Józef Eliasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Eliasz
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1954
Inowrocław
Zawód, zajęcie perkusista

Józef Henryk Eliasz (ur. 19 stycznia 1954 w Inowrocławiu) – polski perkusista, aranżer, bandleader, właściciel Klubu „Eljazz” w Bydgoszczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 19 stycznia 1954 w Inowrocławiu. Jest synem bydgoskiego muzyka i pedagoga Leona Eliasza. W połowie lat 60. XX w. trafił wraz z rodziną do Bydgoszczy, gdzie ojciec otrzymał mieszkanie w tzw. „Filharmoniku” – wieżowcu dla pracowników Filharmonii Pomorskiej. Pierwszą muzyczną edukację pobierał w orkiestrze dętej Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy, której założycielem i kapelmistrzem (1969–1995) był jego ojciec. Następnie występował w zespole Edwarda Iwaszkiewicza w „Domu Rzemiosła” (gitara, perkusja). Ukończył Technikum Samochodowe i nie posiadł wykształcenia muzycznego. Jego pasją pozostała jednak muzyka rozrywkowa, której był samoukiem. Przez pewien czas studiował muzykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy, a później na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 1974 rozpoczął współpracę ze studenckim klubem „Beanus”. Założył grupę jazzową „Bean Jazz”, z którym na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu zdobył nagrodę indywidualną jako perkusista. W latach 1976–1978 grał w czołowych formacjach jazzowych Gdańska („Antiquintet”) i Szczecina („Breakwater”). W 1979 współpracował z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyr. Zbigniewa Górnego. Począwszy od 1980 odbywał egzotyczne rejsy na luksusowych statkach, podczas których grał w orkiestrach pokładowych. Został bandleaderem kierującym dwoma zespołami.

Po 11 latach przepracowanych za granicą wrócił do Bydgoszczy. Był jednym z założycieli pierwszego bydgoskiego klubu muzycznego nowej generacji „Trytony”. Będąc właścicielem klubu w 1995 zmienił jego nazwę na „Eljazz” i ustalił jazzowy profil muzyczny. Następnie skompletował przy klubie zespół jazzowy pod nazwą „Eljazz Big Band”. Zespół ten uzyskał wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach jazzowych, m.in. zwyciężył na Ogólnopolskim Konkursie Big Bandów w Nowym Tomyślu, na ogólnopolskiej Famie, a w Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego zdobył „Złotą Tarkę”. W prowadzonym przez niego zespole pojawiali się tacy muzycy, jak: Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nagórski, Jędrzej Kujawa, Zbigniew Wrombel, Adam Wendt, Bogdan Ciesielski czy Jacek Siciarek.

W klubie Eljazz był inspiratorem wielu koncertów muzycznych oraz festiwali jazzowych, które organizował za pośrednictwem Bydgoskiego Stowarzyszenia Eljazz.

Po 2000 zaangażował się w działalność społeczną na rzecz Bydgoszczy. W latach 2002–2006 był radnym miejskim (wybranym z listy Bydgoskiego Porozumienia Obywatelskiego), działając na polu kultury. Należał do Platformy Obywatelskiej. Bez powodzenia kandydował z jej listy do Sejmu w 2011 i do Parlamentu Europejskiego w 2014. W czerwcu 2014 opuścił partię wraz z grupą działaczy, którzy zapowiedzieli powołanie stowarzyszenia Samorządna Bydgoszcz.

Poza działalnością zawodową jest fanem sportu, czynnie uprawiając siatkówkę i koszykówkę.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Józef Eliasz jest żonaty (żona Kinga, artysta plastyk, grafik komputerowy w TVP Bydgoszcz). Posiada pięć córek (Joannę, Małgorzatę, Katarzynę, Wiktorię i Kornelię).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]