Izrael Jehoszua Singer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izrael Jehoszua Singer
Członkowie grupy literacko-artystycznej „Di Chaliastre” w Warszawie. Od lewej: Mendel Elkin, Perec Hirszbejn, Uri-Cewi Grinberg, Perec Markisz, Melech Rawicz i Izrael Jehoszua Singer (1922)

Izrael Jehoszua (lub Joszua) Singer[1] (jid. ‏ישֹראל־יהושע זינגער‎ Jisroel-Jehojszue/Jeszue Zinger; ur. 30 listopada 1893 w Biłgoraju, zm. 10 lutego 1944 w Nowym Jorku) – pisarz, dramaturg i dziennikarz żydowski tworzący w języku jidysz, brat Ester Kreitman oraz Isaaca Bashevisa Singera.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Początkowo publikował opowiadania w polskiej prasie żydowskiej, m.in. w czasopismach „Folkscajtung” i „Literarisze Bleter”. Jego debiutancka powieść Josie Kałb (jid. ‏יאָשע קאַלב‎), wydana w 1932, rozgrywa się w środowisku chasydów, przedstawionym jednak bez nostalgii czy religijnej egzaltacji, a raczej w sposób cierpki i realistyczny[1].

W 1933 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. W 1936 roku Singer opublikował Braci Aszkenazy (jid. ‏די ברידער אַשכּנזי‎) – sagę rodzinną opisującą degrengoladę i upadek bogatej łódzkiej rodziny żydowskiej. Jego ostatnia powieść, Rodzina Karnowskich (jid. ‏די משפּחה קאַרנאָװסקי‎), wydana w 1943, poświęcona jest zagładzie Żydów niemieckich[1].

W 1946, już po śmierci, opublikowano jego wspomnienia z dzieciństwa Ze świata, którego już nie ma (jid. ‏פֿון אַ װעלט װאָס איז נישטאָ מער‎)[1].

Polska bibliografia podmiotowa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]