Przejdź do zawartości

Issa Kobayashi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Issa Kobayashi
小林 一茶
Ilustracja
Imię i nazwisko

Nobuyuki Kobayashi

Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1763
Kashiwabara

Data śmierci

5 stycznia 1828

Narodowość

japońska

Język

japoński

Dziedzina sztuki

poezja

Issa Kobayashi (jap. 小林 一茶 Kobayashi Issa; ur. 15 czerwca 1763 w Kashiwabara, w prowincji Shinano, zm. 5 stycznia 1828)japoński autor, poeta haikai.

Urodził się jako Nobuyuki Kobayashi w rodzinie rolnika we wsi Kashiwabara, wówczas w prowincji Shinano (dzisiaj część miasta Shinano w prefekturze Nagano). Po śmierci matki, wskutek konfliktu z macochą, został wysłany przez ojca do Edo, aby nauczył się jakiegoś rzemiosła. O jego życiu niewiele wiadomo, ale nie było ono łatwe. Doświadczył wielu przykrości, nieszczęść, cierpiał biedę.

Jego twórczość poetycka ukazuje dramatyczne życie biednego człowieka o silnej i namiętnej naturze. Różni się ona więc od innych haikai i dlatego nazywana jest poezją stylu Issy. Charakteryzuje się on współczuciem dla cierpiących chłopów, patosem, gniewem, ale i poczuciem humoru[1].

Wybrane utwory[edytuj | edytuj kod]

  • Mitori nikki (Dziennik pielęgnującego w chorobie), znany też jako Chichi no shūen nikki (Dziennik z ostatnich chwil życia ojca, powstał 1801, opublikowany 1921)
  • Issa hokkushū (Zbiór strof rozpoczynających Issy, 1829)
  • Ora ga haru (Moje wiosny, 1852)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mikołaj Melanowicz: Historia literatury japońskiej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN SA, 2011, s. 266. ISBN 978-83-0117214-5.