Józef Kapustka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Kapustka
Ilustracja
Józef Kapustka
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1969
Tarnów
Pochodzenie Polska
Instrument fortepian
Gatunek muzyka klasyczna
Zawód pianista
Aktywność od 1988
Wytwórnia płytowa Dux Recording Producers
Strona internetowa

Józef Kapustka (ur. 28 maja 1969 w Tarnowie) – polski pianista zamieszkały we Francji.

Urodził się w Tarnowie, gdzie bardzo wcześnie rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem Danuty Cieślik. W latach 1987-1989 uczęszczał na Akademię Muzyczną w Krakowie kształcąc się pod kierunkiem prof. Ewy Bukojemskiej. W 1988 roku zadebiutował podczas Konfrontacji Chopinowskich w Antoninie.

W 1992 ukończył nowojorską The Juilliard School oraz w ramach studiów podyplomowych londyńską Royal Academy of Music. Studia uzupełniał podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem Dmitrija Baszkirowa w Madrycie i prof. dr hab. Wiery Gornostajewej w Moskwie. Jest absolwentem Music Academy of the West w kalifornijskiej Santa Barbara i posiadaczem dyplomu studiów wyższych paryskiej Sorbony w dziedzinie języka i cywilizacji francuskiej. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson w Princeton (USA), Isaaca Albeniza w Madrycie i in. Laureat Grand Prix Międzynarodowego Konserwatorium w Paryżu.

W latach 1989-1992 występował wielokrotnie w nowojorskim Lincoln Center ( m.in. Alice Tully Hall), w Carnegie Hall (1997) oraz misji Federacji Rosyjskiej przy ONZ (2004). W 2004 roku wziął udział w Festiwalu w Awinionie jako aktor-pianista w sztuce Serge'a Valetti "Huitre et demi" (reż. Jean-Christiana Grinevalda). W ramach roku Chopinowskiego 2010 we Francji występował m.in. grając na historycznym fortepianie Erard z poł. XIX wieku. W tym samym roku w ramach zainicjowanego przez siebie projektu " Bach in Rio" wykonał i nagrał koncerty fortepianowe J.S. Bacha. Nominowany do francuskiej nagrody teatralnej Molière 2010 za oprawę muzyczną do sztuki Virginii Lemoine "Diwa z Sarcelles".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]