Isfjorden (Svalbard)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Isfjorden
Widok na fiord
Widok na fiord
Państwo  Norwegia
Terytorium zależne  Svalbard
Lokalizacja Ocean Arktyczny
Wymiary 107 × km
Położenie na mapie Svalbardu
Mapa lokalizacyjna Svalbardu
Isfjorden
Isfjorden
Położenie na mapie Arktyki
Mapa lokalizacyjna Arktyki
Isfjorden
Isfjorden
Ziemia78°20′N 15°00′E/78,333333 15,000000

Isfjorden – drugi pod względem długości fiord znajdujący się w zachodniej części wyspy Spitsbergen, w archipelagu Svalbard leżącego na Oceanie Arktycznym.

Fiord ma długość równą 107 km i wchodzi w skład Parku Narodowego Północnego Isfjordu. W fiordzie Isfjorden występuje bardzo wiele różnych gatunków ptaków, ale kilka gatunków występuje w dużych ilościach i koncentruje się w dużych koloniach lęgowych reprezentują je m.in. mewy trójpalczaste, mewy blade, nurniki, nurzyki polarne[1], a także wiele innych. Obecność tych ptaków wspiera wzrost roślinności w obszarach wokół klifów na których gromadzą się ptaki, z korzyścią dla zwierząt lądowych, takich jak: pardwy, lisy i gęsi[1].Obszary leżące na południe i na wschód od fiordu są domem dla największej populacji reniferów w Svalbard. Na tych terenach znajduje się około 4500[1] tych zwierząt, a gęstość reniferów jest wyższa niż w jakimkolwiek innym miejscu w Svalbard[1].

Lis polarny

W fiordzie tym żyje także duża populacja lisów polarnych. Ze względów bezpieczeństwa Gubernator Svalbardu ostrzega przyjezdnych i miejscową społeczność by nie zbliżała się do dziwnie zachowujących się lisów, a także nie zaleca pić wody z potoków lub zbierać grzybów w okolicy ze względu na ryzyko zakażenia Echinococcus multilocularis[1], gatunkiem tasiemca pasożytującego w ciele lisów.

Przypisy

  1. a b c d e http://cruise handbook.npolar.no/en/isfjorden/wildlife.html