Józef Andrasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Andrasz SJ
prezbiter
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 16 października 1891
Wielopole
Data i miejsce śmierci 1 lutego 1963
Kraków
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Jezuici
Śluby zakonne

Józef Andrasz (ur. 16 października 1891 w Wielopolu[1], zm. 1 lutego 1963 w Krakowie) – kierownik duchowy św. Faustyny Kowalskiej, polski duchowny katolicki.

Współpracownik Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy w latach 1920–1928 i 1930–1952 (dyrektor 1936–1937). Z jego inicjatywy Wydawnictwo od roku 1921 publikowało serię Biblioteka Życia Wewnętrznego (do 1939 ukazało się 41 tomów). Były to w większości przekłady wybitnych pisarzy ascetycznych. Wiele z książek z tej serii zostało przetłumaczonych przez samego Andrasza.

Ks. Andrasz był także krajowym dyrektorem w Apostolstwie Modlitwy i w Dziele Poświęcenia Rodzin. Był także redaktorem naczelnym bardzo popularnego czasopisma „Posłaniec Serca Jezusowego”. Napisał wiele broszur religijnych (m.in. Wspólnie z kapłanem) oraz artykułów historycznych.

W czasie pobytu św. Faustyny Kowalskiej w Krakowie był dla niej nieocenioną pomocą. Zapoczątkował w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (1943) nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Pod jego kierunkiem Adolf Hyła namalował najbardziej znany obraz Miłosierdzia Bożego, który znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Wydawnictwo WAM opublikowało ostatnio dwie pozycje o. Józefa Andrasza SJ: 1. „Miłosierdzie Boże. Historia spisana przez spowiednika s. Faustyny” (2013). Jest to wznowienie książki, która ukazała się w 1948 roku w tym samym Wydawnictwie pt. „Miłosierdzie Boże, ufamy Tobie”. 2. „Poświęć się Sercu Bożemu” (2014). Książka zawiera trzy artykuły o. Andrasza: „Poświęć się Sercu Bożemu”, „Zarzuty przeciw częstej Komunii świętej”, „Modlitwa mistyczna”.

W roku 2017 Wydawnictwo WAM wydało książka autorstwa Stanisławy Bogdańskiej „Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych”, ukazującą postać o. Andrasza jako spowiednika i ojca duchowego nie tylko św. Faustyny, ale także innych jego duchowych córek. Poza najbardziej znaną bł. Anielą Salawą można wymienić również bł. Marię Klemensę (Helena) Staszewską od Jezusa Ukrzyżowanego OSU, męczennicę II Wojny Światowej, Sługę Bożą Paulę Zofię Tajber i s. Kalikstę Piekarczyk – zakonnicę z własnej woli zupełnie nieznaną: pragnęła „spalić” siebie i swoją spuściznę, łącznie ze zdjęciami, jako ofiarę za uratowanie Krakowa podczas drugiej wojny światowej[2]. Wywarł także duży wpływ na studenta medycyny Henryka Mosinga, późniejszego profesora – epidemiologa, potajemnego, legendarnego księdza czasów komunistycznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : na zam. Zrzeszenia Księgarstwa, 1983, s. 8.
  2. „Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych” – Stanisława Bogdańska. misericors.org [dostęp 2019-05-20]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, (red.) Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1996.
  • Stanisław Cieślak SJ, Kierownik duchowy Siostry Faustyny – Ojciec Józef Andrasz SJ, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011, ss. 252.
  • Józef Andrasz SJ, Miłosierdzie Boże. Historia spisana przez spowiednika s. Faustyny, Wydawnictwo WAM, Kraków 2013, ss. 102.
  • Józef Andrasz SJ, Poświęć się Sercu Bożemu, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014, ss. 114.
  • Józef Andrasz SJ, Życiorys świętej Faustyny, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015, ss. 212.