TVP3 Bydgoszcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVP3 Bydgoszcz
Telewizja Bydgoszcz
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

lipiec 1990 w paśmie lokalnym TP2
5 września 1994 jako osobny kanał telewizyjny

Format obrazu

16:9 (SDTV)

Właściciel

Telewizja Polska SA

Systemy
emisji sygnału

1994–2011: PAL
2011–2013: PAL, DVB-T, DVB-C
2013–2023: DVB-T, DVB-C, internet
od 2023: DVB-T2, DVB-C, internet

Kraj nadawania

 Polska

Język

polski[1]

Siedziba

ul. Kujawska 7,
85-031 Bydgoszcz

Poprzednia nazwa

TVP Bydgoszcz,
Telewizja Bydgoszcz,
Telewizja Bydgoszcz Toruń,
TVB,
TV3 Bydgoszcz
TBT
Telewizja Bydgoszcz Toruń

Zastąpił

OTV Gdańsk w województwie toruńskim i bydgoskim
WOT Warszawa w województwie włocławskim

Strona internetowa
Siedziba Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia przy ul. Gdańskiej. Przy tej instytucji w latach 1973–1984 mieściła się bydgoska redakcja telewizyjna TVP3 Gdańsk
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przy ul. Konarskiego, gdzie w latach 1990–1999 na dwóch ostatnich piętrach mieściła się bydgoska redakcja, a później Oddział TVP
Siedziba TVP3 Bydgoszcz od 2001 r., na Wzgórzu Wolności
Siedziba TVP3 Bydgoszcz podczas corocznego festynu „Drzwi otwarte TVP”

TVP3 Bydgoszcz (Telewizja Polska SA Oddział w Bydgoszczy, Telewizja Bydgoszcz, dawniej TBT, TVB, TV3 Bydgoszcz, Telewizja Bydgoszcz Toruń, TVP Bydgoszcz) – oddział terenowy Telewizji Polskiej obejmujący zasięgiem województwo kujawsko-pomorskie z siedzibą główną w Bydgoszczy, redakcją zamiejscową i studiem w Toruniu i placówką dziennikarską we Włocławku. Sztandarowym programem ośrodka jest codzienny serwis informacyjny Zbliżenia poświęcony aktualnym wiadomościom z regionu kujawsko-pomorskiego.

Kanał TVP3 Bydgoszcz nadawany jest bezpłatnie w ramach ogólnopolskiego trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 3). Dostępny jest również w sieciach kablowych oraz bezpłatnie w Internecie dzięki stronie internetowej TVP Stream i aplikacji TVP GO[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek nadawczy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze starania o utworzenie w Bydgoszczy telewizyjnej stacji nadawczej sięgają 1957 roku, kiedy z inicjatywy redakcji Ilustrowanego Kuriera Polskiego powstał Społeczny Komitet Budowy Pomorskiego Ośrodka Telewizyjnego[3]. W 1958 roku Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji w Warszawie zatwierdził koncepcję lokalizacji ośrodka telewizyjnego 20 km od Bydgoszczy, w pobliżu wsi Trzeciewiec. Początek odbioru programu telewizyjnego datuje się w Bydgoszczy od 20 listopada 1960 roku, kiedy udała się pierwsza retransmisja programu warszawskiego. W lipcu 1961 roku zakończono montaż masztu w Trzeciewcu, a do grudnia zmontowano na jego szczycie anteny odbiorcze i nadawcze[4].

22 stycznia 1962 roku oddano do użytku Telewizyjny Ośrodek Nadawczy w Trzeciewcu wraz z aparaturą nadawczą produkcji czeskich zakładów Tesla[5]. Nadawanie na kanale pierwszym programu telewizyjnego stacja w Trzeciewcu rozpoczęła punktualnie o 17.25[4].

Bydgoska redakcja telewizyjna[edytuj | edytuj kod]

Od 1967 roku w programie gdańskiego ośrodka pojawiły się pierwsze audycje telewizyjne redagowane w Bydgoszczy i zamieszczane w Magazynie Ziem Północnych (informacje z województw: bydgoskiego, koszalińskiego i olsztyńskiego). W marcu 1970 roku program ten zastąpiła Panorama emitowana 3 razy w tygodniu, a od lutego 1973 roku – 5 razy w tygodniu[6]. W 1973 roku w wyniku usilnych starań dziennikarzy bydgoskich przy Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy powstała redakcja telewizyjna, podlegająca TV Gdańsk. W tym samym roku 1 lipca uruchomiono Telewizyjny Ośrodek Nadawczy nr 2 w Śródmieściu Bydgoszczy, który umożliwiał odbiór II programu telewizyjnego oraz programu kolorowego[5].

Materiały, głównie informacyjne publikowano na antenie centralnej i w gdańskim magazynie Panorama. W latach 70. tematy bydgoskie i toruńskie (województwo włocławskie obsługiwał telewizyjny ośrodek w Warszawie) zajmowały w dziennikach ogólnopolskich jedno z czołowych miejsc, pośród wiadomości spoza stolicy[7].

W 1984 roku decyzją prezesa Radiokomitetu Mirosława Wojciechowskiego, redakcja w Bydgoszczy została włączona do redakcji programów informacyjno-publicystycznych w Gdańsku, zaś bydgoscy dziennikarze stali się korespondentami terenowymi Telewizji Gdańsk. Z czterech dziennikarzy[8] i trzech ekip realizacyjnych pozostało w Bydgoszczy dwoje dziennikarzy (Konstanty Dombrowicz, Urszula Guźlecka) i jeden operator.

Działalność redakcji programów telewizyjnych (przy Rozgłośni Radiowej) reaktywowano w lipcu 1990 roku. Rozpoczęto wówczas regularne emitowanie własnego programu na obszar województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego w rozłączonej sieci programu II. Program zaczynał się od planszy „TBT” (Telewizja Bydgoszcz Toruń) i pojawiał się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy. Przygotowywało go pięciu dziennikarzy, dwóch operatorów filmowych i dwóch montażystów[6]. Siedziba redakcji mieściła się na 13 piętrze budynku Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego.

We wrześniu 1991 roku program bydgoski emitowany był już sześć razy w tygodniu, po pół godziny dziennie. Czas emisji programu wydłużył się do 8,5 godzin dziennie pół roku później. Najchętniej oglądany był codzienny program informacyjny Dzisiaj, prezentujący wiadomości z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza i Włocławka[6].

Oddział Telewizji Polskiej w Bydgoszczy[edytuj | edytuj kod]

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o radiofonii i telewizji, minister finansów zawiązał spółkę Skarbu Państwa Telewizja Polska S.A. z jedenastoma oddziałami terenowymi, wśród których znalazł się także oddział w Bydgoszczy. Oficjalne powołanie oddziału TVP w Bydgoszczy odbyło się w styczniu 1994 roku. Uroczystego otwarcia dokonała Barbara Borys-Damięcka. Początkowo pracowało w nim 51 osób, w tym 12 dziennikarzy. 5 września 1994 roku rozpoczęto nadawanie programu miejskiego. Na dachu budynku przy ul. Konarskiego zamontowano nową antenę i nadajnik małej mocy. Widzowie okolic Bydgoszczy mogli oglądać program III przez kilkanaście godzin dziennie. Ośrodek wzbogacił się także o wóz transmisyjny umożliwiające bieżące relacje sportowe[9].

Produkcja własna TV Bydgoszcz wypełniała 4 godziny dziennie. Do najważniejszych pozycji należały: program informacyjny Zbliżenia, magazyny, reportaże, teleturnieje. Przyspieszenie w rozwoju ośrodka bydgoskiego nastąpiło w 1995 roku. Pojawiły się wówczas 23 nowe programy, a w soboty i niedziele emitowano wyłącznie audycje własne. W marcu 1996 roku w RTCN Trzeciewiec uruchomiono nadajnik o mocy 5 kW, co umożliwiło odbiór TV Bydgoszcz przez 2,5 miliona mieszkańców trzech województw. Bydgoszcz stała się czwartym po Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie ośrodkiem telewizji o regionalnym zasięgu[9].

W latach 1996-1997 otwarto zamiejscowe redakcje oddziału w Toruniu i Włocławku oraz podjęto starania o wybudowanie nowej siedziby TVP w Bydgoszczy. Ranga ośrodka została wzmocniona po reformie administracyjnej w 1999 roku i utworzeniu województwa kujawsko-pomorskiego, dla którego Telewizja Bydgoszcz pozostała regionalną placówką telewizyjną. W czerwcu 2001 roku otwarto nową siedzibę telewizji przy ul. Kujawskiej 7 na Wzgórzu Wolności. Rozległy teren (2,5 ha) umożliwił zlokalizowanie własnej bazy transportu oraz plenerowego studia telewizyjnego[9].

Na początku XXI w. produkcja własna bydgoskiego oddziału TVP zajmowała 5 godzin dziennie. Wiele programów emitowano na antenach ogólnopolskich, a niektórzy dziennikarze (Sławomir Jeneralski, Marzena Słupkowska, Jarosław Lewandowski) stali się znanymi w kraju prezenterami telewizyjnymi[9]. 3 marca 2002 roku oddziały terenowe TVP zaczęły nadawać w pasmach nowo powstałej informacyjno-publicystycznej TVP3 Regionalnej. Bydgoska stacja nazywała się wówczas TVP3 Bydgoszcz[10].

W 2006 r. rozbudowano podstudio toruńskie i połączone je światłowodem z ośrodkiem bydgoskim[11]. Od 6 października 2007 r. do 31 sierpnia 2013 r. ośrodek w Bydgoszczy nadaje w pasmach lokalnych kanału informacyjnego TVP Info jako TVP Bydgoszcz[12]. W latach 2005-2010 dziennikarze TVP Bydgoszcz otrzymali szereg wyróżnień, zaś ośrodek zorganizował kilkakrotnie „drzwi otwarte” połączone z festynami. W 2011 roku Oddział został wyróżniony statuetką Dobosz Powstania Wielkopolskiego, przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[13].

Od 25 lutego 2013 r. bydgoską TVP można oglądać bezpłatnie w Internecie dzięki stronie internetowej i aplikacji TVP Stream[2]. Od 1 września 2013 r. do 2 stycznia 2016 r. program TVP Bydgoszcz (jak inne 16 ośrodków terenowych TVP) był nadawany w TVP Regionalna. 2 stycznia 2016 r. powrócono do dawnej nazwy TVP3 Bydgoszcz w związku ze zmianą nazwy z TVP Regionalna na TVP3[14]. Od 14 lutego 2022 roku TVP3 Bydgoszcz można oglądać bezpłatnie dzięki aplikacji TVP GO dostępnej na systemach iOS i Android[15]. 21 października 2022 roku rozpoczęto nadawanie Zbliżeń z nowego studia oraz uruchomiono nową reżyserkę, dzięki czemu program TVP3 Bydgoszcz produkowany jest w jakości HD[16].

Redakcje zamiejscowe TVP3 Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Samochód toruńskiej redakcji TVP przy ul. Chopina w Toruniu

Pierwsza placówka dziennikarska TVP w Toruniu powstała w lipcu 1996 roku. W roku 2006 otrzymała nową siedzibę, nowe studio, reżyserkę i montaż. Od tamtej pory siedziba redakcji mieści się przy ulicy Kopernika 4. Studio posiada łącze z oddziałem w Bydgoszczy dzięki któremu program ze studia w Toruniu może być transmitowany na antenę TVP3 Bydgoszcz, jak i TVP Info[11].

Redakcja we Włocławku powstała w listopadzie 1997 roku[9].

Nadajniki naziemne TVP3 Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Obszary nadawania[edytuj | edytuj kod]

Nadajniki analogowe wyłączone 20 maja 2013 roku[edytuj | edytuj kod]

Typ obiektu Nazwa obiektu Częstotliwość (MHz) Kanał Charakterystyka
promieniowania
Polaryzacja Moc (kW) Data uruchomienia nadajnika Data wyłączenia nadajnika
RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec 527,25 MHz 28 dookólna (ND) pozioma (H) 138 kW marzec 1996[9] 20 maja 2013[17]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[18]

Nadajniki cyfrowe DVB-T MUX 3[edytuj | edytuj kod]

25 kwietnia 2022 roku ze względu na zmianę standardu nadawania na DVB-T2/HEVC w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz w części województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego (nie dotyczyło to MUX 3 i MUX 8) oraz tzw. refarming, czyli zwolnienie kanałów telewizyjnych na potrzeby telefonii komórkowej, niektóre emisje przeniesiono na nowe częstotliwości, uruchomiono nowe albo zwiększono moc emisji z dotychczasowych nadajników[19].

Województwo Typ obiektu Nazwa obiektu Częstotliwość (MHz) Kanał Charakterystyka
promieniowania
Polaryzacja Moc (kW) Data uruchomienia nadajnika
kujawsko-pomorskie RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec 594 MHz 36 dookólna (ND) pozioma (H) 130 kW[a] 20 maja 2013[20]
warmińsko-mazurskie RTON Iława/Kisielice 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 100 kW[b] 28 kwietnia 2014[21]
wielkopolskie RTCN Konin/Żółwieniec 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 50 kW[c] 20 maja 2013[22]
kujawsko-pomorskie RTON Toruń/Grębocin Cergia 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 21 kW[d] 20 maja 2013[22]
kujawsko-pomorskie SLR Bydgoszcz/Chodkiewicza 594 MHz 36 dookólna (ND) pionowa (V) 6 kW 27 października 2011[23]
kujawsko-pomorskie TON Włocławek/Zazamcze 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 6 kW[e] 28 kwietnia 2014[21]
kujawsko-pomorskie TSR Grudziądz/ul. Kalinkowa 594 MHz 36 dookólna (ND) pozioma (H) 0,027 kW 20 maja 2013[22]

Wyłączone nadajniki cyfrowe DVB-T MUX 3[edytuj | edytuj kod]

Województwo Typ obiektu Nazwa obiektu Częstotliwość (MHz) Kanał Charakterystyka
promieniowania
Polaryzacja Moc (kW) Data uruchomienia nadajnika Data wyłączenia nadajnika
kujawsko-pomorskie TON Brodnica/Kruszynki 594 MHz 36 kierunkowa (D) pionowa (V) 5 kW 20 maja 2013[22] 25 kwietnia 2022[19]
łódzkie TON Łanięta/Witoldów 594 MHz 36 dookólna (ND) pionowa (V) 4 kW 28 kwietnia 2014[21] 25 kwietnia 2022[19]
mazowieckie RTCN Płock/Rachocin 594 MHz 36 dookólna (ND) pozioma (H) 3 kW 28 kwietnia 2014[21] 25 kwietnia 2022[19]
wielkopolskie TON Damasławek/Lipowa 594 MHz 36 kierunkowa (D) pionowa (V) 2 kW 20 maja 2013[22] 25 kwietnia 2022[19]
kujawsko-pomorskie TSR Włocławek/Plac Wolności 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 0,020 kW 20 maja 2013[22] 25 kwietnia 2014[21][24]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[25][26][27][28].

Programy TVP3 Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Ramówka obejmuje m.in. programy informacyjne z regionu, publicystyczne, przyrodnicze, reportaże, transmisje z mszy świętych oraz relacje z koncertów, spektakli i wystaw.

Programy własne (stan na zimę 2022)[edytuj | edytuj kod]

Programy informacyjne

 • Zbliżenia (od 1994 roku) – program informacyjny ośrodka w Bydgoszczy
 • Pogoda (TVP3 Bydgoszcz) (od 1994 roku) – prognoza pogody

Programy publicystyczne

 • Prawo głosu (od 2020 roku) – debata parlamentarzystów o regionie i kraju
 • Pasjonaci (od 2021 roku) – rozmowy z ludźmi związanymi z regionem, którzy realizują swoje - często wyjątkowe - pasje.
 • Punkt wyjścia (od 2020 roku) – polityczne podsumowanie tygodnia
 • Rozmowa dnia – rozmowy nawiązujące do aktualnych wydarzeń w regionie i dotyczących regionu kujawsko-pomorskiego
 • Samorządni – dyskusja z samorządowcami, urzędnikami, ekspertami o problemach mieszkańców regionu
 • Wspólny mianownik (od 2016 roku) – debata z udziałem stron różnych, często mających odmienne zdanie: polityków, samorządowców, przedsiębiorców, obywateli
 • W oku kamery (od 2020 roku) podsumowanie wybranych wydarzeń mijającego tygodnia

Programy poradnikowe

 • Mocne wsparcie (od 2018 roku) – program Grażyny Rakowicz i Alicji Kłopotek o charakterze edukacyjnym.
 • Na zdrowie – program Alicji Kłopotek i Grażyny Rakowicz o tematyce medycznej
 • Wspólna sprawa (od 2021 roku) w tym programie społecznym Karolina Ratajczak, Monika Kamińska i Kinga Wasilewska postarają się odnaleźć drogi do rozwiązania codziennych problemów.

Historia

 • A to historia! (od 2020 roku) – Marcin Tomaszewski prezentuje cykl filmów dokumentalnych, przedstawiających najważniejsze wydarzenia historyczne na Kujawach i Pomorzu na przestrzeni ostatnich 100 lat.
 • Lekcja historii (od 2017 roku) – program historyczny Iwony Komisarek: nieznane fakty, zapomniane wydarzenia i ludzie którzy zmienili bieg historii.
 • Małe miejscowości, wielcy ludzie (od 2019 roku) – cykl reportaży Urszuli Guźleckiej, opowiadający o związkach wybitnych postaci polskiej kultury wywodzących się z małych miejscowości Kujaw i Pomorza lub związanych z nimi poprzez miejsce pobytu lub twórczość.
 • Przechodzimy do historii (od 2020 roku) – cykl 13-minutowych filmów dokumentalnych Marcina Tomaszewskiego, przybliżający życie i działalność osób (znanych i mniej znanych), które zapisały się w historii Polski XX wieku i miały silne związki z naszym regionem.

Przyroda i ekologia

 • Eko-opcja – magazyn Wojciecha Klicha i Ewy Lewandowskiej związany z ekologią i ochroną środowiska. Promuje ekologię i tropi tych, którzy zanieczyszczają środowisko.
 • Harcerskie czuwaj (od 2019 roku) – magazyn Moniki Kamińskiej, w którym są poruszane ważne wydarzenia z życia Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP
 • Las jaki jest (od 2020 roku) – magazyn przyrodniczy Magdaleny Żakowskiej i Darii Kazuły we współpracy z Lasami Państwowymi.
 • Spotkania z ekologią – parki krajobrazowe i ich przyroda bez tajemnic - Sławomir Lewandowski pokazuje działania proekologiczne w gminach regionu oraz promujemy edukację ekologiczną

Kultura i sztuka

 • Czego nie widać (od 2020 roku) – comiesięczny cykl kulturalny, z popularnym aktorem Teatru Wilama Horzycy, Jarosławem Felczykowskim, w roli głównej. Artysta pokazuje miejsca na co dzień dla widzów niedostępne, kulisy pracy artystycznej, niebanalne historie i wybitnych twórców.
 • Gadające głowy (od 2020 roku) – spotkania z wybranymi twórcami oraz nietypowa formuła pozwolą przywrócić literaturze, poezji i dramatowi należne im miejsce. Program prezentuje sylwetki twórców, jest spotkaniem z człowiekiem, pochwałą czytelnictwa.
 • Klub Kultura (od 2016 roku) – studyjny program Pauliny Rubczak, dedykowany miłośnikom kultury, obyczajowości, a także ludziom związanym ze środowiskiem kulturalnym i naukowym regionu.
 • Po oklaskach Urszula Guźlecka omawia spektakle teatralne, operowe, wernisaże, nowe książki regionalnych autorów.

Nauka i edukacja

 • Ahora Español – nauka języka hiszpańskiego
 • Abecadło astronomii (od 2020 roku) – cykl programów adresowanych do młodych (niekoniecznie wiekiem) widzów. Piotr Majewski – dziennikarz, popularyzator astronomii i Mistrz Mowy Polskiej - przedstawia podstawy wiedzy o niebie gwiaździstym.
 • Astronarium – program Bogumiła Radajewskiego o największych tajemnicach kosmosu i polskich naukowcach.
 • Everyday English – nauka języka angielskiego
 • Języczek u wagi – w programie Karoliny Ratajczak nie zabraknie ciekawostek i wskazówek, dotyczących poprawności językowej. Ich autorem jest dr hab. Rafał Zimny, językoznawca z UKW w Bydgoszczy.
 • Woda bydgoska – cykl Grażyny Rakowicz, pokazujący z punktu widzenia mieszkańca, efekty pracy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.
 • Mała Urania (od 2021 roku) – seria filmów edukacyjny dla dzieci. Przygody tytułowej Uranii wprowadzą młodego widza w pasjonujący świat astronomii. Każdy odcinek opowiada odrębną kosmiczną historię oraz zawiera element edukacyjny - krótki felieton wyjaśniający młodym widzom tajniki astronomii.
 • O nauce bez przerwy (od 2022 roku) – program pokazuje praktyczny wymiar edukacji związany z osiągnięciami w danej dziedzinie, wsparciem codziennego życia, znaczeniem nowoczesnych form kształcenia.

Religia

 • Bliżej nieba (od 2018 roku) – program Darii Kazuły ma być odpowiedzią na wiele pytań i problemów współczesnego człowieka, który chce żyć „bliżej nieba”
 • Żyję słowem (od 2020 roku) – coniedzielne wyjaśnienie czytań z Pisma Świętego, które nie jest jedynie wykładem. Prowadzący - ksiądz biblista Dariusz Kotecki, w rozmowie z zaproszonym gościem wyjaśnia w jaki sposób rozumieć znaczenie słowa z wybranej niedzieli i jak odnosić je do konkretnych życiowych sytuacji.

Społeczeństwo

 • Magazyn nakielski (od 2014 roku) – przedstawiamy najważniejsze tematy dla mieszkańców gminy Nakło. Będzie o gospodarce oraz o życiu kulturalnym i sportowym.
 • Nad Drwęcą – magazyn Wiesława Jankowskiego o sprawach mieszkańców Brodnicy, Golubia-Dobrzynia, Rypina oraz o wydarzeniach w tych okolicach.
 • Pokochaj Grudziądz (od 2019 roku) – zbiór reporterskich relacji Karoliny Ratajczak i Kingi Wasilewskiej z najważniejszych wydarzeń w Grudziądzu.
 • Po obu stronach Wisły – magazyn Sylwii Jarmołkiewicz o turystyce, aspektach społecznych gospodarczych Chełmna, Świecia i okolic.
 • Teraz Inowrocław – Sylwia Jarmołkiewicz odkrywa najciekawsze zakątki Inowrocławia oraz informuje o aktualnych wydarzeniach w „mieście na soli”
 • W Borach i na Krajnie – autorzy magazynu prezentują codzienne życie mieszkańców Borów Tucholskich i Krajny oraz zachwalają krajobraz tego regionu.

Sport

 • Sport (TVP3 Bydgoszcz) (od 1994 roku) – informacje sportowe
 • Regionalny tygodnik sportowy (od 2020 roku) – bieżące wydarzenia sportowe w regionie lub z udziałem zawodników związanych z regionem, historię, dorobek, sukcesy, porażki i nadzieje regionalnych sportowców oraz klubów sportowych. W programie także zapowiedzi wydarzeń sportowych.

Rolnictwo i wieś

 • Agroregion – magazyn Joanny Sikory ma być odzwierciedleniem wydarzeń w rolnictwie ważnych dla gospodarzy i o gospodarzach z Kujaw i Pomorza.

Reportaże

 • To jest temat na reportaż – cykl reportaży

Inne

 • Moja wielka zabawa (od 2022 roku) – program, który sprawdza, jak bawimy się w czasie karnawału w różnych częściach Polski.
 • Życzenia od serca (od 2021 roku) – program nawiązujący do legendarnego, telewizyjnego „Koncertu Życzeń”. Za pośrednictwem audycji, przekazywane są życzenia, wraz z ulubioną piosenką dla jubilatów i solenizantów.

Programy nieemitowane w TVP3 Bydgoszcz (niepełna lista)[edytuj | edytuj kod]

 • 3 połowa
 • Studio Lato
 • 5 minut z legendą
 • 60 minut dookoła sportu
 • Agromagazyn
 • Akademia przedsiębiorczości
 • Aleja gwiazd na L 4
 • Ale jazda
 • Anieliny, siódma rano
 • Antykwariat
 • Bez kompleksów
 • Bydgoszcz jest piękna
 • Cudne i odludne (2021) – filmowy cykl ukazuje małe miejsca z wielką historią. Oddalone od głównych szlaków turystycznych, kryją w sobie wiele atrakcji i tajemnic.
 • Dobrze wiedzieć (2016-2022) – Ewa Lewandowska zajmuje się w programie szeroko rozumianą edukacją: wczesnoszkolną, szkolną i wyższą; problemami związanymi z nauką zawodu, kreatywnością na rynku pracy.
 • Dzisiaj (1990-1994)
 • Europa – Europa
 • Europejska kawiarenka
 • Galeria
 • Horyzont
 • Liderzy
 • Kaktus
 • Komikstura
 • Krasnal Tymoteusz
 • Magazyn piłkarski
 • Magazyn wąbrzeski
 • Moc muzyczna
 • Moje M
 • Na muzycznej pajęczynie
 • Najpiękniejszy ogród
 • Nasz biznes
 • Naszym zdaniem
 • Na zdrowie
 • Ogrodowy zawrót głowy
 • Ogródek bez ogródek (2013-2019) – program dla miłośników działek i przydomowych ogrodów.
 • Pałuckie klimaty
 • Panie doktorze
 • Panorama Wsi
 • Partnerzy
 • Planetarium
 • Pod obserwacją
 • Po godzinach
 • Polityka dla ludzi
 • Pomóż sobie
 • Popołudnie z reportażem
 • Portrety twórców
 • Prosto z Grudziądza
 • Ratunek
 • Regionalny Magazyn Koszykarski „Zbiórka”
 • Regionalsi
 • Sąsiedzi
 • Siła wiedzy
 • Skarby prowincji
 • Ścieżki historii
 • Tak rośnie teatr
 • Telewizyjny album historyczny
 • Toruński Magazyn Publicystyczny
 • Trochę kultury
 • Trendy tradycja
 • Twój wybór
 • TV Regionalna
 • U nas, czyli w Europie
 • W Ameryce i gdzie indziej
 • Wieś z pomysłem
 • Wita Morabito
 • Władza na cenzurowanym
 • Wyprzedzić chorobę
 • W zbliżeniu
 • Za miastem
 • Zielone Światło
 • Zmienna ogniskowa
 • Znani od kuchni
 • Z pierwszej ręki
 • Z Walerianą po regionie (od 2021 roku) – zajęcia edukacyjne dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Aktorka Dominika Miękus i jej lalka, a zarazem prowadząca program - Waleriana - opowiedzą o historii regionu kujawsko-pomorskiego.

Programy TVP3 Bydgoszcz na antenie ogólnopolskiej (niepełna lista)[edytuj | edytuj kod]

 • Kultowe rozmowy (2013-2016) – wywiady z ciekawymi ludźmi. Program prowadzili Tomasz Raczek i Katarzyna Marcysiak (TVP Regionalna)
 • Wstęp wolny z kulturą (2013-2016) – magazyn kulturalny (TVP Regionalna)
 • Wiosna/Lato/Jesień na RODOS (od 2021 roku) – program ukazuje życie działkowców z różnych części Polski (TVP3)
 • Zamknięty świat (od 2021 roku) – program przedstawia historie osób, które na co dzień żyją lub pracują w zakładzie karnym (TVP3)
 • Zimowy ogród (od 2022 roku) – program ogrodniczy (TVP3)

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[29].

Ludzie związani z TVP3 Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[30]:

 • Michał Adamski
 • Mateusz Antczak
 • Angelika Bednarska
 • Agata Chyłka-Wnuk
 • Aleksandra Ciekot
 • Jarosław Dąbrowski
 • Urszula Guźlecka
 • Michał Górski
 • Marta Jastrzębska
 • Monika Kamińska
 • Błażej Karczmarczyk
 • Daria Kazuła
 • Wojciech Klich
 • Mariusz Kluszczyński
 • Alicja Kłopotek
 • Iwona Komisarek
 • Natalia Kurowska
 • Ewa Lewandowska
 • Jarosław Lewandowski
 • Hubert Malinowski
 • Krystian Mekka
 • Dagmara Moranowska
 • Artur Onacki
 • Katarzyna Ormanowska
 • Maciej Pieszczyński
 • Bogumił Radajewski
 • Aleksandra Radzikowska
 • Grażyna Rakowicz
 • Jagoda Rogatty
 • Małgorzata Rogatty
 • Paulina Rubczak
 • Krystyna Rymaszewska
 • Joanna Sikora
 • Natalia Słomkowska
 • Edyta Starczewska
 • Bartosz Stelmasik
 • Tomasz Szmelter
 • Olga Taraszka
 • Anna Trzcińska
 • Kinga Wasilewska
 • Mirosław Wysocki
 • Magdalena Żakowska

Dawniej[31]:

 • Katarzyna Marcysiak
 • Barbara Kozber
 • Jerzy Kamiński
 • Marcin Tomaszewski
 • Marta Kokocińska
 • Rafał Rykowski
 • Maciej Grześkowiak
 • Tomasz Pietraszak
 • Krzysztof Bykowski
 • Damian Susała
 • Tomasz Gronet
 • Dariusz Gross
 • Krzysztof Kuziemski
 • Marek Sokołowski
 • Marek Mikielewicz
 • Marek Brodowski
 • Mariusz Guzek
 • Agnieszka Friedrich
 • Joanna Wojciechowska
 • Anna Napierska-Matuszewska
 • Małgorzata Dysarz
 • Anna Raczyńska
 • Robert Wichrowski
 • Andrzej Tomczak
 • Przemysław Orcholski
 • Adrianna Gerczew
 • Sławomir Kukiełczyński

[edytuj | edytuj kod]

Okres wykorzystywania Opis Ilustracja
lipiec 1990 – 1992 Dwie litery T są kolorze brązowym, natomiast litera B w środku jest żółta[32]. TBT - Telewizja Bydgoszcz Toruń (1990-1992).svg
1992 – 4 września 1994 Pochyły napis TVB w trzech kolorach: zielonym, żółtym i brązowym[33]. TVB - Telewizja Bydgoszcz (1992-1994).svg
5 września 1994 –
jesień 2000
Napis TVB w trzech kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym. Ostatnia litera B, kształtem przypomina cyfrę 3[34][35]. Telewizja Bydgoszcz (1994-2000).svg
jesień 2000 – 2001 Po lewej stronie paski w barwach ówczesnej TVP. Obok obowiązujące w tamtym czasie logo nadawcy. Po prawej stronie cyfra 3. Paski z cyfrą 3 są połączone „łyżwą” nad której dolną częścią znajduje się napis Bydgoszcz[36][37]. TVP3 Bydgoszcz (2000-2001).svg
2001 – 6 marca 2003 Logo podobne do poprzedniego, z tym że usunięto z niego „łyżwę” i rozszerzono napis Bydgoszcz[36][37]. TVP3 Bydgoszcz (2001-2003).svg
7 marca 2003 –
30 listopada 2007
Na zielonym tle logo TVP3, pod spodem napis Bydgoszcz. Na ekranie logo krystaliczne (od 6 października do 30 listopada 2007 bez cyfry 3)[38]. TVP3 Bydgoszcz (2003-2007).svg
1 grudnia 2007 –
31 sierpnia 2013
Logo podobne do TVP Info – zamiast napisu INFO jest napis Bydgoszcz[39]. TVP Bydgoszcz logo.svg
1 września 2013 –
1 stycznia 2016
Na zielonym tle białe logo TVP, pod nim biały napis Bydgoszcz. Logo występuje także w odwrotnej wersji kolorystycznej[40]. TVP Bydgoszcz (2013-2016).svg
od 2 stycznia 2016 roku Na granatowym tle logo TVP3, pod spodem napis Bydgoszcz[41]. TVP3 Bydgoszcz (od 2 stycznia 2016).svg

Dyrektorzy TVP3 Bydgoszcz[edytuj | edytuj kod]

okres pełnienia funkcji imię i nazwisko uwagi
od do
1973 1978 Zbigniew Kuczewski redakcja telewizyjna przy Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia[6]
1978 1991 Konstanty Dombrowicz redakcja telewizyjna, w latach 1984–1990 przy ośrodku w Gdańsku[6]
1991 1992 Jolanta Kuligowska-Roszak redakcja telewizyjna przy PR PiK
1992 1994 Piotr Jentkiewicz redakcja telewizyjna przy PR PiK
styczeń 1994 wrzesień 1994 Jolanta Kuligowska-Roszak[9]
wrzesień 1994 luty 1999 Piotr Jentkiewicz[9]
luty 1999 grudzień 2005 Marek Brodowski[9]
grudzień 2005 czerwiec 2007 Maciej Grześkowiak[9]
czerwiec 2007 luty 2009 Maria Kudroń[9]
luty 2009 maj 2016 Tomasz Pietraszak[42]
maj 2016 wrzesień 2019 Anna Raczyńska[43]
wrzesień 2019[44] Michał Rybicki[45]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dodatkowo również angielski w Everyday English i hiszpański w Ahora Español.
 2. a b Programy OTV, TVP INFO i TVP Parlament dostępne online - Telewizja Polska S.A. - tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2022-01-16].
 3. Znicz-Sawicki Lucjan: Powstanie bydgoskiego ośrodka telewizyjnego. [w:] Kronika Bydgoska V (1971-73). Bydgoszcz 1980.
 4. a b TVP3 BYDGOSZCZ, web.archive.org, 12 października 2007 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2007-10-12].
 5. a b Sucharska Anna: Kultura w Bydgoszczy w latach 1945–1980. [w.] Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945-1980. Praca zbiorowa pod red. Stanisława Michalskiego. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa-Poznań 1988.
 6. a b c d e TVP3 BYDGOSZCZ, web.archive.org, 18 stycznia 2008 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-18].
 7. W 1974 roku w ogólnopolskich dziennikach telewizyjnych ukazało się 1100 bydgoskich materiałów filmowych.
 8. Konstanty Dombrowicz, Urszula Guźlecka, Wojciech Rzeszut, Marcin Rykowski.
 9. a b c d e f g h i j k TVP BYDGOSZCZ, web.archive.org, 10 lutego 2010 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-10].
 10. NOWA TRÓJKA, wyborcza.pl [dostęp 2021-08-28] (pol.).
 11. a b TVP3 BYDGOSZCZ, web.archive.org, 8 grudnia 2006 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2006-12-08].
 12. TVP Info zamiast TVP3, SATKurier.pl [dostęp 2021-08-28].
 13. https://powstaniewielkopolskie.pl/nowa/?page_id=47
 14. TVP3 zastąpiła TVP Regionalną [wideo], SATKurier.pl [dostęp 2021-08-28].
 15. Aplikacja TVP GO już dostępna, SATKurier.pl [dostęp 2022-04-15].
 16. Telewizja Polska S.A, Zmieniamy się dla Państwa! Nowe studio, nowa oprawa TVP3 Bydgoszcz, bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2023-01-16] (pol.).
 17. Wykaz nadajników wyłączanych w V etapie, web.archive.org, 9 czerwca 2013 [dostęp 2022-07-14] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09].
 18. RadioPolska - Niekomercyjny serwis poświęcony radiofonii i telewizji w Polsce, web.archive.org, 17 czerwca 2012 [dostęp 2022-08-07] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-17].
 19. a b c d e Polska: Drugi etap migracji do DVB-T2, RadioPolska, 23 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-26].
 20. Emitel - Archiwum, web.archive.org, 1 maja 2015 [dostęp 2022-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-01].
 21. a b c d e 27 nowych emisji MUX 3, SATKurier.pl [dostęp 2022-08-04].
 22. a b c d e f Emitel - Archiwum, web.archive.org, 1 maja 2015 [dostęp 2022-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-01].
 23. Mux 3 oficjalnie wystartował, SATKurier.pl [dostęp 2022-08-07].
 24. RadioPolska • Obiekt nadawczy | TSR Włocławek *pl. Wolności*, radiopolska.pl [dostęp 2022-08-07].
 25. RadioPolska • Multipleks DVB-T | MUX-3 (Bydgoszcz), radiopolska.pl [dostęp 2021-08-26].
 26. Mapy, emimaps.emitel.pl [dostęp 2021-08-26].
 27. Sprawdź parametry emisji, Emitel [dostęp 2022-08-07] (pol.).
 28. RadioPolska • Multipleks DVB-T | MUX-3 (Bydgoszcz), web.archive.org, 23 kwietnia 2022 [dostęp 2022-08-07] [zarchiwizowane z adresu 2022-04-23].
 29. Telewizja Polska S.A, Programy, bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2022-03-03] (pol.).
 30. Telewizja Polska S.A, Twarze TVP3 Bydgoszcz, bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2021-08-28] (pol.).
 31. Dziennikarze TVP Bydgoszcz. tvp.pl. [dostęp 2009-04-26].
 32. Historia OTV Bydgoszcz. [dostęp 2022-08-07].
 33. E-wyszukiwarka, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2022-08-07].
 34. E-wyszukiwarka, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
 35. Wiadomości Urzędu Patentowego, czerwiec 1998, ISSN 0043-5201.
 36. a b Trójka zamiast magnolii, wyborcza.pl [dostęp 2021-08-22] (pol.).
 37. a b E-wyszukiwarka, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
 38. Nowe logo TVP, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-22] (pol.).
 39. TVP Info zamiast TVP3, SATKurier.pl [dostęp 2021-08-22].
 40. E-wyszukiwarka, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
 41. E-wyszukiwarka, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
 42. Tomasz Pietraszak, Marek Mikos i Jacek Szarek dyrektorami w TVP, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-27] (pol.).
 43. Michał Rybicki za Annę Raczyńską p.o. dyrektora oddziału TVP Bydgoszcz, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-27] (pol.).
 44. Eugeniusz Szpakowski dyrektorem TVP3 Białystok, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2016-03-05].
 45. Michał Rybicki ma kierować TVP 3 Bydgoszcz, Press.pl [dostęp 2021-02-23] (pol.).

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 100 kW.
 2. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 3 kW.
 3. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 40 kW.
 4. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 12 kW.
 5. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 4 kW. Emisja była prowadzona w polaryzacji pionowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Pietraszak Tomasz: Telewizja Bydgoszcz nadaje. [w:] Kalendarz Bydgoski 2003.
 • Znicz-Sawicki Lucjan: Powstanie bydgoskiego ośrodka telewizyjnego. [w:] Kronika Bydgoska V (1971–73). Bydgoszcz 1980

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]