Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukutralnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk
Ilustracja
Państwo  Polska
Rok założenia 1966
Dziedzina Instytut naukowy
Dyrektor prof. dr hab. Andrzej Jeżowski
Adres ul. Okólna 2
50-422 Wrocław
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukutralnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk
Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukutralnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk
51°06′04,3200″N 17°04′03,7200″E/51,101200 17,067700
Wikisource-logo.svg Teksty na Wikiźródłach
Strona internetowa

Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk z siedzibą we Wrocławiu, zajmujący się badaniem fizykochemicznych struktur ciała stałego oraz jej wpływu na własności fizyczne, chemiczne i spektroskopowe, ze szczególnym naciskiem położonym na badania w niskich temperaturach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Działalność instytutu została zapoczątkowana w roku 1966, kiedy to połączono ze sobą placówki PAN sięgających swymi korzeniami roku 1954, Zakład Fizyko-Chemiczny Badań Strukturalnych PAN i Zakład Niskich Temperatur Instytutu Fizyki PAN oraz Zakład Petrochemii Instytutu Chemii Organicznej PAN, który dołączył w roku 1984. Składa się z sześciu oddziałów naukowych (Niskich Temperatur i Nadprzewodnictwa, Teorii Materii Skondensowanej, Badań Magnetyków, Spektroskopii Optycznej, Badań Strukturalnych oraz Chemii Nanomateriałów i Katalizy) oraz dodatkowych jednostek organizacyjnych.

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Instytut dzięki nowoczesnej aparaturze i wykwalifikowanej kadrze naukowej jest w stanie prowadzić badania zgodnie ze światowymi standardami a także kształcić młodych pracowników naukowych. W Instytucie istnieje studium doktoranckie, a także prowadzone są prace dyplomowe studentów uczelni polskich i zagranicznych. Główne kierunki badań obejmują strukturę krystaliczną i elektronową, przemiany fazowe, właściwości magnetyków i metali, układy metal-wodór i ferromagnetyki, zjawisko nadprzewodnictwa, osprzęt i materiały kriogeniczne, fizykę defektów sieciowych, strukturę katalizatorów metalicznych i ich aktywność, nowe materiały laserowe, strukturę i właściwości układów 5f- i 4f-elektronowych. Każdego roku Instytut jest organizatorem kilku spotkań i konferencji naukowych o charakterze krajowym lub międzynarodowym. Wydawana jest również Fizyka i chemia ciała stałego będąca serią monografii[1].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Do roku 1993 siedziba instytutu znajdowała się w budynkach przy ul. Gajowickiej (d. Próchnika) i w Pałacu Arcybiskupim zarekwirowanym po II Wojnie Światowej przez władzę PRL. Obecnie jednostki Instytutu są zlokalizowane przy ul. Okólnej na wrocławskim Rakowcu.

Przypisy

  1. Na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]