Skrzypek na dachu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy musicalu. Zobacz też: film z 1971 roku.
Skrzypek na dachu
Fiddler on the Roof
Ilustracja
Muzyka Jerry Bock
Słowa Sheldon Harnick
Na podstawie Dzieje Tewji Mleczarza Szolema-Alejchema
Teatr Broadway
Data premiery 22 września 1964

Skrzypek na dachu (ang. Fiddler on the Roof) – musical z muzyką Jerry’ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina. Historia jest luźno oparta na powieści Dzieje Tewji Mleczarza autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Imperium Rosyjskiego. Jest ono miejscem życia dwóch społeczności – żydowskiej i rosyjskiej, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.

Tewje Mleczarz chce wydać za mąż swoje córki. Te jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków z miłości. Tewje musi wybrać, czy życie zgodnie z tradycją jest ważniejsze nad szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Skrzypek na dachu został zekranizowany w 1971 roku oraz nagrodzony Oscarem.

Nagrania[edytuj | edytuj kod]

Kaseta magnetofonowa nr 593 ZAiKS.

Opracowanie muzyczne: Don Walker.

Wystąpili: Zero Mostel, Maria Karnilova, Joanna Merlin, Julia Migenes, Austin Pendleton, Michael Granger, Bert Convy, Tanya Everest.

Skrzypek na dachu w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce musical ten wystawiły: Teatr Muzyczny w Łodzi (gdzie odbyła się polska prapremiera Skrzypka na dachu w 1983 r.), Teatr Muzyczny w Gdyni (reż. Jerzy Gruza, prem. 24 listopada 1984, wznowiony 8 listopada 2008), Teatr Wielki – Opera Narodowa (prem. 1993), Teatr Rozrywki w Chorzowie (prem. 1993), Teatr Żydowski w Warszawie, Teatr Bagatela w Krakowie, Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Muzyczny – Operetka Wrocławska (do 2004 r.), a potem Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu (do 2007 r.).

Obecnie musical wystawiany w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz czasami przez Operę Wrocławską, Teatr Muzyczny w Lublinie (reż. Zbigniew Czeski, prem. 1994), Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu (prem. 12 listopada 2011) oraz przez Teatr Muzyczny w Poznaniu, Teatr Wielki w Poznaniu oraz w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (prem. 28 września 2014) i Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku. W czerwcu 2016 roku w Teatrze Współczesnym w Warszawie odbyła się premiera spektaklu wystawiana przez Śródmiejski Teatr Muzyczny.

Znaczące różnice w fabule[edytuj | edytuj kod]

  • W powieści Szołema Alejchema Golde i Motel umierają z przyczyn naturalnych, zaś w musicalu żyją.
  • W musicalu pominięto wstępne rozdziały o napotkaniu bogaczy przez Tewjego na drodze i oszukaniu go przez krewnego.
  • W musicalu przedstawiono losy tylko trzech córek, w powieści jest ich pięć.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]