Imbir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Imbir
Koeh-146-no text.jpg
Imbir lekarski
Systematyka Reveala
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada okrytonasienne
Klasa jednoliścienne
Rząd imbirowce
Rodzina imbirowate
Rodzaj imbir
Nazwa systematyczna
Zingiber Mill., 1754
Kłącze imbiru lekarskiego

Imbir (Zingiber Boehm.) – rodzaj bylin z rodziny imbirowatych. Obejmuje co najmniej 144 gatunki[1]. Naturalny zasięg rodzaju obejmuje obszar południowo-wschodniej Azji od Indii po wschodnie Chiny oraz Nową Gwineę na południowym-wschodzie. Rośliny introdukowane z tego rodzaju rosną w północnej Australii, w Korei, na Madagaskarze i w tropikalnej Afryce, w Ameryce Środkowej i na Florydzie, na Hawajach i innych wyspach Oceanii[2]. Imbir lekarski jest rośliną przyprawową, jadalną i kosmetyczną. Jako jego substytut używane są także imbir cytwarowy i żółty. Rośliny z tego rodzaju stosowane są także do celów rytualnych i trucia strzał[3].

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Z płożących kłączy wyrastają pędy zróżnicowane na kwiatowe i płonne[3].
Liście
Na pędach kwiatowych liście łuskowate[3]. Na liściowych – asymilacyjne, duże, o pochwiastej nasadzie i języczku.
Kwiaty
Zwykle duże i efektowne, grzbieciste, o zrosłodziałkowym kielichu i barwnej, zrosłopłatkowej koronie. Warżka duża, efektowna, powcinana. U wszystkich gatunków słupek wystaje wyraźnie ponad koronę i główkę pręcika[3].
Owoce
Torebka lub jagoda.

Systematyka[edytuj]

Pozycja w systemie Reveala

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa imbirowe (Zingiberidae Cronquist), nadrząd Zingiberanae Takht. ex Reveal, rząd imbirowce (Zingiberales Griseb.), rodzina imbirowate (Zingiberaceae Lindl.), podrodzina Zingiberoideae Blume ex Hassk. plemię Zingibereae Meisn., rodzaj imbir (Zingiber Boehm.)[4].

Wykaz gatunków[1]

Zastosowanie[edytuj]

Imbir lekarski jest jedną z pierwszych przypraw korzennych, które zostały przywiezione do Europy. Opisywany był przez Marco Polo i Paracelsusa[5].

Przypisy

  1. a b Zingiber. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2016-02-10].
  2. Zingiber Mill.. W: eMonocot [on-line]. 2010. [dostęp 2016-02-10].
  3. a b c d Wielka encyklopedia przyrody. Rośliny kwiatowe. 2. Warszawa: Muza S.A., 1998, s. 442-443. ISBN 83-7079-779-2.
  4. Reveal James L. System of Classification. PBIO 250 Lecture Notes: Plant Taxonomy. Department of Plant Biology, University of Maryland, 1999 Systematyka rodzaju Zingiber według Reveala
  5. Justyna Nowicka: Imbir (pol.). 2013. [dostęp 2013-02-10].