Przejdź do zawartości

Jadwiga Jagiellonka (1408–1431)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jadwiga Jagiellonka
ilustracja
ilustracja herbu
Królewna polska
Dane biograficzne
Dynastia

Jagiellonowie

Data urodzenia

8 kwietnia 1408

Data śmierci

8 grudnia 1431

Ojciec

Władysław II Jagiełło

Matka

Anna Cylejska

Jadwiga Jagiellonka (ur. 8 kwietnia 1408, zm. 8 grudnia 1431) – królewna polska i księżniczka litewska z dynastii Jagiellonów.

Córka Władysława II Jagiełły i jego drugiej żony — Anny Cylejskiej. W 1413 r. na zjeździe w Jedlni, ze względu na brak męskiego potomstwa jej ojca, oficjalnie została ogłoszona dziedziczką tronu polskiego oraz litewskiego.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Od 1419 r. swatana z Bogusławem IX księciem słupskim i równocześnie, wobec niezdecydowania strony pomorskiej, z Fryderykiem, synem elektora brandenburskiego Fryderyka I Hohenzollerna. W kwietniu 1421 r. doszło do zawarcia układu między Polską a Brandenburgią, na mocy którego miało dojść do ślubu Jadwigi z Fryderykiem, w momencie osiągnięcia przez niego lat sprawnych, tj. około 1427 r. Z tego powodu Fryderyk miał przybyć jak najszybciej do Polski, by zapoznawać się z językiem i obyczajami. Już 12 kwietnia 1422 młody narzeczony królewny, przybył do Polski. Wobec tak szybkiego działania strony brandenburskiej, zaktywizowało się ponownie stronnictwo księcia słupskiego w osobach króla Zygmunta Luksemburskiego oraz króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka Pomorskiego, kiedy obaj wzięli udział w uroczystościach koronacyjnych czwartej żony ojca Jadwigi — Zofii (Sonki) Holszańskiej.

Wobec urodzenia się jednak synów, król Władysław II Jagiełło nie spieszył się z wyborem kandydata do ręki Jagiellonki. O rękę królewny starał się także na początku lat 30. XV w. dla swego syna Janus, król Cypru, jednak starania te nie zostały uwieńczone sukcesem, bowiem Jadwiga nagle zmarła.

MacochaZofia była oskarżona o otrucie królewny, jednak ze źródeł wynika, że Jadwiga zawsze była słabowita i śmierć mogła nastąpić w następstwie bliżej nieokreślonej choroby.

Pamięci Jadwigi poświęcony był łaciński wiersz Virginum o iubar, o inclita gloria regni, przypisywany Adamowi Śwince, zawarty w księdze XI Roczników Jana Długosza[1].

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Giedymin
 
 
 
 
 
 
 
Olgierd Giedyminowicz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jewna
 
 
 
 
 
 
 
Władysław Jagiełło
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aleksander twerski
 
 
 
 
 
 
 
Julianna twerska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anastazja halicka
 
 
 
 
 
 
 
Jadwiga Jagiellonka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ulryk II
 
 
 
 
 
 
 
Wilhelm cylejski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Adelhajda von Ortenburg
 
 
 
 
 
 
 
Anna Cylejska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kazimierz Wielki
 
 
 
 
 
 
 
Anna Kazimierzówna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jadwiga żagańska
 
 
 
 
 
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Teresa Michałowska: Średniowiecze. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995, s. 692, seria: Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 83-01-11452-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]