Czarodziejski flet (KV 620)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czarodziejski flet (KV 620)
Die Zauberflöte
Plakat prapremiery, 1791
Plakat prapremiery, 1791
Rodzaj singspiel
Muzyka Wolfgang A. Mozart
Libretto Emanuel Schikaneder
Liczba aktów 2
Język oryginału niemiecki
Źródło literackie Lulu oder die Zauberflöte (Dschinnistan) Wieland, Yvain ou Le chevalier au Lion Chrétien de Troyes, Oberon Wanitzky z librettem Gieskego, Sethos Jean Terrason (przekład na język niemiecki Mathias Claudius), Sekrety masonerii Ignaz von Born, utwory Carla Gozziego[1].
Czas trwania ok. 2,5 - 3 h
Data powstania 1791
Premiera 30 września 1791, Theater im Freihaus auf der Wieden
Premiera polska 1793
poprzednia
Così fan tutte (KV 588)
następna
Łaskawość Tytusa (KV 621)

Czarodziejski flet (Die Zauberflöte, KV 620) – dwuaktowa opera w języku niemieckim (ściślej: singspiel) z librettem Emanuela Schikanedera i muzyką Wolfganga A. Mozarta. Dzieło swoją prapremierę miało 30 września 1791 w Theater im Freihaus auf der Wieden (teatrze Schikanedera).

Ostatnia wystawiona opera Mozarta (Łaskawość Tytusa nosi kolejny numer KV, natomiast swoją premierę miała wcześniej). Podnosi ona motyw wędrówki i miłości. Młody książę Tamino trafia do Krainy Królowej Nocy, by po wielu perypetiach zdobyć rękę jej córki – Paminy uprowadzonej przez arcykapłana Sarastra. Księciu towarzyszy ptasznik monarchini – Papageno. Razem przechodzą przez wielorakie próby, by poznać prawdę i dostąpić wtajemniczenia. Tytułowy czarodziejski flet ma chronić Tamina przed czyhającymi nań różnymi niebezpieczeństwami. Podczas wędrówki i prób książę zmienia się z młodzieńca w o wiele dojrzalszego człowieka, a prawda dotycząca napotykanych osób okazuje się leżeć głębiej, niżby się to pozornie zdawało. Ostatecznie w finale opery zło zostaje pokonane i zwyciężają światło wiedzy i miłość.

Osoby[edytuj | edytuj kod]

Rola Prapremierowi wykonawcy
(Dyrygent: Wolfgang A. Mozart)[1]
Tamino (tenor) Benedikt Schack
Papageno (baryton) Emanuel Schikaneder
Pamina (sopran) Anna Gottlieb
Królowa Nocy (sopran koloraturowy) Josefa Hofer
Sarastro (bas) Franz Xaver Gerl
Trzy Damy (dwa soprany i alt) Mlle Klöpfer, Mlle Hofmann, Mme Elisab[e]th Schack
Monostatos (tenor/baryton) Johann Joseph Nouseul
Trzej Chłopcy (dwa soprany i alt) Anna Schikaneder; Anselm Handlgruber; Matthias Tuscher
Mówca Herr Winter
Trzej kapłani Johann Michael Kistler, Urban Schikaneder, Herr Moll
Papagena (sopran) Barbara Gerl
Mężczyźni w zbrojach (tenor i bas) Johann Michael Kistler, Herr Moll
 Osobny artykuł: Królowa Nocy (postać).
 Osobny artykuł: Sarastro.

Treść[a][edytuj | edytuj kod]

Siam Philharmonic Orchestra (dyrygent: Trisdee na Patalung): Uwertura

Podział na numery muzyczne przedstawiono na podstawie tekstu autografu oraz tekstu I wydania opracowanych przez Michaela Freyhana (incipity, a także pozostałe odwołania do tekstu libretta, zachowują ortografię i interpukcję oryginałów), za Freyhanem zachowując jednak numerację powszechnie stosowaną współcześnie, w oryginale numeracja rozpoczyna się bowiem od uwertury[2].

Wstęp (historia państwa Królowej Nocy)[edytuj | edytuj kod]

Kraina rządzona przez potężną Królową Nocy wyglądała niegdyś – w czasach panowania jej męża – inaczej niż podczas akcji opery. Miał on wielką moc zawartą w Siedmiokrotnym Kręgu Słonecznym, stworzył także niezwykłe instrumenty – czarodziejski flet i cudowne srebrne dzwoneczki. By uchronić kraj przed żądzą władzy, jaką odkrył w sercu kobiety – własnej żony – przekazał magiczny przedmiot swojemu przyjacielowi, arcykapłanowi Sarastrowi, przewodzącemu kapłanom w Świątyni Mądrości. Sarastro, chcąc uchronić córkę przyjaciela przed złym wpływem jej matki, uprowadził młodą księżniczkę Paminę i objął kuratelą. Jej strażnikiem uczynił Maura, Monostatosa. Kapłan zdecydował się na to porwanie, by rękę księżniczki oddać mężczyźnie, który podczas specjalnych prób okaże się godnym jej człowiekiem[1].

Krainy te, na ogół niedostępne śmiertelnikom, odwiedził też pewien król, który dawniej zapuścił się w te rejony[1].

Fabuła opery[edytuj | edytuj kod]

Akt I[edytuj | edytuj kod]

Salzburger Festspiele 2012, Markus Werba jako Papageno
 • Nr 1, inc. Zu Hülfe! Zu Hülfe! Sonst bin ich verlohren! (według I wydania, incipit nieujęty w autografie)

Podczas łowów książę Tamino, syn owego monarchy znającego już państwo Gwiaździstej Królowej, również oddalił się od swoich towarzyszy aż do granic legendarnych krain, gdzie spotkał ogromnych rozmiarów węża czyhającego na jego życie (Zu Hülfe! Zu Hülfe!). Znużony walką młodzieniec traci przytomność i ratuje go jedynie przybycie Trzech Dam, wysłannic Królowej Nocy, które dzięki pochodzącej od niej mocy pokonują potwora (Stirb, Ungeheuer! durch uns’re Macht!). Kobiety, urzeczone urodą księcia, którego uratowały, sprzeczają się jednak, która z nich ma o przybyciu gościa powiadomić władczynię (Ein holder Jüngling sanft und schön). Wreszcie, nie mogąc nic ustalić, idą w trójkę, jako że niebezpieczeństwo zostało już zażegnane[1].

 • Nr 2, inc. Der Vogelfänger bin ich ja (według I wydania, incipit nieujęty w autografie)
 • Nr 3, inc. Dies Bildnis ist bezaubernd schön (według autografu, w I wydaniu So reizend hold, so zaubrisch schön)

Po chwili Tamino budzi się i słyszy przyjemne dźwięki fletni Pana. To nadchodzi odziany w strój z piór ptasznik Papageno, którego młody książę bierze za swojego wybawiciela (Der Vogelfänger bin ich ja). Papageno, który dostarcza ptaki dla dworu, jest rezolutnym, ale tchórzliwym dwudziestoośmiolatkiem. Boi się potwora, ale dostrzegając, że wąż jest już martwy, potwierdza błędne przekonanie swojego rozmówcy, że to on zabił węża. Tymczasem wracają Trzy Damy Królowej Nocy i sytuacja się wyjaśnia. Papageno zostaje przez nie nawet ukarany za kłamstwo i przechwałki, że potwora pokonał własnymi rękami. Trzy Damy zakładają mu na usta kłódkę i nie wypłacają należnej za ptaki zapłaty. Tamino otrzymuje od nich portret porwanej księżniczki i od razu deklaruje swoją miłość do niej (Dies Bildnis ist bezaubernd schön). Kobiety przedstawiają mu także historię porwania Paminy przez Sarastra. Czynią to oczywiście z punktu widzenia jej matki[1].

 • Nr 4, inc. O zittre nicht, mein lieber Sohn (w I wyd. O zitt’re, edler Jüngling! nicht!)
 • Nr 5, inc. Hm, hm, hm, hm, hm, hm! (według I wydania, incipit nieujęty w autografie)

Pośród gromów i błyskawic zjawia się również sama Królowa Nocy i błaga Tamina o rzekomo niezbędną pomoc (O zittre nicht, mein lieber Sohn), wyrażając też przekonanie, że tylko młody, zdeterminowany książę jest w stanie uratować Paminę. Królowa i jej sługi przestrzegają Tamina przed Sarastrem i ukazują swojego oponenta jako złego demona (Hm, hm, hm, hm, hm, hm!). Książę, zakochany w córce i bezgranicznie ufający przez to słowom matki, bez wahania decyduje się na natychmiastową wyprawę. Królowa Nocy znika, a młodzieńcy otrzymują w darze zaczarowane instrumenty stworzone niegdyś przez ojca Paminy – Tamino czarodziejski flet, odmieniający ludzi smutnych, złych i nieprzychylnych w pogodnych i pomocnych, zaś zwierzęta w istoty zawsze mu przyjazne, natomiast protestującemu ze strachu Papagenowi Trzy Damy wręczają dzwoneczki o podobnych właściwościach. Ptasznik boi się Sarastra i nie chce uczestniczyć w wyprawie, ale zostaje do tego przymuszony przez Damy, które zdejmują też kłódkę z jego ust. Przewodnikami śmiałków zostają Trzej Chłopcy o niezwykłej mądrości, mający ich strzec zwłaszcza w momentach zagrożenia[1].

 • Nr 6, inc. Du feines Täubchen, nur herein (według I wydania, incipit nieujęty w autografie)
 • Nr 7, inc. Bey Männern, welche Liebe fühlen (w I wyd. Der Liebe holdes Glück empfinden)

Podczas gdy bohaterowie zdążają ku ziemiom znajdującym się pod władzą Sarastra, Pamina próbuje uciec natrętnemu, niekryjącemu swoich lubieżnych intencji Maurowi Monostatosowi, pilnującemu jej z polecenia Sarastra (Du feines Täubchen, nur herein). W pogoni za dziewczyną Maur spotyka Papagena: obaj na swój widok truchleją, przerażeni swoim wyglądem. Opierzony ptasznik tłumaczy sobie czarny kolor skóry Monostatosa tym, że w naturze i ptaki mają różne barwy. Rozdzielił się niedawno z księciem i to on jako pierwszy spotyka też Paminę, znaną mu dotychczas tylko z portretu, który otrzymał Tamino. Księżniczka jego imię zna również ze słyszenia. Dowiaduje się od niego o zakochanym w niej księciu i pociesza ptasznika, że i on odnajdzie miłość – swoją Papagenę (Bey Männern, welche Liebe fühlen)[1].

 • Nr 8, inc. Zum Ziele führt dich diese Bahn (według I wydania, incipit nieujęty w autografie)

Tamino, wspierany przez Trzech Chłopców (Zum Ziele führt dich diese Bahn), nie może odnaleźć ani Paminy, ani Papagena (Die Weisheitslehre dieser Knaben). Trafia jednak przed świątynię, której drzwi są dla niego zamknięte, gdyż zgromadzeni kapłani wzbraniają mu wejścia (Wo willst du kühner Fremdling hin). Rozmawia z nim dłużej tylko Stary Kapłan, najprawdopodobniej to sam Sarastro, który udziela Taminowi wymijających odpowiedzi na jego pytania[1]. By wejść do świątyni Izydy i Ozyrysa młody książę musi czekać, aż wprowadzi go tam czyjaś przyjazna dłoń (dosł. "Freundschaft Hand"). Dowiaduje się jedynie, że Pamina wciąż żyje. Zostaje sam; zbliżają się do niego dzikie zwierzęta, tym razem jednak używa czarodziejskiego fletu, by je obłaskawić (Wie stark ist nicht dein Zauberton!). Słyszy też dobiegające z oddali dźwięki dzwoneczków Papagena, który także posłyszał grę Tamina. Do ptasznika i księżniczki zbliża się jednak pościg prowadzony przez Monostatosa (Schnelle Füsse, rascher Mut). Udaje się im jednak uniknąć schwytania, bo dźwięk srebrnych dzwonków zmusza swoim czarem goniących ich Murzynów do tańca (Das klinget so herrlich, das klinget so schön). Zbliża się jednak cała świta Sarastra (Es lebe Sarastro! Sarastro lebe!). Pamina błaga go, by przebaczył jej próbę ucieczki (Herr! ich bin zwar Verbrecherinn!). Zły Monostatos, który nie mógł pojmać chronionych czarem dzwoneczków Paminy i Papagena, zdołał jednak zatrzymać zaskoczonego Tamina i doprowadzić go do arcykapłana. Za brutalność wobec księżniczki Maur otrzymuje jednak,ku swojemu zaskoczeniu, karę. Sarastro zapowiada też, że Tamina i Paminę, którzy oto spotkali się po raz pierwszy, oczekują w świątyni próby. Wszyscy zgromadzeni sławią sprawiedliwość swojego władcy (Wenn Tugend und Gerechtigkeit)[1].

Akt II[edytuj | edytuj kod]

Siam Philharmonic Orchestra (dyrygent: Trisdee na Patalung): Marsz kapłański
Moritz von Schwind, Królowa Nocy
 • Nr 9 – w tekście I wydania Marcia; określenie pol. Marsz kapłański
 • Nr 10, inc. O Isis und Osiris schenket (dla II aktu brak tekstu incipitów w autografie)

Kapłani zbierają się na modlitwę, a także w celu podjęcia dalszych ustaleń co do losów Paminy i Tamina. Obradom przewodniczy Sarastro. Zgromadzeni zastanawiają się, czy Tamino jest godzien prób i czy im podoła. Wyrażają także przekonanie, że jako królewicz ma on ku temu odpowiednie predyspozycje. Arcykapłan zwraca jednak uwagę mniej na szlachetne pochodzenie, a bardziej na człowieczeństwo Tamina. Prosi też bóstwa – Izydę i Ozyrysa – o wsparcie dla młodej pary w mających nastąpić próbach, jakie mają nastąpić (O Isis und Osiris schenket)[1].

 • Nr 11, inc. Bewahret euch vor Weiber=Tücken (Weibertücken, tak w tekście)
 • Nr 12, inc. Wie? Wie? Wie?

Postanowienia kapłańskiego zgromadzenia zostają przekazane Taminowi, którego wspierać ma towarzyszący mu Papageno. Zostaną oni poddani wielu próbom, w których muszą zachować milczenie, zwłaszcza w kontaktach z kobietami (Bewahret euch vor Weiber=Tücken). Nie wydaje się to specjalnie trudne, ale tchórzliwy ptasznik i tak nie ma ochoty poddawać się jakimkolwiek próbom. Przekonują go, do pewnego stopia, jedynie możliwość poznania idealnej dla niego kobiety i autorytet Tamina. Świątynia jednak nie jest miejscem niemal wolnym od kobiet, jak się im obu mogło zdawać. Wdarły się tutaj Damy Królowej Nocy, które próbując nawiązać rozmowę, jeszcze raz przestrzegają księcia oraz jego towarzysza przed kapłanami (Wie? Wie? Wie?). Papageno próbuje wdać się z nimi w dyskusję, za co zostaje skarcony przez Tamina a także nadchodzących kapłanów, których powrót płoszy niewiasty[1].

Der Hölle Rache, Live, Opera w Bangkoku, Sopran: Sandra Partridge. 5 kwietnia 2006.
 • Nr 13, inc. Alles fühlt der Liebe Freuden
 • Nr 14, inc. Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen

Tymczasem Monostatos, zawiedziony że odrzuciła jego awanse, znów w swój pokraczny sposób próbuje zbliżyć się do śpiącej Paminy (Alles fühlt der Liebe Freuden). Tym razem córkę ratuje nagłe pojawienie się Królowej Nocy, która także wdarła się do świątyni. Władczyni, rozczarowana wyjawionym jej przez córkę przejściem Tamina na stronę Sarastra, odkrywa swoje prawdziwe oblicze. Próbuje namówić młodą księżniczkę, by zabiła kapłana i odebrała mu symbol jego władzy – słoneczny krąg. Wręcza też dziewczynie przeznaczony do tego celu sztylet i grozi, że jeśli jej nie posłucha, łączące je więzy natury ulegną zerwaniu, Pamina przestanie być jej córką (Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen)[1]. Oszołomiona rozkazem, który usłyszała od własnej matki i zaskoczona jej okrutną przysięgą Pamina nie dopuszcza do siebie zupełnie myśli o możliwości popełnienia tak ohydnej zbrodni. Jednak odrzucony po raz kolejny Monostatos, który podsłuchał rozmowę matki i córki, posuwa się do szantażu i gróźb wobec Paminy.

 • Nr 15, inc. In diesen heil’gen Hallen
 • Nr 16, inc. Seyd uns zum zweitenmal willkommen

I tym razem powstrzymuje go Sarastro, który ostatecznie wypędza Maura ze świątyni, zaś Paminę zapewnia, iż wie o zaplanowanym zamachu na swoje życie, jednak wierzy w dobre intencje młodej księżniczki. Podkreśla zasady poszanowania każdego człowieka obowiązujące w świętych murach, ze względu na które i wobec Królowej Nocy nie chowa urazy (In diesen heil’gen Hallen)[1]. Poddany próbom książę Tamino zrobi wszystko, by zyskać rękę swojej wybranki, towarzyski Papageno jednak nie może żyć bez kontaktów z drugim człowiekiem, ponadto coraz silniej odczuwa pragnienie. Dlatego też wdaje się w rozmowę z przybyłą właśnie dziwną i brzydką staruchą. Ta częstuje go wodą, nie ma bowiem niczego innego. W trakcie rozmowy okazuje się, iż nieznajoma jest osiemnastolatką, a gdy Papageno upewnia się, że jego rozmówczyni nie ma lat osiemdziesięciu, jak przypuszczał, dowiaduje się jeszcze, że on sam jest jej ukochanym. Dziwaczna osiemnastolatka nie wyjawia jednak swojego imienia, przerywa jej grzmot. Chwilowe wybawienie i przysłany przez Sarastra długo oczekiwany, suty posiłek niosą wreszcie obu wybrańcom Trzej Chłopcy (Seyd uns zum zweitenmal willkommen). Zwracają oni bohaterom odebrane im przed próbami instrumenty – czarodziejski flet i cudowne srebrne dzwonki. Tamino od razu zaczyna grać na swoim flecie[1].

Węgierski znaczek pocztowy poświęcony operze
 • Nr 17, inc. Ach ich fühl’s, es ist verschwunden
 • Nr 18, inc. O Isis! und Osiris! welche Wonne!

Pamina pogrąża się w coraz głębszej rozterce, tym bardziej, że gdy spotkała Tamina w czasie jego prób, potraktował ją z (udawaną) obojętnością, ze względu na nakaz milczenia, który go obejmuje (Ach ich fühl’s, es ist verschwunden). Nawet gadatliwy na ogół ptasznik trzymał tym razem język za zębami. Arcykapłan Sarastro wzywa Tamina na kolejną straszliwą próbę (O Isis! und Osiris! welche Wonne!). Ma się przed nią na zawsze pożegnać z Paminą, co też czyni. Kapłan wierzy jednak, że Tamino zdoła pokonać wszelkie przeciwności i młodzi niebawem się spotkają. W istocie bowiem to właśnie ta próba, czyli pożegnanie ukochanej osoby, jest najcięższą z dotychczasowych, cięższą nawet od ostatniej, czekającej jeszcze młodego bohatera[1].

 • Nr 19, inc. Soll ich dich, Theurer! nicht mehr sehn?

Próby, które nie złamały księcia, okazały się zbyt wyczerpujące dla jego towarzysza (Soll ich dich, Theurer! nicht mehr sehn?). Wielkoduszni kapłani uznają jednak, że trudno od tchórzliwego ptasznika oczekiwać niezłomności w tej samej mierze, co od człowieka szlachetnie urodzonego. Dlatego też nie chcą go nadmiernie karcić. Papageno błądząc i pukając do wszystkich drzwi po rozdzieleniu się z księciem, spotyka wreszcie jednego z kapłanów świątyni wiedzy, a ten obwieszcza mu, że nie dostąpi wtajemniczenia, co jednak dla prostolinijnego chłopca i tak nie stanowi problemu. Kapłan chce nawet spełnić jakieś życzenie poddanego tylu już próbom pierzastego bohatera, który to życzy sobie jednak tylko szklanicy wina, ma już bowiem dość przygód, zwłaszcza gdy chodzi o kobiety. Te we włodarstwie Sarastra mają, jak się zdążył przecież przekonać, dosyć osobliwą urodę[1].

 • Nr 20, inc. Ein Mädchen oder Weibchen

Pod wpływem napitku chłopak szybko się reflektuje i znów marzy o dziewczynie swojego życia (Ein Mädchen oder Weibchen). Oto jednak powraca osiemnastoletnia starucha, która wcześniej częstowała go wodą. Ma też dla niego pozornie złe wieści – Papageno ma albo złożyć jej przysięgę wierności, albo do końca życia pozostać samotnym, a do tego żyć o chlebie i wodzie. Rozważając swoje położenie Papageno robi to, czego chce starucha. Nadal jednak liczy na to, że jego los się odmieni i trafi w przyszłości na ładniejszą młodą kobietę. Tak też ma się stać. Klątwa, która więziła Papagenę, zostaje zdjęta nawet tak przekorną i mało szczerą przysięgą jej wybawcy. Starucha, z której spada czar, okazuje się piękną dziewczyną idealnie pasującą do zaskoczonego ptasznika. Niestety, przewinienia, których dopuścił się Papageno, są według kapłanów na tyle duże, że znów rozdzielają parę[1].

 • Nr 21, inc. Bald prangt den Morgen zu verkünden

Zbita z tropu, skrajnie załamana Pamina, błąka się bliska samobójstwa, od którego odwodzą ją Trzej Chłopcy zabierając jej sztylet otrzymany od matki, który chce zwrócić przeciw samej sobie (Bald prangt den Morgen zu verkünden). Prowadzą ją także na kolejną próbę, której zostanie poddany jej ukochany. Dwaj zbrojni stawiają Tamina przed próbą żywiołów, przede wszystkim ognia i wody (Der welcher wandert diese Strasse voll Beschwerden). Jest to próba ostatnia: Tamino przechodzi ją już razem z księżniczką (Tamino mein! o welch ein Glück!), przy dźwiękach chroniącego ich przed niebezpieczeństwami czarodziejskiego fletu, wśród głosów sławiących ich zwycięstwo (Triumph! Triumph! du edles Paar!)[1].

Papageno w otoczeniu swoich dzieci – wizja artystyczna

Podobnie jak niedawno Paminę, przeżyte perypetie przygnębiają Papagena (Papagena, Papagena, Papagena). Pogodny zwykle chłopak ma już dosyć niepowodzeń, zwłaszcza, że szczęście i piękna bogdanka były tym razem tak blisko. Postanawia zatem powiesić się na napotkanym akurat drzewie. Wzywa jednak kolejny raz na głos swoją Papagenę. Rozgląda się, a w krytycznej chwili, z powoli zaciskającą się na szyi pętlą liczy do trzech, dając jeszcze ostatnią szansę losowi. Gdy szeptem wypowiada słowo "trzy", jak sądzi – swoje ostatnie – i jego ratują Trzej Chłopcy. Przypominają mu o cudownych właściwościach jego instrumentu, srebrnych dzwoneczków. Uradowany podpowiedzią, gra na nich po raz kolejny, aż zjawia się jego Papagena, już piękna i młoda. Razem snują plany przyszłości w otoczeniu licznej gromadki dzieci (Pa-Pa-Pa-Pa-Pa-Papagena, Pa-Pa-Pa-Pa-Pa-Papageno)[1].

Pozostaje tylko problem Królowej Nocy, która wraz z Trzema Damami i Monostatosem spiskuje, dążąc do obalenia Sarastra i zemsty na młodej książęcej parze (Nur stille, stille, stille, stille). Królowa obiecuje nawet oddać Maurowi rękę córki. Arcykapłan wprowadzając Paminę i Tamina do świątyni Izydy i Ozyrysa jako wtajemniczonych obraca jednak wniwecz zamysły spiskowców (Die Stralen der Sonne vertreiben die Nacht). Światło, mądrość, piękno, dobro, a przede wszystkim miłość, ostatecznie triumfują pokonując wszelkie zło (Heil sey euch Geweihten!)[1].

Komentarz[edytuj | edytuj kod]

Zauberflötenhäuschen

Opera bywa odczytywana jako masońska przypowieść kryjąca w sobie również głębokie humanistyczne wartości. Zwraca się uwagę na dość wyraźne nawiązania do symboliki wolnomularskiej – Mozart i Schikaneder byli masonami i zasiadali w jednej loży). Mozarta wprowadził do niej znany mineralog i metalurg austriacki Ignaz von Born, wielki mistrz masonerii, na którym mogła być wzorowana postać Sarastra. Ze sceny pada pochwała braterstwa i deklaracja, że pozycję człowieka w społeczeństwie wyznaczać powinny zasługi, a nie urodzenie (takie hasła głosiła wówczas rewolucja francuska). Próby, przez które przechodzi Tamino, przypominają rytuały przyjmowania nowych członków loży. Trzy akordy rozpoczynające uwerturę i wyjątkowo ważna rola instrumentów dętych również mogły pierwszym widzom kojarzyć się z rytuałami wolnomularzy. Mozart zastosował różnorodne środki muzyczne: ludową piosenkę, wirtuozerię wokalną, arie, wzniosłe chóry[3].

Warstwa słowna[edytuj | edytuj kod]

Odczytywanie przesłania Czarodziejskiego fletu przede wszystkim w duchu masońskim jest jednak tylko jedną z możliwych interpretacji. Schikaneder bowiem oparł swoje libretto na wielu różnych źródłach, m.in.: baśni Lulu oder die Zauberflöte z Dschinnistanu Wielanda; romansie Yvain Chrétiena de Troyes; operze Oberon Wranitzky'ego z librettem Gieseckego; powieści Sethos Jeanna Terrasona, o tematyce egipskiej, przełożonej już wtedy na język niemiecki przez Matthiasa Claudiusa; Sekrety masonerii wspomnianego już von Borna oraz dość szeroko wtedy znane utwory Carla Gozziego[1].

Emanuel Schikaneder

Jak zauważa Piotr Kamiński, trudno też dopatrywać się w czarnej skórze Monostatosa koloru sutann jezuitów – zaangażowanych przeciwników masonerii, jak czyniło to wielu badaczy tej opery (np. Jacques Chailley, Jean i Brigitte Massin, czy Joscelyn Godwin) chyba, że wszystko chce się tutaj sprowadzić do absurdu. Autor libretta pisał jednak dla mniej wymagającej publiczności – zwykłych, prostych wiedeńczyków, zaś jego teatr był przedsięwzięciem nastawionym na zysk, nie było zatem potrzeby wystawiania dzieła ezoterycznego, niezrozumiałego dla bywalców auf der Wieden[1].

Część wcześniejszych badaczy uważała też, że Mozart i Schikaneder początkowo planowali napisać zupełnie inną historię, a w wyniku wystawienia innej opery, dzieła Wenzela Müllera Kaspar der Fagottist oder die Zauberzither, zamienili charaktery złe z dobrymi, choć rzeczywiście często dochodziło do zmian tekstu. Hipoteza ta, dzisiaj zarzucona, miała tłumaczyć to, dlaczego (zła) Królowa Nocy obdarza bohaterów narzędziami dobra, cudownymi instrumentami i powierza opiece dobrych Trzech Chłopców, zaś zły Monostatos służy (dobrotliwemu) Sarastrowi. Niekonsekwencji i potknięć dramaturgicznych przy bliższym przyjrzeniu się tekstowi można zresztą znaleźć dużo więcej[1].

Tekst libretta jest dość powszechnie uznawany za słaby tak od strony dramaturgicznej, jak i poetyckiej, co nie przeszkodziło jednak Mozartowi w akceptacji libretta Schikanedera i skomponowaniu do niego dzieła uznawanego za niezwykłe przez wielu późniejszych największych krytyków muzycznych i muzyków, jak też miłośników opery[1].

Nieco inaczej pracę Schikanedera ocenił jednak Alfred Einstein w monografii „Mozart. Człowiek i dzieło”, który stronę dramaturgiczną libretta określił jako mistrzowską. Drugą część Czarodziejskiego fletu (nieukończoną) pisał nawet Johann Wolfgang von Goethe. Jak podaje Einstein, niektórzy krytycy odmawiali autorstwa libretta Schikanederowi i przypisywali je Carlowi Ludwigowi Gieseckemu (urodzonemu jako Johann Georg Metzler), który rzeczywiście miał do tego pretendować już po śmierci Schikanedera (zmarł on w roku 1812) podczas swojego pobytu w Wiedniu na przełomie 1818/1819, uznawali je bowiem za zbyt dobre. Sam Einstein temu ostatniemu jest skłonny przyznać autorstwo co najwyżej sceny spotkania Tamina z Mówcą. Podobnie jak Piotr Kamiński i inni, także Alfred Einstein twierdzi, że charakter każdej postaci (szczególnie Królowa Nocy i Sarastro) był zamierzony od początku prac i nie miało na niego wpływu wystawianie w tym czasie w Wiedniu podobnych utworów[4].

Warstwa muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Mozart (Doris Stock, 1789)

O ogromnej wartości i niesłabnącym powodzeniu Czarodziejskiego fletu decyduje jednak warstwa muzyczna. Opera ta jest owocem dłuższej współpracy kompozytora ze sceną Schikanedera. Wcześniej Mozart przyłożył swoją rękę do kilku wystawianych tam dzieł zbiorowych, zatem dobrze znał zarówno trupę i publikę, dla których komponował ten singspiel. Jego pierwszy akt ukończył Mozart w lipcu 1791 przed wyjazdem do Pragi na uroczystości koronacyjne Leopolda II, a całość ukończył po powrocie do Wiednia. Kompozytor pracował nad uwerturą oraz Marszem kapłańskim do 28 września. Efekt był jednak imponujący. Antonio Salieri ocenił operę Mozarta i Schikanedera jako „dzieło godne największych monarchów”. Wcale zresztą nie jest to niczym dziwnym, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że dzieło to jest szczytowym osiągnięciem kompozytora i ostatnią wystawioną przez niego operą[1].

Uwertura opery w swoim głównym temacie nawiązuje do Sonaty B-dur op. 24 nr 2 cz.1 Muzia Clementiego, kompozytor podkreślił tu także rolę instrumentów dętych. Następnie muzyka obrazuje spotkanie Tamina z potworem i interwencję Trzech Dam[1].

Papagenowi w jego pierwszym wejściu przypisana jest wesoła, skoczna piosenka, do której przygrywa on sobie na fletni Pana. Natomiast Tamino jest jednym z najsubtelniejszych tenorów nie tylko zresztą u Mozarta. Rolę tę śpiewali także wykonawcy podobnie wymagających partii w repertuarze chociażby Bacha i Wagnera. Przeznaczone dla niego arie, duety i inne sceny z jego udziałem mają charakter wzniosły, podczas gdy wywodzący się z niższych warstw społecznych Papageno, z którym miała poniekąd identyfikować się publiczność teatru Schikanedera, otrzymuje do zaśpiewania znacznie prostszy materiał, jak zbliżone do ludowych piosenki i przyśpiewki. Podobny muzycznie do Papagena charakter ma także partia złego, ale też nisko społecznie usytuowanego Monostatosa[1].

Mozart w ogóle użył tutaj całej możliwej gamy środków muzycznych kreśląc za ich pomocą całkowicie odrębny charakter każdej postaci. Szczególnie silny wydaje się kontrast między Sarastrem – jednym z najniższych u Mozarta basów i Królową Nocy – jedną z najwyższych w ogóle w całej twórczości operowej partii sopranowych. Można stąd wyciągnąć wniosek, że możliwości wokalne szwagierki kompozytora Josefy Hofer, były porównywalne do możliwości jej siostry Aloysii Lange. Zresztą równie uprawnionym wnioskiem wydaje się także ten, że teść Mozarta Frydolin Weber właściwie zadbał o edukację wokalną swoich córek. Toteż już podczas pierwszego swojego pojawienia się w pierwszym akcie władczyni śpiewa arię, w której po raz pierwszy osiąga górne F. W jej arii w akcie drugim takie dźwięki będą aż cztery[1].

Niemiecki blok filatelistyczny wydany na rocznice: premiery opery oraz śmierci Mozarta

Jednak oprócz kontrastów muzyka podkreśla także charaktery dopasowane jak Pamina i Tamino oraz Papagena i Papageno. Wbrew pozorom takimi dopasowanymi charakterami są także Pamina i Papageno, którzy przy swoim spotkaniu, nie będąc sobie przeznaczonymi, sławią nie miłość wzajemną, ale potęgę miłości w ogóle i pragnienia tkwiące w człowieku niezależnie od jego statusu społecznego. Zresztą tworzą oni zgrany duet aż do spotkania z Monostatosem i później Sarastrem. Czarodziejskie dzwonki są ozdobą nie tylko przy zatrzymaniu pościgu Maura. Użyje ich Mozart także w dwóch kluczowych dla Papagena momentach aktu drugiego[1].

Trzy Damy i Trzej Chłopcy będąc bohaterami zbiorowymi także są wyróżnionymi poprzez przypisaną im muzykę. Chłopców ilustruje muzyka określana jako uroczysta. Muzyką uroczystą można określić także fragmenty przeznaczone dla chóru[1].

Kunszt Mozarta widoczny jest przede wszystkim jednak w tym, że wykorzystując podobne środki, potrafił różnicować atmosferę. Sarastro mimo swoich zwrotkowych arii, jako postać prezentuje się bardzo podniośle. Wielość stylów i środków tworzy jednak w całej operze doskonałą harmonię podziwianą przez pokolenia nie tylko zwykłych słuchaczy, miłośników teatru operowego, ale również fachowców[1].

Czarodziejski flet jest jedną z oper istotniejszych dla całego gatunku, będąc nie tylko niemieckim singspielem, nawiązującym również do florentyńskiego parlar cantando, wyznaczył także drogę rozwoju takich mistrzów jak Giuseppe Verdi, Modest Musorgski i Richard Wagner[1].

Wagner zresztą o singspielu Mozarta wypowiadał się następująco[5]:

Do czasu powstania tego dzieła opera niemiecka prawie nie istniała... Jakaż boska magia tchnie z najpopularniejszej pieśni aż po najbardziej podniosły hymn w tym utworze. Jakaż wieloznaczność, jaka różnorodność... W rzeczy samej, Mozart tworząc operę niemiecką, stworzył jednocześnie najdoskonalszy majstersztyk...

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ilustracja do paryskiej premiery, 1865

Dzieło powstało w 1791 roku. W początkach panowania Leopolda II Habsburga Mozart nie mógł liczyć na zbytnią przychylność władcy, trwała też wojna z Turcją. Wtedy to przyjaciel kompozytora i brat z masońskiej loży Emanuel Schikaneder zaproponował Mozartowi napisanie opery; prace nad muzyką przerwało komponowanie Łaskawości Tytusa na zamówienie dworu cesarskiego (koronacja Leopolda II na króla Czech). Prapremiera odbyła się 30 września 1791 roku w Theater auf der Wieden (teatrze Schikanedera) w Wiedniu. Odtąd singspiel zaczął święcić sukcesy w całej Europie i świecie[1][3]. Sam Schikaneder wystawił go po raz setny już w roku 1792, natomiast w roku 1795 dzieło znalazło się po raz dwusetny na scenie teatru librecisty[6].

Ważniejsze premiery[1][edytuj | edytuj kod]

 • 1792 – Praga i kilkanaście innych miast
 • 1793 – Warszawa (oryginał)
 • 1801 – Paryż (Les Mystères d'Isis – pol. Tajemnice Izydy)
 • 1802 – Warszawa (Flet czarnoksięski, czyli Tajemnice Izys w przekładzie Wojciecha Bogusławskiego występującego często – podobnie jak Schikaneder – jako Papageno)
 • 1816 – Mediolan
 • 1833 – Nowy Jork
 • 1851 – Londyn, Covent Garden
 • 1865 – Paryż (oryginał)
 • 1900 – Nowy Jork, Metropolitan Opera
 • 1928 – Festiwal w Salzburgu
Fontanna

Fontanna Mozarta (Czarodziejskiego fletu)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Fontanna Mozarta w Wiedniu.

Upamiętnieniem opery jest fontanna (studnia) na Mozartplatz w Wiedniu zwana Fontanną Mozarta lub Fontanną Czarodziejskiego fletu, przedstawiająca Paminę i Tamina[7].

Wybrane nagrania[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

 1. Zobacz też oryginalne libretto E. Schikanedera (linki zewn.)

Przypisy

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), 2008, s. 1050-1056. ISBN 9788322409015.
 2. Michael Freyhan, The Authentic Magic Flute Libretto. Mozart's Autograph or the First Full-Score Edition?, The Scarecow Press 2009
 3. a b Karol Stromenger, Iskier przewodnik operowy str. 254, Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Iskry, 1976
 4. Alfred Einstein: Mozart. Człowiek i dzieło.. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1983, s. 462. ISBN 8322402260.
 5. Kobieta bez cienia - Opera Wrocławska (str. 9 folderu). www.e-teatr.pl. [dostęp 2015-09-17].
 6. Max Becker: Biografia ilustrowana – Wolfgang Amadeusz Mozart. Warszawa: Muza SA, 2006, s. 115. ISBN 83-7319-911-X.
 7. Max Becker: Biografia ilustrowana – Wolfgang Amadeusz Mozart. Warszawa: Muza SA, 2006, s. 129. ISBN 83-7319-911-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]