Józef Andrasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Andrasz
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 16 października 1891
Wielopole
Data i miejsce śmierci 1 lutego 1963
Kraków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Jezuici
Śluby zakonne

Józef Andrasz, SJ, (ur. 16 października 1891 w Wielopolu, zm. 1 lutego 1963 w Krakowie) – kierownik duchowy św. Faustyny Kowalskiej, polski duchowny katolicki.

Współpracownik Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy w latach 1920–1928 i 1930–1952 (dyrektor 1936–1937). Z jego inicjatywy Wydawnictwo od roku 1921 publikowało serię Biblioteka Życia Wewnętrznego (do 1939 ukazało się 41 tomów). Były to w większości przekłady wybitnych pisarzy ascetycznych. Wiele z książek z tej serii zostało przetłumaczonych przez samego Andrasza.

Ks. Andrasz był także krajowym dyrektorem w Apostolstwie Modlitwy i w Dziele Poświęcenia Rodzin. Był także redaktorem naczelnym bardzo popularnego czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego”. Napisał wiele broszur religijnych (m.in. Wspólnie z kapłanem) oraz artykułów historycznych.

W czasie pobytu św. Faustyny Kowalskiej w Krakowie był dla niej nieocenioną pomocą. Zapoczątkował w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (1943) nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem Adolf Hyła namalował najbardziej znany obraz Miłosierdzia Bożego, który znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Wydawnictwo WAM opublikowało ostatnio dwie pozycje o. Józefa Andrasza SJ: 1. „Miłosierdzie Boże. Historia spisana przez spowiednika s. Faustyny” (2013). Jest to wznowienie książki, która ukazała się w 1948 roku w tym samym Wydawnictwie pt. „Miłosierdzie Boże, ufamy Tobie”. 2. „Poświęć się Sercu Bożemu” (2014). Książka zawiera trzy artykuły o. Andrasza: „Poświęć się Sercu Bożemu”, „Zarzuty przeciw częstej Komunii świętej”, „Modlitwa mistyczna”.

W roku 2017 Wydawnictwo WAM wydało książka autorstwa Stanisławy Bogdańskiej „Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych”, ukazującą postać o. Andrasza jako spowiednika i ojca duchowego nie tylko św. Faustyny, ale także innych jego duchowych córek. Poza najbardziej znaną bł. Anielą Salawą można wymienić również bł. Marię Klemensę (Helena) Staszewską od Jezusa Ukrzyżowanego OSU , męczennicę II Wojny Światowej, Sługę Bożą Paulę Zofię Tajber i s. Kalikstę Piekarczyk – zakonnicę z własnej woli zupełnie nieznaną: pragnęła „spalić” siebie i swoją spuściznę, łącznie ze zdjęciami, jako ofiarę za uratowanie Krakowa podczas drugiej wojny światowej[1]. Wywarł także duży wpływ na studenta medycyny  Henryka Mosinga, późniejszego profesora - epidemiologa, potajemnego, legendarnego księdza czasów komunistycznych. Jest on kandydatem na ołtarze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, (red.) Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1996.
  • Stanisław Cieślak SJ, Kierownik duchowy Siostry Faustyny – Ojciec Józef Andrasz SJ, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011, ss. 252.
  • Józef Andrasz SJ, Miłosierdzie Boże. Historia spisana przez spowiednika s. Faustyny, Wydawnictwo WAM, Kraków 2013, ss. 102.
  • Józef Andrasz SJ, Poświęć się Sercu Bożemu, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014, ss. 114.
  • Józef Andrasz SJ, Życiorys świętej Faustyny, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015, ss. 212.