Przejdź do zawartości

Holaszowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szereg zabytkowych domów w Holaszowicach
Szereg zabytkowych domów w Holaszowicach
Zespół późnobarokowej architektury wiejskiej w Holaszowicach[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, IV

Numer ref.

861

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1998
na 22. sesji

Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zespół późnobarokowej architektury wiejskiej w Holaszowicach”
Ziemia48°58′11″N 14°16′20″E/48,969722 14,272222

Holaszowice[1] (cz. Holašovice, niem. Hollschowitz) – wieś w Czechach, w kraju południowoczeskim, w powiecie Czeskie Budziejowice. Wchodzi w skład gminy Jankov. Wieś zamieszkuje około 140 mieszkańców.

Holaszowice są przykładem dobrze zachowanej środkowoeuropejskiej wioski, zachowującej średniowieczny układ urbanistyczny. Znajdują się tu liczne przykłady XVIII i XIX-wiecznych budynków w stylu tzw. południowoczeskiego wiejskiego baroku.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Archeolodzy datują osadnictwo na tym terenie już od epoki neolitu. Słowianie zasiedlili je w IX-X wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1263 roku. W roku 1292 król Wacław II przekazał wieś klasztorowi cystersów z Wyższego Brodu. Holaszowice pozostały jego własnością do 1848 roku. W latach 1520–1525 wieś nawiedziła dżuma, która pozbawiła życia niemal wszystkich mieszkańców. Zakonnicy do opustoszałej wioski stopniowo sprowadzali osadników z Austrii i Bawarii. Holaszowice były głównie niemieckojęzyczną enklawą wewnątrz Czech do czasu wysiedlenia stąd niemieckich mieszkańców pod koniec II wojny światowej. W czasie reżimu komunistycznego wioska była opustoszała. Ponowne zasiedlenie nastąpiło w 1990 roku.

Obiekty

[edytuj | edytuj kod]

W Holaszowicach znajdują się 22 murowane gospodarstwa, kaplica św. Jana Nepomucena z 1755 roku, staw rybny, tereny zielone.

UNESCO

[edytuj | edytuj kod]

Wieś Holaszowice z późnobarokową wiejską zabudową została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku[2].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]