Hotteok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotteok
호떡
naleśnik, żywność
Ilustracja
Rodzaj Naleśnik
Kuchnia koreańska
Data i miejsce powstania ok. 1920
Korea
Składniki

Ciasto: mąka pszenna, woda, mleko, cukier, drożdże
Nadzienie: brązowy cukier, miód, orzechy ziemne, cynamon

Hotteok (kor. 호떡, chiń. , wym. [ho.t͈ək̚]) – rodzaj nadziewanego naleśnika, spożywany w Korei i Chinach. Jest popularnym street foodem w Korei Południowej. Zwykle spożywany jest w sezonie zimowym. Ze względu na wysoką zawartość cukru jeden hotteok ma około 230 kilokalorii.

Przygotowanie[edytuj | edytuj kod]

Składnikami na ciasto hotteok są: mąka pszenna lub z ryżu kleistego, woda, mleko, cukier i drożdże. Garstka wyrośniętego ciasta jest napełniana słodką mieszanką, która zwykle zawiera brązowy cukier, miód, posiekane orzeszki ziemne i cynamon. Nadziane ciasto, sprasowane w duży okrąg, jest następnie umieszczane na natłuszczonej patelni i smażone na małym ogniu[1][2].

Od początku XXI wieku powstało wiele odmian, takich jak hotteok z zieloną herbatą, z bokbunja, z kukurydzy, z sosem do pizzy i inne[3]. Komercyjne produkty przeznaczone do przyrządzenia w domu zostały opracowane i są sprzedawane przez takie firmy jak Samyang, Ottogi i CJ[4].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Nadzienie

Powszechnie uważa się, że hotteok został sprowadzony przez chińskich kupców, którzy wyemigrowali do Korei na przełomie XIX i XX wieku[5][3]. Coraz częściej zmieniali oni swoją kuchnię, aby dostosować ją do gustów Koreańczyków. Oryginalna chińska przekąska różniła się od koreańskiej wersji – często zawierała pikantne nadzienia mięsne, z pora lub nie była nadziewana, więc aby ją odróżnić otrzymała obecną nazwę. Hotteok w koreańskim stylu został wyprodukowany i sprzedawany w Inczon[3].

Powiedzenia związane z hotteokiem[edytuj | edytuj kod]

Koreańczycy używają powiedzenia hotteogjib-e bulnassda (kor. 호떡집에 불났다), aby odnieść się do hałaśliwych sytuacji. Uważa się, że źródłem tego wyrażenia mogło być to, że Koreańczycy uważali chińskich kupców za bardzo głośnych. Jeśli ich sklepy z hotteok zostały spalone, kupcy musieli rozmawiać o przyczynie pożaru lub wypadkach w tonalnym języku chińskim[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 호떡 (kor.). kordic.nate.com. [dostęp 2019-09-17].
  2. 호떡 만드는 법 (kor.). Naver. [dostęp 2019-09-17].
  3. a b c 호떡이 떳습니다 (kor.). Naver. [dostęp 2019-09-17].
  4. 가장 맛있는 호떡 믹스를 찾아라 (kor.). news.joins.com. [dostęp 2019-09-23].
  5. a b 호떡, 가난한 쿨리의 가장 먹기 편한 음식 (kor.). news.v.daum.net. [dostęp 2019-09-17].