Richard Dean Anderson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Dean Anderson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1950
Minneapolis w stanie Minnesota, USA
Zawód aktor, producent
Lata aktywności od 1976
Strona internetowa

Richard Dean Anderson (ur. 23 stycznia 1950 w Minneapolis) – amerykański aktor i producent filmowy. Najbardziej znany z tytułowej roli w popularnym serialu telewizyjnym MacGyver i roli Jacka O’Neilla w serialu Gwiezdne wrota, w którym za rolę przedstawiającą USAF w dobrym świetle oraz produkcję serialu otrzymał honorowy tytuł generała brygady sił powietrznych.

Życiorys[edytuj]

Richard Dean Anderson jest prawdopodobnie najbardziej znany jako MacGyver, sprytny i wynalazczy bohater unikający przemocy, który rozwiązywał problemy na swój własny niezwykły sposób przez siedem lat na ABC.

Richard urodził się 23 stycznia 1950 r. w Minneapolis w Minnesocie. Jego ojciec, Stuart Anderson, uczył angielskiego, sztuk teatralnych i pięknych w miejscowym liceum i jest znanym basistą jazzowym. Jego matka Jocelyn jest artystką, uzdolnioną do malarstwa i rzeźby. Richard jest najstarszym z czterech synów. On i jego bracia, Jeffrey Scott, Thomas John i James Stuart wychowali się na przedmieściach Minneapolis, w Roseville, gdzie Richarda wciągnął sport, sztuka, muzyka i aktorstwo.

Jak wielu chłopców z Minnesoty, Richard marzył, by zostać zawodowym hokeistą. Ale kiedy miał 16 lat, złamał oba ramiona w kilku wypadkach w przeciągu zaledwie 3 tygodni podczas szkolnych meczów hokejowych. Odłożył na bok marzenia o zawodowstwie, nigdy jednak nie porzucił sportu. W wieku 17 lat, odbył 5641 milową podróż na rowerze z Minnesoty przez Kanadę i Alaskę.

Studiował sztuki teatralne na Stanowym Uniwersytecie w St. Cloud i na Uniwersytecie Ohio (nie dokończył studiów). Podróże wkrótce zaniosły go do Nowego Jorku. Spędził trochę czasu w Haight-Ashbury (dzielnica San Francisco) podczas rewolucji kulturalnej wczesnych lat 70., nim ostatecznie osiadł w Los Angeles. Tu pracował jako mim i żongler oraz jako śpiewak-błazen w kabarecie w renesansowym stylu. Pracował też w Marineland Pacific, gdzie wymyślał, reżyserował i grał w przedstawieniach z ssakami. Do jego obowiązków należało między innymi trzymanie ryby w zębach, a orki miały tę rybę złapać. Pojawiał się w sztukach i teatrze, otrzymał rolę w "Superman in the Bones" w Pilgrimage Theatre (Teatr Pielgrzymów). W tym czasie również śpiewał i grał na gitarze w swoim własnym zespole rockowym "Ricky Dean and Dante".

Richard zwrócił na siebie uwagę w 1976 r. rolą dra Jeffa Webbera w popularnej operze mydlanej Szpital miejski. Po pięciu latach występowania w tej roli, poczuł, że czas się przenieść i opuścił ekipę serialu, by spróbować szczęścia w telewizji w godzinach szczytu. Pojawił się w dwóch krótkotrwałych telewizyjnych serialach (dla CBS), jako najstarszy z braci w Seven Brides for Seven Brothers w 1982 r., oraz jako pilot samolotu marynarki w Emerald Point N.A.S. w 1983. Pojawiał się też często gościnnie w innych serialach.

W 1985 r. Richard został wybrany do niezwykle charakterystycznej roli – roli MacGyvera. Opowiedział historię o tym, jak dostał tę rolę. Został wezwany na rozmowę i poproszony o przeczytanie nieznanego mu scenariusza. Będąc dalekowidzem, zapytał, czy może włożyć okulary do czytania. Ten zwykły czyn przekonał producentów, że to właśnie ten człowiek zostanie ich bohaterem.

Richard debiutował filmem telewizyjnym w 1986 r. w Ordinary Heroes z Valerie Bertinelli, remakiem Pride of the Marines z 1945 r. Richard zagrał we wzruszający sposób żołnierza, który został oślepiony w Wietnamie na trzy dni przed powrotem do domu. By sprostać wymaganiom tej roli, przed rozpoczęciem zdjęć odbył badania wraz ze zmarłą już Peggy Feury. Pojawił się w wielu telewizyjnych filmach po zakończeniu zdjęć do MacGyvera. W 1992 r. zagrał pozbawionego ideałów policjanta w In the Eyes of Stranger, oraz psychopatę ścigającego Marg Helgenberger w Through the Eyes of Killer. Jego mroczna gra znęcającego się męża w filmie Beyond Betrayal z Susan Dey skłoniła Daily Variety do następującej uwagi: Richard Dean Anderson gra w tak mroczny sposób, że zakamarki duszy jego bohatera mogłyby być bestsellerami na Halloween. W czerwcu roku 1995 zagrał kogoś dokładnie odwrotnego w wzruszającym filmie Past the Bleachers, gdzie odtwarzał rolę ojca przygnębionego po śmierci syna.

Po zakończeniu serialu MacGyver, Richard i jego przyjaciel, Michael Greenburg, podpisali kontrakt z Paramount Pictures, który orzekał, że założona przez nich spółka będzie produkować filmy i seriale dla telewizji. Ich firma nosi nazwę Gekko Film Corp. Pierwszym ich projektem była kontynuacja MacGyvera, gdzie Richard był i aktorem i producentem. Były to dwa osobne filmy, oba kręcone w Londynie, a ich premiera odbyła się w 1994 r., i przyjęta została przez krytykę z uznaniem. Kolejnym projektem był telewizyjny serial z 1995 r., Legend, dla telewizji UPN. Tutaj Richard sportretował Ernesta Pratta, pisarza krótkich opowiadań, który wchodzi w świat swojego literackiego bohatera, Nicodemusa Legenda, w lekkiej mieszance westernu i science fiction.

Po przedwczesnym ukończeniu Legend, Richard podpisał kontrakt z telewizją CBS i nakręcił odcinek pilotażowy nowego serialu, Firehouse, ale nikt nie zakupił serialu. Pilota przekształcono w telewizyjny film. Następnie pojawił się w miniserii NBC w 1996 r., w Pandora's Clock, która zdobyła uznanie krytyki i była ważnym sukcesem dla sieci NBC. Richard podpisał kontrakt z Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists i telewizją Showtime, by zagrać w serialu science-fiction Stargate SG-1, który powstał na podstawie filmu z 1994 r. Produkcja tego serialu rozpoczęła się w lutym 1997 r., a premiera odbyła się 27 lipca 1997 r. Serial był kręcony w Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver. Pierwotnie miał być znacznie krótszy, ale okazał się tak dużym sukcesem, że kontynuowano go przez 10 lat, do 2007 roku. Richard Dean Anderson jako MacGyver (1985)

Życie prywatne[edytuj]

Anderson nigdy się nie ożenił. Jego partnerką życiową (do 2002 roku) była Apryl Prose, z którą Richard ma urodzoną 2 sierpnia 1998 roku córkę o imieniu Wylie Quinn Annarose Anderson.

Filmografia[edytuj]

Aktor[edytuj]

Kompozytor[edytuj]

Producent[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]