Ikalto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monastyr Ikalto
Monastyr Ikalto
Państwo  Gruzja
Miejscowość okolice Telawi
Obiekty sakralne
Cerkiew Sameba (Św. Trójcy)
Cerkiew Chwtaeba (Św. Ducha)
Cerkiew Kwelacminda
Założyciel klasztoru Zenon z Ikalto
Położenie na mapie Kachetii
Mapa lokalizacyjna Kachetii
Monastyr Ikalto
Monastyr Ikalto
Położenie na mapie Gruzji
Mapa lokalizacyjna Gruzji
Monastyr Ikalto
Monastyr Ikalto
Ziemia41°56′14″N 45°22′51″E/41,937338 45,380788
Wieża kościelna i dzwonnica cerkwi Świętego Ducha

Monastyr Ikalto – kompleks klasztorny założony w drugiej połowie VI w. przez Zenona – ucznia Symeona Stylity Młodszego – jednego z Trzynastu Ojców Syryjskich[1].

Kompleks położony jest niedaleko miasta Telawi w regionie Kachetia we wschodniej Gruzji. Ikalto było znane ze swojej szkoły filozofii, mieszkał tam i tworzył Arseniusz z Ikalto. Na terenie klasztoru zachowały się trzy cerkwie: Sameba, Chwtaeba i Kwelacminda oraz refektarz, winnica i budynek akademii.

Najwcześniejsza budowla to cerkiew Sameba (Św. Trójcy), znajduje się w północnej części kompleksu klasztornego. Główna cerkiew monastyru to Chwtaeba (Św. Ducha) zlokalizowana w pobliżu bramy klasztornej. Prawdopodobnie powstała na przełomie VIII i IX w. w miejscu gdzie został pochowany założyciel klasztoru – Zenon. W VIII-IX w. na wschód od refektarza powstała budowla wykorzystywana później na potrzeby akademii. Podobno studiował na niej Szota Rustaweli. Akademię zburzyli Persowie na początku XVII w.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ojcowie syryjscy nazywani gruzińskimi mnichami, żyli w klasztorach w Syrii, z powodu prześladowań chrześcijan zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju – po dotarciu do Gruzji położyli podwaliny pod życie klasztorne.