Józef Kapustka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Kapustka
Pianist Jozef Kapustka.JPG
Józef Kapustka
Data i miejsce urodzenia 28 maja 1969
Tarnów
Pochodzenie Polska
Instrument fortepian
Gatunek muzyka klasyczna
Zawód pianista
Aktywność od 1988
Wytwórnia płytowa Dux Recording Producers
Liczba albumów 3: Jozef Kapustka and Orquestra de Cordas da Grota conducted by Ubiratã Rodrigues play Bach - live in Rio de Janeiro, Improvisations with Bashir, P.I Tchaikovsky : Romances (przy współpracy z Irina Tiviane)
Strona internetowa

Józef Kapustka (ur. 28 maja 1969 w Tarnowie) – polski pianista zamieszkały we Francji.

Urodził się w Tarnowie, gdzie bardzo wcześnie rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem Danuty Cieślik. W latach 1987-1989 uczęszczał na Akademię Muzyczną w Krakowie kształcąc się pod kierunkiem prof. Ewy Bukojemskiej. W 1988 roku zadebiutował podczas Konfrontacji Chopinowskich w Antoninie.

W 1992 ukończył nowojorską The Juilliard School oraz w ramach studiów podyplomowych londyńską Royal Academy of Music. Studia uzupełniał podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem Dmitrija Baszkirowa w Madrycie i prof. dr hab. Wiery Gornostajewej w Moskwie. Jest absolwentem Music Academy of the West w kalifornijskiej Santa Barbara i posiadaczem dyplomu studiów wyższych paryskiej Sorbony w dziedzinie języka i cywilizacji francuskiej. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson w Princeton (USA), Isaaca Albeniza w Madrycie i in. Laureat Grand Prix Międzynarodowego Konserwatorium w Paryżu.

W latach 1989-1992 występował wielokrotnie w nowojorskim Lincoln Center ( m.in. Alice Tully Hall), w Carnegie Hall (1997) oraz misji Federacji Rosyjskiej przy ONZ (2004). W 2004 roku wziął udział w Festiwalu w Awinionie jako aktor-pianista w sztuce Serge'a Valetti "Huitre et demi" (reż. Jean-Christiana Grinevalda). W ramach roku Chopinowskiego 2010 we Francji występował m.in. grając na historycznym fortepianie Erard z poł. XIX wieku. W tym samym roku w ramach zainicjowanego przez siebie projektu " Bach in Rio" wykonał i nagrał koncerty fortepianowe J.S. Bacha. Nominowany do francuskiej nagrody teatralnej Molière 2010 za oprawę muzyczną do sztuki Virginii Lemoine "Diwa z Sarcelles".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]