Izba Reprezentantów (Australia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izba Reprezentantów
Herb Izba Reprezentantów
Państwo  Australia
Rodzaj izba niższa parlamentu federalnego
Rok założenia 1901
Kierownictwo
Spiker Tony Smith, LPA
Struktura
Struktura Izba Reprezentantów
Liczba członków 151
Stowarzyszenia polityczne Koalicja rządowa (77)
Koalicja
LPA (44)
LNP (23)
NPA (10)

Oficjalna opozycja (68)
ALP (68)

Pozostali (6)
Zieloni (1)
KAP (1)
Centre Alliance (1)
niezależni (3)
Ordynacja preferencyjna
Ostatnie wybory 18 maja 2019
Siedziba
Siedziba Izba Reprezentantów
Sala posiedzeń Izby
Strona internetowa
Australia
Godło Australii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Australii

Wikiprojekt Polityka

Izba Reprezentantów (House of Representatives) – izba niższa Parlamentu Australii, składająca się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Deputowani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej (tzw. proporcjonalnego wyboru przedstawiciela).

Choć nazwa izby została zaczerpnięta z USA, jest ona w największym stopniu wzorowana na brytyjskiej Izbie Gmin. Przywódca partii lub koalicji posiadającej większość w Izbie obejmuje de facto automatycznie stanowisko premiera Australii (choć formalnie nominacja ta jest efektem decyzji gubernatora generalnego). W praktyce w Australii wykształcił się system dwublokowy, w którym u steru władzy wymieniają się prawica (stała koalicja Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii) i lewica (Australijska Partia Pracy). Gdy lider jednego z tych obozów jest premierem, przywódca drugiego staje się liderem opozycji.

Podobnie jak w parlamencie brytyjskim, sala posiedzeń jest tak zaprojektowana, aby najważniejsi politycy obu obozów (tzw. frontbenchers, czyli dosłownie "siedzący w pierwszej ławce") siedzieli dokładnie naprzeciwko siebie, twarzą w twarz. W przypadku partii lub koalicji rządzącej skład grupy frontbenchers pokrywa się w większości ze składem rządu. Po stronie opozycyjnej są oni zwykle jednocześnie członkami gabinetu cieni. Posłowie siedzący w dalszych rzędach i odgrywający mniejszą rolę w politycznych bataliach nazywani są backbenchers (oba określenia również zaczerpnięto z Wielkiej Brytanii).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]