Iwan Susanin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Iwan Susanin
Иван Сусанин
ilustracja
Data śmierci

1613

Przyczyna śmierci

zabity przez żołnierzy polskich

Zawód, zajęcie

rolnik, sołtys wsi

Iwan Susanin (ros. Иван Сусанин [ɪˈvan sʊˈsanʲɪn]) – wieśniak lub sołtys wsi Domnino (okolice współczesnego Susanino), rosyjski bohater narodowy.

Jak głosi legenda, został wynajęty przez jeden z polskich (lub litewskich) oddziałów wojskowych zimą 1612–1613 w charakterze przewodnika, celem doprowadzenia do ukrywającego się we wsi cara Michaiła Fiodorowicza. Susanin, nie chcąc zdradzić miejsca pobytu cara, zaprowadził Polaków w błotnisty las, gdzie został przez nich za karę zamęczony na śmierć.

Historyczność tego wydarzenia nie została dotąd jednoznacznie potwierdzona ani obalona. Dowodem prawdziwości tej historii może być wydany przez cara dokument o darowaniu zięciowi Susanina, Bogdanowi Sabininowi, połowy wsi w dowód wdzięcznosci za pełen oddania czyn poległego teścia.

Iwanowi Susaninowi i jego bohaterskiemu czynowi jest poświęconych kilka dzieł malarskich, jak również literackich i muzycznych; do najbardziej znanych należą opera Michaiła Glinki Życie za cara (1836), opera Catterino Cavosa Iwan Susanin oraz dramat Nikołaja Polewoja Kostromskie lasy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]