Imbus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klucze imbusowe różnej wielkości
Śruby z łbami imbusowymi
Porównanie klucza imbusowego i klucza płaskiego

Klucz imbusowy lub potocznie ampulowy – rodzaj klucza trzpieniowego o przekroju sześciokąta foremnego. Klucze mają postać pręta wygiętego w kształt litery L (rzadziej Z) lub są dostępne w postaci wymiennych końcówek do wkrętaków ręcznych i automatycznych (tzw. bity).

Inbusem nazywany jest również rodzaj łba śruby z otworem w kształcie sześciokąta, przeznaczonym do wkręcania takim kluczem. Wielkość tego otworu (rozmiar sześciokąta) zależy od średnicy śruby; do różnych znormalizowanych otworów pasują różne klucze – od milimetra do kilkunastu milimetrów. Wykonywane są w standardzie zarówno metrycznym, jak i calowym.

Według europejskiej normy ISO 2936:2001 (DIN 911) metryczne klucze imbusowe występują w rozmiarach:

  • 0,7 mm, 0,9 mm, 1,0 mm, 1,25 mm, 1,3 mm, 1,5 mm
  • od 2 do 6 mm co 0,5 mm
  • od 7 do 22 mm co 1 mm
  • 24 mm, 25 mm, 27 mm, 30 mm, 32 mm, 36 mm, 42 mm i 46 mm.

Według amerykańskiej normy ANSI/ASME B18.3-1998 klucze imbusowe calowe występują w rozmiarach 7/64, 9/64, 5/32, 3/16, 1/4, 5/16, 3/8, 1/2, 5/8 i 3/4 cala.

Istnieją także wykonania z podcięciem w odległości kilku milimetrów od końca i wyobleniem zakończenia, tzw. końcówki kuliste – pozwalają na wkręcanie i wykręcanie śrub nawet przy odchyleniu osi klucza od osi śruby dochodzącym do 30°.

Historia i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Historia klucza imbusowego rozpoczyna się w roku 1936, gdy firma Bauer & Schaurte Karcher z miejscowości Neuss w Niemczech uruchomiła produkcję śrub z gniazdem sześciokątnym. Nazwa inbus, wywodzi się właśnie od niem. Innensechskantschraube Bauer und Schaurte, co w wolnym tłumaczeniu na polski oznacza: śruba wewnątrzsześciokątna Bauera i Schaurte. Spolszczona forma imbus powstała prawdopodobnie w związku z nienaturalnością wymowy sąsiadujących ze sobą spółgłosek n i b, z których pierwsza jest przedniojęzykowa a druga wargowa[1]. W USA i we Francji klucze tego typu znane są pod nazwą Allen key (Clé Allen) – od nazwy firmy Allen Manufacturing Company w Hartford (Connecticut), która zastrzegła ją w roku 1943. Jeszcze inną nazwą jest unbrako lub umbrako.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Zaletą śrub z łbem imbusowym jest możliwość stosowania ich w miejscach, w których średnica łba jest tylko nieznacznie większa od średnicy gwintu, a nawet w przypadku śrub bez łba. Co więcej, wkręcanie lub wykręcanie takiej śruby nie wymaga dodatkowego miejsca w płaszczyźnie prostopadłej do osi śruby, co umożliwia stosowanie tego typu śrub przy ograniczonym dostępie bocznym. Łby śrub wykonanych z tych samych materiałów i o tej samej wytrzymałości mogą mieć mniejszą średnicę w przypadku zastosowania kluczy imbusowych niż w przypadku kluczy nasadowych. Z kolei w porównaniu z systemami phillipsa i pozidriv zaletą imbusów jest niewyślizgiwanie się klucza (wkrętaka) ze śruby przy słabym docisku w kierunku osi śruby.

Łby imbusowe stosuje się także we wkrętach do drewna. Rozwiązanie to jest często spotykane w meblach przeznaczonych do samodzielnego montażu – do zestawu dołącza się tani klucz imbusowy o niskiej jakości, wystarczający na ogół do skręcenia mebla przez niedoświadczonego użytkownika.

Postęp techniki pozwolił na wprowadzenie śrub i kluczy trzpieniowych o jeszcze wyższej wytrzymałości (maksymalnym przenoszonym momencie siły w stosunku do rozmiarów trzpienia), takich jak torx (zobacz także wkrętak)[2]. O wprowadzaniu nowych rodzajów trzpieni nie decydują już jednak wyłącznie względy wytrzymałościowe, również chęć utrudnienia demontażu urządzeń bez specjalistycznych narzędzi lub wymuszenie ich zakupu[2].

Normalizacja[edytuj | edytuj kod]

Klucze imbusowe objęte są normą ISO 2936.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mirosław Bańko: "Imbus" w poradni językowej PWN.
  2. a b Mariusz Łoboda, Adam Krysztofiak, Zbigniew Dworecki (Instytut Inżynierii Rolniczej, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu): Badania funkcjonalności systemów torx oraz XZN w procesie napinania połączeń śrubowych. [dostęp styczeń 2010].