Isfjorden (Svalbard)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Isfjorden
Ilustracja
Widok na fiord
Państwo  Norwegia
Terytorium zależne  Svalbard
Lokalizacja Ocean Arktyczny
Wymiary długość 107 km
Położenie na mapie Svalbardu
Mapa lokalizacyjna Svalbardu
Isfjorden
Isfjorden
Położenie na mapie Arktyki
Mapa lokalizacyjna Arktyki
Isfjorden
Isfjorden
Ziemia78°20′N 15°00′E/78,333333 15,000000

Isfjorden – drugi pod względem długości fiord znajdujący się w zachodniej części wyspy Spitsbergen, w archipelagu Svalbard leżącego na Oceanie Arktycznym.

Fiord ma długość równą 107 km i wchodzi w skład Parku Narodowego Północnego Isfjordu. W fiordzie Isfjorden występuje bardzo wiele różnych gatunków ptaków, ale kilka gatunków występuje w dużych ilościach i koncentruje się w dużych koloniach lęgowych reprezentują je m.in. mewy trójpalczaste, mewy blade, nurniki, nurzyki polarne[1], a także wiele innych. Obecność tych ptaków wspiera wzrost roślinności w obszarach wokół klifów na których gromadzą się ptaki, z korzyścią dla zwierząt lądowych, takich jak: pardwy, lisy i gęsi[1].Obszary leżące na południe i na wschód od fiordu są domem dla największej populacji reniferów w Svalbard. Na tych terenach znajduje się około 4500[1] tych zwierząt, a gęstość reniferów jest wyższa niż w jakimkolwiek innym miejscu w Svalbard[1].

Lis polarny

W fiordzie tym żyje także duża populacja lisów polarnych. Ze względów bezpieczeństwa Gubernator Svalbardu ostrzega przyjezdnych i miejscową społeczność by nie zbliżała się do dziwnie zachowujących się lisów, a także nie zaleca pić wody z potoków lub zbierać grzybów w okolicy ze względu na ryzyko zakażenia Echinococcus multilocularis[1], gatunkiem tasiemca pasożytującego w ciele lisów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e http://cruise handbook.npolar.no/en/isfjorden/wildlife.html