Ian R. MacLeod

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ian R. MacLeod
Data i miejsce urodzenia 1956, Solihull
Narodowość angielska
Język angielski
Okres 1997-
Gatunki science-fiction, fantasy

Ian R. MacLeod (ur. 1956 Solihull, Wielka Brytania) – brytyjski pisarz science-fiction i fantasy. Zdobywca nagród Hugo, Nebula, Locusa oraz World Fantasy Award, głównie za krótsze formy.

Pierwsza powieść MacLeoda pod tytułem The Great Wheel, opublikowana w 1997 roku, zdobyła Nagrodę Locusa za najlepszy debiut powieściowy.

Ian R. MacLeod jest też autorem powieści Wieki światła oraz Dom Burz, których akcja jest umiejscowiona w odpowiedniku dziewiętnastowiecznej Anglii, znajdującej się w alternatywnej rzeczywistości, w której eter – substancja, którą można kontrolować za pomocą umysłu – spowodowała, że angielskie społeczeństwo zostało podzielone na cechy, a rozwój techniczny został zatrzymany.

Krótsze formy MacLeoda zostały zebrane w książkach Breathmoss and Other Exhalations i Voyages by Starlight. Najbardziej uhonorowanymi utworami z tych zbiorów są:

  • nowela The Summer Isles, która w 1999 roku zdobyła Sidewise Award za alternatywną historię, nagrodę Hugo oraz World Fantasy Award. Początkowo utwór był napisany jako powieść, ale MacLeod opublikował go w skróconej formie. Pełna wersja została wydana w 2005 roku i także zdobyła Sidewise Award w 2006 roku (za utwory opublikowane w 2005 r.), będąc pierwszą pozycją, która wygrała dwukrotnie w dwóch różnych kategoriach – noweli i powieści.
  • Feralna sztuka (The Chop Girl) – World Fantasy Award oraz Hugo w 2000 roku
  • Breathmoss – Hugo w 2003 roku, Nebula w 2004 roku.

Twórczość[edytuj]

  • Zbiory opowiadań
    • Breathmoss and Other Exhalations
    • Voyages by Starlight
    • Past Magic (w przygotowaniu)

Linki zewnętrzne[edytuj]