Informatyka (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Informatyka
Częstotliwość miesięcznik
Kraj Polska 
Wydawca Wydawnictwo Sigma-NOT
Rodzaj czasopisma informatyka
Pierwsze wydanie 1971
Ostatnie wydanie 2001
Średni nakład ok. 1000 egzemplarzy egz.

Informatyka – najstarszy polski profesjonalny miesięcznik naukowo-techniczny i jedno z pierwszych wydawanych w Polsce czasopism poświęconych tematyce komputerowej.

Powstało w roku 1971 przez zamianę periodyku Maszyny Matematyczne w miesięcznik Informatyka. Było to wówczas dotowane fachowe pismo niekomercyjne. Wydawca: Wydawnictwa Czasopism Technicznych NOT (obecnie: komercyjne Wydawnictwo Sigma-NOT).

Zawieszone przez wydawcę z uwagi na nieopłacalność wydawania (brak reklam) w roku 2001.

Było to klasyczne niskonakładowe (1000 egz.) pismo branżowe, przeznaczone dla najwyżej wykwalifikowanych specjalistów, w zasadzie absolutnie niedostępne dla czytelnika bez wyższego wykształcenia informatycznego lub matematycznego. Informatyka rozchodziła się głównie w prenumeracie. Artykuły problemowe były przed skierowaniem do druku z reguły recenzowane przez specjalistów zewnętrznych. Publikacja artykułu w Informatyce była zaliczana do dorobku naukowego autora. Objętość pisma wynosiła 40 stron formatu A4 + 4 okładki.

W latach 80. Informatyka zyskała na popularności po dodaniu działu na temat mikrokomputerów, zawierającego m.in. porady dla użytkowników ZX Spectrum.

Czytelnicy[edytuj]

23% nakładu trafiało do ludzi związanych z nauką i szkolnictwem wyższym, 20% docierało do pracowników jednostek administracji państwowej, 15% do informatyków w dużych zakładach przemysłowych. Informatycy z banków i instytucji ubezpieczeniowych, przedsiębiorstw handlowych i usługowych, telekomunikacji, energetyki i transportu stanowili 10% ogółu prenumeratorów.[potrzebny przypis]

Ostatni redaktorzy naczelni[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]