Józef Bek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Bek
Ilustracja
Imię i nazwisko przy narodzeniu Józef Beck
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1867
Biała Podlaska
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 1931
Warszawa
Miejsce spoczynku Cmentarz Powązkowski w Warszawie (kw. 220-IV-26)
Zawód prawnik
Miejsce zamieszkania Warszawa, Limanowa
Narodowość polska
Małżeństwo Bronisława
Krewni i powinowaci syn Józef Beck, wnuk Andrzej Beck
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Niepodległości, POL Złoty Krzyż Zasługi BAR.svg
Grób Józefa Beka na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim

Józef Bek (Beck) (ur. 21 lipca 1867 w Białej Podlaskiej, zm. 12 grudnia 1931 w Warszawie) – prawnik, działacz polityczny (socjalista), społeczny i oświatowy, publicysta, teoretyk ruchu spółdzielczego i samorządu terytorialnego. Ojciec Józefa Becka, ostatniego ministra spraw zagranicznych w II RP.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Przez długi czas mieszkał w Warszawie, gdzie był poważanym prawnikiem. Działał też w ruchu robotniczym, zakładając Związek Robotników Polskich. Za działalność w tajnych organizacjach niepodległościowych otrzymał karę więzienia. Chcąc jej uniknąć, porzucił Warszawę i w końcu osiadł w zaborze austriackim (Galicja), gdzie represje wobec Polaków były dużo mniejsze niż w zaborze rosyjskim.

Działalność w Galicji[edytuj | edytuj kod]

Na miejsce pobytu wybrał Limanową i od początku podjął pracę na rzecz lokalnego samorządu. W 1899 został tam sekretarzem Rady Powiatowej. W 1900 wraz z małżonką Bronisławą założył powiatowe koło Towarzystwa Szkół Ludowych, które uruchomiło 11 bibliotek (jedną z nich jest obecna Biblioteka Miejska w Limanowej). Propagował nowoczesne formy gospodarowania, organizował Kółka Rolnicze, kursy oświatowe, odczyty, uroczystości patriotyczne, dzięki czemu nie do przecenienia są jego zasługi dla Limanowszczyzny.

Życie w niepodległej II RP[edytuj | edytuj kod]

Gdy Polska odzyskała niepodległość, po dwudziestu latach pobytu w Limanowej, Bek z rodziną powrócił do Warszawy. W latach 1919-1920 był wiceministrem spraw wewnętrznych. Publikował prace na temat samorządu terytorialnego i piastował stanowisko prezesa Związku Powiatów RP. Założył i redagował pismo "Samorząd Terytorialny". Do śmierci pozostał sympatykiem „wolnościowego socjalizmu” Edwarda Abramowskiego. Od 1919 roku członek Trybunału Stanu.

Józef Bek spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 220-IV-26)[1].

Pisownia nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Józef Bek usunął literę c z pisowni swojego nazwiska. Istnieją dwie teorie mówiące, dlaczego to zrobił. Pierwsza zakłada, że po prostu chciał spolszczyć pisownię, druga natomiast, że było to utrudnienie władzom carskim poszukiwań jego osoby i wyciągnięcia konsekwencji za działalność niepodległościową.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Był odznaczony m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie. (red.). Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984. ISBN 83-03-00758-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]