Marek Hołyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marek Hołyński
Ilustracja
Data urodzenia 1947
Zawód informatyk, publicysta
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Marek Bernard Hołyński (ur. 1947) – polski informatyk, specjalista od grafiki komputerowej, brał udział w tworzeniu standardu OpenGL oraz stacji graficznych Silicon Graphics[1], publicysta, popularyzator informatyki, wiceprezes Telewizji Polskiej S.A. ds. nowych technologii w latach 2004–2006, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego[2], dyrektor Instytutu Maszyn Matematycznych.

Jest autorem czterech książek, 40 artykułów naukowych i ok. 700 artykułów popularnonaukowych publikowanych w USA[potrzebny przypis], oraz między innymi w Nowej Fantastyce, Polityce, Wiedzy i Życiu, GFX, ComputerWorld, a także w dodatkach komputerowych gazet codziennych (np. Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza).

Sympatyzuje ze społecznością hakerów i sam uważa się za hakera w sensie rozumianym przez tę społeczność, sprzeciwiając się jednocześnie kojarzeniu tego słowa z przestępczością komputerową[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Polska[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Od 1970 r. pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych, gdzie projektował układy cyfrowe. Doktoryzował się w 1975 roku w Instytucie Cybernetyki Stosowanej Polskiej Akademii Nauk, jego rozprawa doktorska nosi tytuł Optymalizacja niezawodnościowa realizacji funkcji logicznych na układach scalonych o wysokim stopniu integracji. W latach 1977–1979 był kierownikiem Samodzielnej Pracowni Studiów i Rozwoju Techniki Komputerowej IMM.

Grafiką komputerową zajmował się od wczesnych lat 70. W 1976 ukazała się jego książka pt. Sztuka i komputery (tom 301 serii wydawniczej Omega), która była jedną z pierwszych publikacji na temat grafiki komputerowej w Europie.

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

W latach 1979–1980 jako research fellow uczestniczył w tworzeniu systemu komputerowego wspomagania nauczania PLATO na Indiana University w Bloomington. Od roku 1981 pracował w Massachusetts Institute of Technology (Cambridge)[4], jako research fellow, a później jako associate professor w Center for Advanced Visual Studies. Zajmował się badaniami nad grafiką komputerową[5] i interfejsami użytkownika[6]. Równolegle jako associate professor wykładał i prowadził przewody doktorskie na Boston University (Uniwersytecie Bostońskim).

W Dolinie Krzemowej[edytuj | edytuj kod]

W latach 1992–1997 pracował w Silicon Graphics, najpierw jako kierownik projektów, a następnie dyrektor działu grafiki komputerowej. Projektował komputery Indigo, Indy i O2 oraz opracowywał algorytmy grafiki wykorzystywane w grach komputerowych, filmach i Internecie. W 1997 roku założył w Dolinie Krzemowej własną firmę, która stworzyła akcelerator graficzny do zastosowań internetowych (w 1999 roku został kupiony przez Fujitsu).

Swoje doświadczenia opisywał w serii felietonów pod tytułem E-mailem z Doliny Krzemowej, ukazującej się w Nowej Fantastyce. Zostały one później częściowo wykorzystane w książce pod tym samym tytułem[7].

Po powrocie do Polski[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie do Polski w latach 1999–2004 był dyrektorem ds. rozwoju strategicznego w firmie ATM S.A. w Warszawie. Kontynuował współpracę z "Nową Fantastyką" i innymi czasopismami (jego cykl felietonów zmienił tytuł na E-mailem z Nowego Światu). Od 2002 do 2008 był prezesem Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego. W maju 2008 został wybrany na prezesa Zarządu Głównego PTI, a w maju 2011 na wiceprezesa zarządu ds. kontaktów zewnętrznych.

W lutym 2004 wygrał konkurs na stanowisko wiceprezesa Telewizji Polskiej do spraw nowych technologii i rozwoju[8]. Pracując w TVP duży nacisk położył na rozwój Internetu, telewizji cyfrowej i mobilnej[9]. Uchwałą rady nadzorczej TVP z 9 czerwca 2005 został zawieszony w czynnościach[10] – jako powód podano utratę zaufania[11][12]. Kadencja zarządu zakończyła się w maju 2006.

9 kwietnia 2005 otrzymał doroczną Nagrodę Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji za wybitne dokonania na rzecz rozwoju teleinformatyki[9], we wrześniu 2006 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w kwietniu 2017 – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W listopadzie 2008 objął stanowisko dyrektora Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]