Jadwiga Postrożna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jadwiga Postrożna (ur. 23 września 1982 w Limanowej) – polska śpiewaczka operowa, doktor sztuki w dziedzinie wokalistyki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Doktor Sztuki w dziedzinie wokalistki, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, klasy dr hab. Tadeusza Pszonki. Swój wokalny warsztat wypracowała pod kierunkiem, m.in. Heleny Łazarskiej i Teresy Żylis-Gary biorąc udział w kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą.

Debiutowała na scenie Opery Dolnośląskiej w 2005 roku partią III Damy w operze Czarodziejski flet W.A. Mozarta. Współpracowała m. in. z Filharmonią Kaliską, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym "Capitol". Na scenie tych teatrów można ją było oglądać m. in. w: operze The Little Sweep B. Brittena, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Baron cygański J. Straussa, Czarodziejski flet W.A .Mozarta oraz w wielu innym mezzosopranowych rolach.

Od sezonu 2011/2012 jest solistką Opery Wrocławskiej, gdzie można ją było zobaczyć m. in. w roli Kończakówny w megawidowisku Kniaź Igor A. Borodina, a także w roli III Damy w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta oraz Flory w Traviacie G. Verdiego.

Brała udział w festiwalach m. in: Vratislavia Cantans we Wrocławiu, Sommerfestspiel w Xanten (Niemcy), Lago di Grada Music Festival (Włochy), Letnim Festiwalu Operowym w Krynicy-Zdroju oraz Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich w Warszawie.

W jej repertuarze oratoryjnym znajdują się partie altowe oraz mezzosopranowe z dzieł największych kompozytorów tego gatunku. Koncertowała m. in. w Bułgarii, Włoszech, Rosji, Chinach, Niemczech, Austrii, Słowacji, Węgrzech, Szwajcarii.

Od wielu lat współpracuje z Chórem Mieszanym Canticum Iubilaeum z Limanowej oraz Chórem Ars Cantandi z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu śpiewając partie solowe, a także prowadząc warsztaty wokalne. Współpracuje z wieloma znanymi dyrygentami i reżyserami z Polski i Niemiec.

W Operze Wrocławskiej można ją oglądać m. in w roli Dalili w operze Samson i Dalila C. Saint-Seansa, Santuzzy w Cavallerii Rusticanie P. Mascagniego, Cześnikowej w Strasznym Dworze S. Moniuszko, Diakonisy w Królu Rogerze K. Szymanowskiego, Frumy Sarah w Skrzypku na dachu J. Bock`a i wielu innych[1].

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Laureatka I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie Zdroju (2013), III nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2011)[2], finalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego dla Młodych Śpiewaków Operowych im. Borisa Christoffa w Sofii (2009) oraz VII Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie (2010), I nagrody w IV Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej (2007), a także wielu innych wyróżnień i nagród. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała wielokrotnie stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Małopolskiej Fundacji Stypendialnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]