Ijon Tichy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ijon Tichy
Pierwsze wystąpienie Dzienniki gwiazdowe
Ostatnie wystąpienie Pokój na Ziemi
Twórca Stanisław Lem
Wystąpienia Ijon Tichy – gwiezdny podróżnik
Grany przez Oliver Jahn
Dubbing Maciej Stuhr
Inne informacje
Zajęcie Kosmonauta

Ijon Tichyfikcyjna postać literacka, bohater kilkunastu opowiadań i powieści Stanisława Lema (cykl Dzienniki gwiazdowe, Kongres futurologiczny, Wizja lokalna, Pokój na Ziemi).

Etymologia nazwiska Tichy jest wyjaśniona w Podróży dwudziestej ósmej (Dzienniki). Przodek został nazwany Cichy, ale notariusz, który zapisywał jego nazwisko, seplenił.

Tichy jest narratorem we wszystkich historiach z jego udziałem. Są to zazwyczaj opowieści o zabarwieniu satyryczno-groteskowym, w stylu powiastek filozoficznych, tyle że w kostiumie science fiction[1]. Pod postacią satyry Lem porusza interesujące go problemy filozoficzne.

Sam pisarz wyjaśnia cechy głównego bohatera:

Stylizacja głównego bohatera Dzienników, Ijona Tichego, na barona Münchhausena, czy Guliwera, nie była świadomym zabiegiem pisarskim, mojej pracy nie poprzedzały żadne teoretyczne założenia, nie szukałem żadnych prefiguracji, wzorców, paradygmatów, tak jak rzeka nie antycypuje swojego koryta. Moje utwory pisały się same, byłem czymś w rodzaju racjonalnie pracującego medium, ale nie przetwarzałem jakichkolwiek przedustawnie powziętych planów.

Stanisław Lem, strona autora

Imieniem postaci nazwano w 2013 roku planetoidę (343000) Ijontichy.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Dzienników gwiazdowych w 2007 powstał niemiecki serial Ijon Tichy – gwiezdny podróżnik, w którym rolę główną zagrał Oliver Jahn.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Smuszkiewicz: Stanisław Lem. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 1995, s. 92-93, seria: Czytani dzisiaj. ISBN 83-7120-184-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]