Iwan Panfiłow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Iwan Panfiłow
ilustracja
generał-major generał-major
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1893
Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 18 listopada 1941
pod Moskwą, ZSRR
Przebieg służby
Lata służby 1915–1941
Siły zbrojne Imperium Rosyjskie Carska Armia,
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Armia Czerwona
Główne wojny i bitwy I wojna światowa,
II wojna światowa
Odznaczenia
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru

Iwan Wasiljewicz Panfiłow (ros. Иван Васильевич Панфилов; ur. 1 stycznia?/13 stycznia 1893 w Pietrowsku w guberni saratowskiej w Rosji, zm. 18 listopada 1941) – radziecki wojskowy, generał major gwardii.

W 1915 został powołany do armii rosyjskiej i walczył podczas I wojny światowej z Niemcami na froncie południowo-zachodnim, dosłużywszy się stopnia feldfebla. W 1918 wstąpił ochotniczo do Armii Czerwonej, a w 1920 do partii komunistycznej WKP(b). Walczył w wojnie domowej w Rosji oraz wojnie polsko-radzieckiej w składzie 1 Saratowskiego Pułku Piechoty 25 Dywizji Strzeleckiej (Czapajewa). Po wojnie ukończył szkołę piechoty, walczył następnie w środkowej Azji z basmaczami.

Od 1938 był komisarzem wojskowym Kirgiskiej SRR, w 1940 awansował na stopień generała majora. Po ataku Niemiec na ZSRR uczestniczył w formowaniu 316 Dywizji Strzeleckiej, która pod jego dowództwem w październiku i listopadzie 1941 uczestniczyła w bitwie pod Moskwą, broniąc podejść do Moskwy na kierunku Wołokołamska. Panfiłow zginął w walce 18 listopada 1941 w okolicach wsi Gusieniewo w rejonie wołokołamskim obwodu moskiewskiego. Cztery godziny po śmierci generała jego dywizja została w uznaniu zasług bojowych przemianowana na 8 Gwardyjską Dywizję Strzelecką.

Pośmiertnie został mu nadany 12 kwietnia 1942 tytuł Bohatera Związku Radzieckiego i Order Lenina. Był ponadto odznaczony dwukrotnie Orderem Czerwonego Sztandaru (1921, 1929). Po śmierci jego nazwiskiem nazwano m.in miasto Żarkent, liczne zakłady i kołchozy oraz 8 Zmotoryzowaną Dywizję Strzelecką; jego żołnierzy nazywano "panfiłowcami".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]