziczką rodu Furude. Hanyuu wykorzystując swoje moce ożywiała Rikę i przenosiła ją do każdej kolejnej, nowej Hinamizawy.

Poboczne[edytuj | edytuj kod]

Kuraudo Ōishi (jap. 大石 蔵人 Ōishi Kuraudo?)
Seiyū: Chafūrin, Tetta Sugimoto (film aktorski)
Policjant, detektyw. Wielokrotnie pomaga przyjaciołom z klubu. Za wszelką cenę chciał wyjaśnić sprawy tajemniczych morderstw. Po emeryturze chciał rozpocząć naukę tańca towarzyskiego i odpoczywać w domu. Jest siwy i dość gruby. Uzależniony od palenia.
Mamoru Akasaka (jap. 赤坂 衛 Akasaka Mamoru?)
Seiyū: Daisuke Ono (anime), Takehito Koyasu (drama CD)
Policjant z Tokio. Pracuje w Agencji Policji Państwowej (NPA). Do Hinamizawy został wysłany, w sprawie z porwaniem syna wysoko postawionego tokijskiego urzędnika.
Kyōsuke Irie (jap. 入江 京介 Irie Kyōsuke?)
Seiyū: Toshihiko Seki, Kōtarō Tanaka (film aktorski)
Jest kierownikiem instytutu w Himamizawie. Jest wyjątkowo związany z małą Satoko, chciał ją nawet adoptować. Był jednocześnie lekarzem i trenerem drużyny baseballowej – Hinamizawa Fighters.
Miyo Takano (jap. 鷹野 三四 Takano Miyo?)
Seiyū: Miki Itō, Fuyuka Ōura (młoda Miyo), Ayako Kawahara (film aktorski)
Tak naprawdę nazywa się Miyoko Tamashi. Jej rodzice zginęli w wypadku gdy była małą dziewczynką. Adoptował ją Takono Hifumi, profesor jej ojca. Za cel życiowy postawiła sobie kontynuowanie pracy dziadka (Hifumi’ego), który badał Syndrom Hinamizawy. Od znajomego Hifumi’ego dostała darowiznę w wysokości kilku mld jenów, na prowadzenie badań. Miyo przeznaczyła tę kwotę na przekupienie Yamainu, państwowej organizacji wyspecjalizowanej w dyskretnych misjach. Zamordowała siódemkę przyjaciół, natomiast Rikę zabijała ponad 100 razy. Jej praca została wyśmiana, przez co w odwecie użyła syndromu jako broni biologicznej, unicestwiając całą Hinamizawę, poprzez zabicie Riki, będącą 'Królową Nosicieli’. W Hinamizawie pracowała jako pielęgniarka i pomocnica Irie.
Jirō Tomitake (jap. 富竹 ジロウ Tomitake Jirō?)
Seiyū: Tōru Ōkawa, Masashi Taniguchi (film aktorski)
Człowiek z tajnej organizacji Tokio, nadzorujący pracę Miyo. Aby pozostać incognito, udawał fotografa, który fotografuje festiwal Watanagashi. 'Przespał się’ z Miyo, a w pierwszym odcinku serii Rei jest mowa o tym, że jest jej chłopakiem.
Rina Mamiya (jap. 間宮 リナ Mamiya Rina?)
Seiyū: Misa Watanabe, Kyōko Hikami (drama CD)
Nazywana też Ritsuko. Prostytutka, oszustka i naciągaczka. Teppei Houjou jest jej alfonsem. W Tsumihoroboshi-hen dziewczyna zostaje narzeczoną ojca Reny, ponieważ chce od niego wyciągnąć pieniądze. Później zostaje zabita przez Renę na wysypisku.
Teppei Hōjō (jap. 北条 鉄平 Hōjō Teppei?)
Seiyū: Katsuhisa Hōki
Wujek Satoko i Satoshiego. Został ich prawnym opiekunem po śmierci ich rodziców. Nad obojgiem znęcał się psychicznie i fizycznie.
Rumiko Chie (jap. 知恵 留美子 Chie Rumiko?)
Seiyū: Fumiko Orikasa, Hitomi Miwa (film aktorski)
Nauczycielka ze szkoły w Hinamizawie.
Akane Sonozaki (jap. 園崎 茜 Sonozaki Akane?)
Seiyū: Kikuko Inoue
Matka Mion i Shion. Postać epizodyczna.
Oryō Sonozaki (jap. 園崎 お魎 Sonozaki Oryō?)
Seiyū: Shizuka Okohira
Nazywana też Onibabą (dosłownie z jap. piekielna babcia). Jest matką Akane oraz babcią Mion i Shion. Jest przywódczynią Trzech Wielkich Domów.
Tatsuyoshi Kasai (jap. 葛西 辰由 Kasai Tatsuyoshi?)
Seiyū: Fumihiko Tachiki
Ochroniarz i przyjaciel Shion. Prawa ręka rodu Sonozakich. Typowy ochroniarz w ciemnych okularach i garniturze. Jest świetnym snajperem.
Satoshi Hōjō (jap. 北条 悟史 Hōjō Satoshi?)
Seiyū: Yū Kobayashi (anime), Mitsuki Saiga (drama CD)
Starszy brat Satoko. Grał w druzynie baseballowej Hinamizawa Fighters. Znika w tajemniczych okolicznościach, lecz później okazuje się, że był przetrzymywany w podziemnej sekcji Instytutu Irie, z powodu 5. poziomu Syndromu.
Hifumi Takano (jap. 鷹野 一二三 Takano Hifumi?)
Profesor, który całe życie poświęcał się pracy nad Syndromem Hinamizawy. Zaadoptował Miyo po śmierci jej rodziców, którą później pokochał – ta zaczęła mu mówić ‘dziadek’. Trudno dokładnie powiedzieć coś o autorskim przesłaniu dotyczącym imion Hifumi i Miyo. Imię Hifumi piszę się w kanji odpowiadającym liczbom: ‘jeden’, ‘dwa’, ‘trzy’; natomiast imię Miyo liczbom: ‘trzy’, ‘cztery’.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Anime[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku Higurashi no Naku Koro ni (jap. ひぐらしのなく頃に?) był produkowany przez japońskie studio Studio Deen i reżyserowany przez Chiaki Kona. Seria składa się z dwudziestu sześciu odcinków, które były nadawane od 4 kwietnia do 26 września przez wiele japońskich stacji telewizyjnych, jak na przykład Chiba TV, Kansai TV, oraz Tokai TV. Seria jest podzielona na sześć rozdziałów. Pierwszy, Onikakushi-hen, trwający od pierwszego do czwartego odcinka, później Watanagashi-hen trwający od piątego do ósmego, Tatarigoroshi-hen od dziewiątego do trzynastego, Himatsubushi-hen od czternastego do piętnastego, Meakashi-hen, od szesnastego do dwudziestego pierwszego, oraz Tsumihoroboshi-hen od dwudziestego drugiego do dwudziestego szóstego.

Kontynuacją pierwszej serii jest Higurashi no Naku Koro ni Kai (jap. ひぐらしのなく頃に解?), produkowany przez to samo studio. Składa się z dwudziestu czterech odcinków. Seria była emitowana w Japonii od 6 lipca do 17 grudnia na kilkunastu stacji telewizyjnych, jak na przykład Sun TV, TV Kanagawa, lub TV Saitama. Jest podzielona na trzy rozdziały odpowiedzi. Pierwszym jest, stworzony na potrzebę anime, Yakusamashi-hen, będący prologiem do dwóch następnych: Minagoroshi-hen oraz Matsuribayashi-hen. W Kioto w Japonii, 18 września 2007 roku, szesnastoletnia dziewczyna zabiła swojego ojca siekierą. Scena pochodząca z Kai, a sposób zamordowania mężczyzny był bardzo podobny. W związku z czym Tokai TV wstrzymało emisję dwunastego odcinka, a zamiast tego został wyemitowany program kulinarny.

W 2009 roku wydane zostało pięcioodcinkowe OVA, Higurashi no Naku Koro ni Rei, podzielone na trzy rozdziały: Hajisarashi-hen, Saikoroshi-hen, oraz Hirukowashi-hen.

Lista odcinków w anime[edytuj | edytuj kod]

Higurashi no Naku Koro ni (2006)[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Premiera Japonia[7]
01 Spirited Away by Demons Chapter One – The Beginning
Onikakushi-hen Sono Ichi – Hajimari (鬼隠し編 其ノ壱 ハジマリ) 
4 kwietnia 2006
Niedawno przybyły do górskiej wioski Hinamizawa, Keiichi zaprzyjaźnia się z czterema dziewczynami-Rena, Mion, Satoko, Rika- i przyłącza się do szkolnego klubu. Żyje spokojne i szczęśliwe z przyjaciółmi tak długo jak nie dowiaduje się o morderstwie mającym miejsce w przeszłości Hinamizawy. Dowiaduje się także o projekcie budowy tamy zaproponowany przez rząd pięć lat temu, który został oprotestowany przez mieszkańców dopóki nie został zawieszony. Kiedy pyta Renę i Mion o jakikolwiek incydent mający wtedy miejsce, one nie odpowiadają, robiąc go podejrzliwym. 
02 Spirited Away by Demons Chapter Two – The Secret
Onikakushi-hen Sono Ni – Kakushigoto (鬼隠し編 其ノ弐 隠しごと) 
11 kwietnia 2006
Podczas festiwalu Watanagashi, Keiichi dowiaduje się od Tomitake i towarzyszącej mu kobiety Takano, o „klątwie Oyashiro-sama”, serii morderstw i zniknięć, które zdarzały się przez ostatnie 4 lata w noc festiwalu, prawdopodobnie wywołane przez lokalne bóstwo Oyashiro-sama. Następnego dnia Keiichi zostaje przesłuchany przez detektywa policyjnego, dzięki czemu dowiaduje się, że Tomitake popełnił samobójstwo przez drapanie własnego gardła do krwi, a Takano zostaje uznana za zaginioną, jako część klątwy. 
03 Spirited Away by Demons Chapter Three – Suspicion
Onikakushi-hen Sono San – Gishin (鬼隠し編 其ノ参 疑心) 
18 kwietnia 2006
 
04 Spirited Away by Demons Chapter Four – Disturbance
Onikakushi-hen Sono Yon – Yugami (鬼隠し編 其ノ四 歪) 
25 kwietnia 2006
 
05 Cotton Drifting Chapter One – Jealousy
Watanagashi-hen Sono Ichi – Shitto (綿流し編 其ノ壱 嫉妬) 
2 maja 2006
 
06 Cotton Drifting Chapter Two – Takano
Watanagashi-hen Sono Ni – Takano (綿流し編 其ノ弐 タカノ) 
9 maja 2006
 
07 Cotton Drifting Chapter Three – Lies
Watanagashi-hen Sono San – Uso (綿流し編 其ノ参 嘘) 
16 maja 2006
 
08 Cotton Drifting Chapter Four – Wish
Watanagashi-hen Sono Yon – Negai (綿流し編 其ノ四 願い) 
23 maja 2006
 
09 Curse Killing Chapter One – Older Brother
Tatarigoroshi-hen Sono Ichi – Ani (祟殺し編 其の壱 兄) 
30 maja 2006
 
10 Curse Killing Chapter Two – Bond
Tatarigoroshi-hen Sono Ni – Kizuna (祟殺し編 其の弐 キズナ) 
6 czerwca 2006
 
11 Curse Killing Chapter Three – Borderline
Tatarigoroshi-hen Sono San – Sakaime (祟殺し編 其の参 境界) 
13 czerwca 2006
 
12 Curse Killing Chapter Four – Lost Item
Tatarigoroshi-hen Sono Yon – Nakushimono (祟殺し編 其の四 失しモノ) 
20 czerwca 2006
 
13 Curse Killing Chapter Five – Apology
Tatarigoroshi-hen Sono Go – Shazai (祟殺し編 其の伍 謝罪) 
27 czerwca 2006
 
14 Time Wasting Chapter One – Hinamizawa
Himatsubushi-hen Sono Ichi – Hinamizawa (暇潰し編 其の壱 ヒナミザワ) 
4 lipca 2006
 
15 Time Wasting Chapter Two – Sign
Himatsubushi-hen Sono Ni – Kizashi (暇潰し編 其の弐 兆し) 
11 lipca 2006
 
16 Eye Opening Chapter One – First Love
Meakashi-hen Sono Ichi – Hatsukoi (目明し編 其の壱 初恋) 
18 lipca 2006
 
17 Eye Opening Chapter Two – Settlement
Meakashi-hen Sono Ni – Kejime (目明し編 其の弐 ケジメ) 
25 lipca 2006
 
18 Eye Opening Chapter Three – Demon’s Blood
Meakashi-hen Sono San – Oni no Ketsumyaku (目明し編 其の参 鬼の血脈) 
1 sierpnia 2006
 
19 Eye Opening Chapter Four – Retaliation
Meakashi-hen Sono Yon – Shikaeshi (目明し編 其の四 仕返し) 
8 sierpnia 2006
 
20 Eye Opening Chapter Five – Cold Hands
Meakashi-hen Sono Go – Tsumetai Te (目明し編 其の伍 冷たい手) 
15 sierpnia 2006
 
21 Eye Opening Chapter Six – Conviction
Meakashi-hen Sono Roku – Danzai (目明し編 其の六 断罪) 
22 sierpnia 2006
 
22 Atonement Chapter One – Happiness
Tsumihoroboshi-hen Sono Ichi – Shiawase (罪滅し編 其の壱 幸せ) 
29 sierpnia 2006
 
23 Atonement Chapter Two – A Home to Return to
Tsumihoroboshi-hen Sono Ni – Kaeru Tokoro (罪滅し編 其の弐 還る処) 
5 września 2006
 
24 Atonement Chapter Three – File No. 34
Tsumihoroboshi-hen Sono San – Sanjūyon-gō Bunsho (罪滅し編 其の参 34号文書) 
12 września 2006
 
25 Atonement Chapter Four – Invasion of Earth
Tsumihoroboshi-hen Sono Yon – Chikyuu Shinryaku (罪滅し編 其の四 地球侵略) 
19 września 2006
 
26 Atonement Chapter Five – Retake
Tsumihoroboshi-hen Sono Go – Riteiku (罪滅し編 其の伍 リテイク) 
26 września 2006
 

Higurashi no naku koro ni Kai (2007)[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Premiera Japonia[8]
01 Reunion
Saikai (サイカイ) 
6 lipca 2007
 
02 Disaster Awakening Chapter One – Tag
Yakusamashi-hen Sono Ichi – Onigokko (厄醒し編 其の壱 鬼ごっこ) 
13 lipca 2007
 
03 Disaster Awakening Chapter Two – Powerlessness
Yakusamashi-hen Sono Ni – Muryoku (厄醒し編 其の弐 無力) 
20 lipca 2007
 
04 Disaster Awakening Chapter Three – Pre-established Harmony
Yakusamashi-hen Sono San – Yotei Chōwa (厄醒し編 其の参 予定調和) 
27 lipca 2007
 
05 Disaster Awakening Chapter Four – The Great Hinamizawa Disaster
Yakusamashi-hen Sono Yon – Hinamizawa Daisaigai (厄醒し編 其の四 雛見沢大災害) 
3 sierpnia 2007
 
06 Massacre Chapter One – Rules of the Labyrinth
Minagoroshi-hen Sono Ichi – Meiro no Hōsoku (皆殺し編 其の壱 迷路の法則) 
10 sierpnia 2007
 
07 Massacre Chapter Two – How to Change Destiny
Minagoroshi-hen Sono Ni – Unmei no Kaekata (皆殺し編 其の弐 運命の変え方) 
17 sierpnia 2007
 
08 Massacre Chapter Three – Wavering
Minagoroshi-hen Sono San – Yuragi (皆殺し編 其の参 揺らぎ) 
24 sierpnia 2007
 
09 Massacre Chapter Four – Negotiation
Minagoroshi-hen Sono Yon – Kōshō (皆殺し編 其の四 交渉) 
31 sierpnia 2007
 
10 Massacre Chapter Five – Confrontation
Minagoroshi-hen Sono Go – Taiketsu (皆殺し編 其の伍 対決) 
7 września 2007
 
11 Massacre Chapter Six – A Strong Will
Minagoroshi-hen Sono Roku – Tsuyoi Ishi (皆殺し編 其の六 強い意志) 
14 września 2007
 
12 Massacre Chapter Seven – Hinamizawa Syndrome
Minagoroshi-hen Sono Nana – Hinamizawa Shōkōgun (皆殺し編 其の七 雛見沢症候群) 
25 września 2007[9]
 
13 Massacre Chapter Eight – Termination
Minagoroshi-hen Sono Hachi – Shūmatsu (皆殺し編 其の八 終末) 
1 października 2007
 
14 Festival Accompanying Chapter One – Miyo
Matsuribayashi-hen Sono Ichi – Miyo (祭囃し編 其の壱 三四) 
8 października 2007
 
15 Festival Accompanying Chapter Two – Wriggling
Matsuribayashi-hen Sono Ni – Ugomeki (祭囃し編 其の弐 蠢き) 
15 października 2007
 
16 Festival Accompanying Chapter Three – The Beginning of the End
Matsuribayashi-hen Sono San – Owari no Hajimari (祭囃し編 其の参 終わりの始まり) 
22 października 2007
 
17 Festival Accompanying Chapter Four – Strategy
Matsuribayashi-hen Sono Yon – Bōryaku (祭囃し編 其の四 謀略) 
29 października 2007
 
18 Festival Accompanying Chapter Five – The Final Piece
Matsuribayashi-hen Sono Go – Saigo no Koma (祭囃し編 其の伍 最後の駒) 
5 listopada 2007
 
19 Festival Accompanying Chapter Six – Opening
Matsuribayashi-hen Sono Roku – Makuake (祭囃し編 其の六 幕開け) 
12 listopada 2007
 
20 Festival Accompanying Chapter Seven – Trap
Matsuribayashi-hen Sono Nana – Torappu (祭囃し編 其の七 トラップ) 
19 listopada 2007
 
21 Festival Accompanying Chapter Eight – 48 Hours
Matsuribayashi-hen Sono Hachi – Yonjū-hachi Jikan (祭囃し編 其の八 48時間) 
26 listopada 2007
 
22 Festival Accompanying Chapter Nine – Offense and Defense
Matsuribayashi-hen Sono Kyū – Koubou (祭囃し編 其の九 攻防) 
3 grudnia 2007
 
23 Festival Accompanying Chapter Ten – Bloody Battle
Matsuribayashi-hen Sono Jū – Kessen (祭囃し編 其の拾 血戦) 
10 grudnia 2007
 
24 Festival Accompanying Chapter Eleven – End
Matsuribayashi-hen Sono Jūichi – Oshimai (祭囃し編 其の拾壱 オシマイ) 
17 grudnia 2007
 

Higurashi no naku koro ni Rei (2009)[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Premiera Japonia[10]
01 Shame Exposing Chapter
Haijasarashi-hen (羞晒し編) 
25 lutego 2009
 
02 Dice Killing Chapter One
Saikoroshi-hen Sono Ichi (賽殺し編 其の壱) 
25 marca 2009
 
03 Dice Killing Chapter Two
Saikoroshi-hen Sono Ni (賽殺し編 其の弐) 
22 maja 2009
 
04 Dice Killing Chapter Three
Saikoroshi-hen Sono San (賽殺し編 其の参) 
24 czerwca 2009
 
05 Daybreak Chapter
Hirukowashi-hen (昼壊し編) 
21 sierpnia 2009
 

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

18 września 2007 szesnastoletnia dziewczyna zamordowała siekierą swojego ojca[11]. Sposób zabicia mężczyzny, a scena pochodząca ze Higurashi no naku koro ni Kai były bardzo podobne. Związku z czym emisja następnego dwunastego odcinka została wstrzymana, a na miejsce tego został wyemitowany program kulinarny. Inne anime, którego emisja również została wtedy wstrzymana było School Days. Tydzień później pojawił się w telewizji, lecz w wersji ocenzurowanej.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Filmy live action, będące adaptacjami serii, są aktualnie reżyserowane przez Ataru Oikawę. Premiera pierwszej części filmu odbyła się 10 maja 2008 roku[12][13]. Film powstał na podstawie rozdziału Onikakushi-hen.[14] Gōki Maeda gra Keiichiego, Airi Matsuyama – Renę, Rin Asuka – Mion, Aika – Rikę, a Erena Ono – Satoko[15]. Premiera sequelu, Higurashi no Naku Koro ni Chikai (jap. ひぐらしのなく頃に誓?) odbyła się w maju 2009 roku[16]. i dotyczy ona rozdział Tsumihoroboshi-hen.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]