Humbert Krasiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Hubert Antoni Krasiński
Herb
Herb hrabiowski rodziny Krasińskich
Rodzina Krasińscy
Data i miejsce urodzenia 30 października 1833
Regimentarzówka
Data i miejsce śmierci 18 grudnia 1890
Paryż
Ojciec Teodor Piotr Krasiński
Matka Konstancja Kotiużyńska
Żona

Julia Olga Naumowa

Dzieci

Henryk Piotr Krasiński

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)

Henryk Hubert Antoni (Humbert) Krasiński herbu Ślepowron (ur. 30 października 1833 w Regimentarzówce - zm. 18 grudnia 1890) w Paryżu) - doktor medycyny, lekarz, publicysta. Jego tytuł hrabiego uzyskał potwierdzenie w Austrii w 1882.

Był synem Teodora Piotra sędziego pokoju w powiecie czehryńskim. W latach 1845-1850 uczęszczał do gimnazjum w w Kijowie które skończył ze złotym medalem. W latach 1850-1855 studiował medycynę w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Petersburgu. Dzięki wstawiennictwu matki młody adept medycyny, został wysłany do Odessy, ale nie na front wojny krymskiej a na stanowisko lekarza miejskiego. W 1856 roku, już po zakończeniu wojny, powrócił do Regimentarzówki gdzie wspólnie z bratem Edmundem (1843-1883), zarządzał rodzinną posiadłością. Wkrótce też, 3 lutego 1863 roku, ożenił się z rosyjską hrabianka Julią Olgą Naumów (1840-1926), która w posagu otrzymała majątek Neswatkowa. Z tego małżeństwa na świat przyszło pięcioro dzieci; syna Henryk Piotr i cztery córki Marię, Zofię, Franciszkę i Elżbietę. W rodzinnym majątku świadczył pomoc medyczną za darmo,założył niewielki szpitalik dla biednych chorych, w którym własnym kosztem utrzymywał lekarza internistę, aby ten mógł opiekować się chorymi podczas jego nieobecności. W 1875 roku Hubert Krasiński wyjechał do Paryża, gdzie przez okres trzech lat, pod kierunkiem Ludwika Pasteura specjalizował się w bakteriologii i higienie. W 1877 roku powrócił do kraju. Osiedlił się u swoich krewnych w Warszawie, gdzie kontynuował swoje badania naukowe w dziedzinie bakteriologii. Podczas swego pobytu w Warszawie, na łamach ówczesnej gazety polityczno-literacko- społecznej pt. „Wiek” publikował pogadanki o stanie higienicznym miejskiej wody do picia. Pisał też o projekcie nowej sieci wodno- kanalizacyjnej dla miasta Warszawy, projektował urządzenia kanalizacyjne.18 marca 1879 roku, Hubert Krasiński został przyjęty do Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Działał zwłaszcza w utworzonej w ramach Towarzystwa 13 grudnia 1881 roku, Komisji Sanitarnej, później, w 1883 roku przemianowanej na Komitet Sanitarny. Był członkiem wielu Towarzystw: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Farmaceutycznego, Towarzystwa Lekarskiego Wileńskiego, Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Towarzystwa Lekarzy Rosyjskich w Moskwie, Klubu Historyków Czeskich i Towarzystwa Tatrzańskiego. Za swoją działalność został odznaczony włoskim orderem św. Maurycego i św. Łazarza oraz francuską odznaką Legii Honorowej. Zmarł w Paryżu jego zwłoki przewieziono z Paryża do niezbyt odległego od Regimentarzówki Złotopola na Ukrainie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]