Jacek J. Kański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacek Jerzy Kański
Ilustracja
Jacek Kański podczas XVI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w Gdańsku, 2004
Data i miejsce urodzenia 5 sierpnia 1939
Warszawa
Zawód okulista

Jacek Jerzy Kański, ang. Jack J. Kanski, MD, MS, FRCS, FRCOphth[1] (ur. 5 sierpnia 1939 w Warszawie[2]) – brytyjski okulista polskiego pochodzenia, profesor, autor publikacji i podręczników okulistycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Jerzego Kańskiego, szefa obrony Edwarda Śmigłego-Rydza, Naczelnego Wodza w wojnie obronnej 1939 roku[2]. Okres wojenny spędził z matką w Warszawie, a następnie w Siewierzu[2]. W 1946 opuścił Polskę wraz z matką przez zieloną granicę[2]. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie uczęszczał do Mayfield College w Sussex oraz The London Hospital Medical College[3], a następnie ukończył studia medyczne na University of London. Po studiach odbył staż w londyńskim Moorfields Eye Hospital, w 1966 obronił pracę doktorską z zakresu oftalmologii, a rok później został członkiem The Royal College of Surgeons[3]. Pracował jako chirurg-okulista w Prince Charles Eye Unit w King Edward 7th Hospital w Windsorze, gdzie został honorowym konsultantem[1].

Członek Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie[3] oraz komitetu honorowego polskiego czasopisma naukowego "Okulistyka"[4]. Swoje prace publikował także m.in. w „Klinice Ocznej”.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

W języku angielskim:

W języku polskim:

Przypisy

  1. a b Jack J. Kanski, MD (ang.). Elsevier Inc.. [dostęp 2015-07-27].
  2. a b c d Jacek Kański - o autorze. Górnicki, Wydawnictwo Medyczne (Wrocław). [dostęp 2015-07-27].
  3. a b c Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 102. docplayer.pl. [dostęp 2016-12-11].
  4. Komitet honorowy. Okulistyka (kwartalnik). [dostęp 2015-07-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]