Izrael Jehoszua Singer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Israel Joszua Singer)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izrael Jehoszua Singer
Członkowie grupy literacko-artystycznej „Di Chaliastre” w Warszawie. Od lewej: Mendel Elkin, Perec Hirszbejn, Uri-Cewi Grinberg, Perec Markisz, Melech Rawicz i Izrael Jehoszua Singer (1922)

Izrael Jehoszua Singer[1], Israel Joszua Singer (ur. 30 listopada 1893 w Biłgoraju, zm. 10 lutego 1944 w Nowym Jorku) – pisarz, dramaturg i dziennikarz żydowski tworzący w języku jidysz, brat Isaaca Bashevisa Singera.

Początkowo publikował opowiadania w polskiej prasie żydowskiej m.in. czasopismach Fołkscajtung i Literarisze Bleter. W 1933 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Jego debiutancka powieść Josie Kałb (1932, wyd. pol. 1961) rozgrywa się w środowisku chasydów, przedstawionym jednak bez nostalgii czy religijnej egzaltacji, a raczej w sposób cierpki i realistyczny. W 1935 roku Singer opublikował Braci Aszkenazy (Di brider Aszkenazy, wyd. pol. 1998) – sagę rodzinną opisującą degrengoladę i upadek bogatej łódzkiej rodziny żydowskiej. Jego ostatnia powieść, Rodzina Karnowskich (Di miszpoche Karnowski, 1943, wyd. pol. 1992) poświęcona jest zagładzie Żydów niemieckich. Już po jego śmierci opublikowano jego wspomnienia z dzieciństwa (Fun a welt wos is nichto mer, 1946).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Singer Izrael Jehoszua (Joszua). jhi.pl. [dostęp 2018-11-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]