Języczek uchowaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Języczek uchowaty
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

wodnichowate

Rodzaj

języczek

Gatunek

języczek uchowaty

Nazwa systematyczna
Arrhenia lobata (Pers.) Kühner & Lamoure ex Redhead
Can. J. Bot. 62(5): 871 (1984)

Języczek uchowaty (Arrhenia lobata (Pers.) Kühner & Lamoure ex Redhead) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Arrhenia, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1801 r. Christiaan Hendrik Persoon, nadając mu nazwę Merulius lobatus. Później zaliczany był do różnych rodzajów. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę, nadali mu Robert Kühner, Denise Lamoure i Scott Alan Redhead w 1984 r.[1]

Ma 9 synonimów. Niektóre z nich:

  • Leptoglossum lobatum (Pers.) Ricken 1915
  • Leptotus lobatus (Pers.) P. Karst. 1879[2].

Polską nazwę nadał Władysław Wojewoda w 1979 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Szerokość 1–4 cm, beztrzonowy, przyrośnięty bokiem do podłoża. Brzeg płatowaty i falisty. Powierzchnia naga, poprzecznie nieco strefowana. Jest higrofaniczny; w stanie suchym ciemnoszary do szarobrązowego, w stanie wilgotnym przeźroczysty. Hymenofor w kolorze kapelusza, listewkowaty i mniej lub bardziej siatkowaty[4].

Cechy mikroskopowe

Strzępki skórki ułożone promieniście do równoległych, o średnicy 4–12 µm, gładkie, zwykle z ciemnym pigmentem i nieco inkrustowane, nieregularnie na ścianach lub czasami tylko w niektórych częściach. Brak cystyd. Podstawki 25–38 × 6–9 µm, maczugowate, 4-zarodnikowe, sterygmy zwykle zakrzywione lub czasami proste, o długości do 4 µm. Zarodniki 7,5–10(-12) x 5,5–8(–9) µm, Q = 1,3, szeroko elipsoidalne, łezkowate, gładkie, szkliste, nieamyloidalne. Sprzążki są obecne we wszystkich strzępkach[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Stanowiska języczka uchowatego podano w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii. Najwięcej stanowisk podano w Europie. Występuje tu od Morza Śródziemnego po archipelag Svalbard, Islandię i Grenlandię[5]. Częściej występuje w regionach arktyczno-alpejskich niż w umiarkowanych i na nizinach. W Europie Północnej jest dużo częstszy niż w Ameryce Północnej[6]. W Polsce W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył 4 stanowiska z uwagą, że jest to gatunek rzadki i zagrożony[3]. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E– gatunek wymierający, którego przeżycie jest mało prawdopodobne, jeśli nadal będą działać czynniki zagrożenia[7]. Jest rzadki we wszystkich rejonach występowania i wpisany do czerwonych ksiąg wszystkich krajów, w których występuje[6].

Naziemny grzyb saprotroficzny[3]. Występuje na turzycowiskach, trzcinowiskach, bagnach, torfowiskach, murawach wysokogórskich i wyleżyskach. Czasami występuje także na wilgotnych łąkach lub obszarach, na których występują małe płaty torfowców i innych mszaków, na przykład w lasach wzdłuż strumieni i na otwartych wrzosowiskach. Powierzchnia tych siedlisk w Europie ciągle zmniejsza się, co jest jednym z ważniejszych czynników wymierania języczka uchowatego[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b J.M. Barrasa, V.J. Rico, The non-omphaloid species of Arrhenia in the Iberian peninsula., „Mycologia”, 95 (4), Mycobank, s. 700–713 [dostęp 2022-12-01].
  5. Występowanie Arrhenia lobata na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  6. a b c Arrhenia lobata (Pers.) Kühner & Lamoure ex Redhead [online], The Global Fungal Red List Initiative [dostęp 2022-12-01] (ang.).
  7. Zbigniew Mirek i inni, Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.