Huragan Wilma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Huragan Wilma
Huragan 5 kategorii
w skali Saffira-Simpsona
Ilustracja
Huragan Wilma
Typ Huragan
Początek 15 października 2005
Koniec 26 października 2005
Najwyższa prędkość wiatru 295 km/h
Najniższe ciśnienie 882 hPa
Ofiary śmiertelne 24 osoby
Straty materialne 29 miliardów $
Dotknięte kraje Jamajka, Kajmany, Haiti, Kuba, Honduras, Nikaragua, Belize, USA, Bahamy
Plan
Trasa huraganu

Huragan Wilma – potężny cyklon tropikalny, 21. sztorm i 12. huragan na Oceanie Atlantyckim w ciągu sześciu miesięcy 2005 roku. Jest również trzecim huraganem w tym sezonie, któremu przypisano najwyższą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów, uznali go za najsilniejsze zanotowane tego typu zjawisko w historii. Stwierdzono również, że dla tego huraganu, należałoby utworzyć kolejną – VI kategorię. Siła huraganu zmalała po przejściu nad meksykańskim stanem Jukatan 22 października 2005 roku, po którym stał się on huraganem 3 kategorii.

W drugim tygodniu października 2005 roku, rozległe i złożone obszary niskiego ciśnienia (depresja atmosferyczna) uformowały się nad zachodnią częścią Oceanu Atlantyckiego oraz wschodnimi wyspami Karaibskimi, którym towarzyszyło kilka centrów burz i sztormów. Ten obszar spowodował załamanie pogody w południowo-zachodniej części Jamajki. Zjawisko to powoli przeobrażało się w silny sztorm tropikalny, który 17 października 2005 roku nazwano Wilma. Sztorm przesuwając się powoli nad ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej, rósł w siłę stając się huraganem 18 października 2005 roku. W ciągu 24 godzin wiatr urósł w siłę, przeobrażając się z silnego tropikalnego sztormu o prędkości 110 km/h w potężny huragan piątej kategorii z wiatrem przekraczającym 280 km/h. Wiatr zdecydowanie uspokoił się po przejściu nad Meksykiem, jego prędkość 23 października zmalała do 177 km/h.

Huragan Wilma w należącej do USA wyspie Key West w archipelagu Florida Keys.
Wilma 21 października 2005

Około godziny 16.00 czasu amerykańskiego (22.00 czasu polskiego), oko huraganu Wilma (strefa ciszy) które ma średnicę 65 km, znajdowało się nad meksykańskimi wyspami Cozumel (20°6′ N 86°9′ W), blisko stanu Quintana Roo. Przesuwając się na północny zachód z prędkością (9 km/h) 22 października uderzyła w meksykański półwysep Jukatan, gdzie pozbawiła domów i noclegów dziesiątki tysięcy ludzi, a śmierć poniosło 10 osób. W panice z egzotycznych wysp i wybrzeży meksykańskich uciekło ponad 35 tysięcy turystów. Huragan, który podczas 6 godzin w nocy z 21 na 22 października przesunął się tylko o niecałe 30 km, w zmienił kurs i skierował się na zachodnią Kubę, po czym ruszył na północ i uderzył w amerykański stan Floryda, gdzie gubernator Jeb Bush już kilka dni wcześniej ogłosił stan zagrożenia. W obawie przed huraganem władze Hondurasu zamknęły porty nad Zatoką Meksykańską. Stan zagrożenia ogłoszono na Kubie, w Nikaragui i Meksyku, a na wyspach Archipelagu Florida Keys zarządzono obowiązkową ewakuację mieszkańców. George W. Bush oraz gubernator Florydy Jeb Bush ogłosili na Florydzie stan klęski żywiołowej.

Wilma była najpotężniejszym zarejestrowanym huraganem wszech czasów 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona, z wiatrem o sile prawie 295 km/h, centrum ciśnienia nieprzekraczającym 882 mbar (hPa) i frontem o rozpiętości 750 km.

Na wieść o przybraniu na sile przez huragan Wilma nerwowo zareagowały rynki paliwowe.

Ofiary[edytuj | edytuj kod]

Kraj Ofiary śmiertelne
 Haiti 13
 Stany Zjednoczone 5
 Meksyk 4
 Bahamy 1
 Jamajka 1
Razem: 24

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]