Jakub Laval

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Jakub Laval (CSSp)
Jacques Désiré Laval
prezbiter
Jacques Laval.jpg
Data urodzenia 18 września 1803
Croth
Data śmierci 9 września 1864
Port Louis
Kościół/
wyznanie
rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 29 kwietnia 1979
Rzym
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 września
Patron Apostoł Mauritiusa
Szczególne miejsca kultu Mauritius
Laval House na terenie kampusu Uniwersytetu Duquesne

Jakub Laval, fr. Jacques Désiré Laval (ur. 18 września 1803 w gminie Croth w Normandii, zm. 9 września 1864 w Port Louis) – francuski duchowny katolicki, zakonnik Zgromadzenia Ducha Świętego (CSSp), misjonarz na wyspie, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego (pierwszy błogosławiony duchacz).

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jakub pochodził z katolickiej rodziny. W wieku czternastu lat rozpoczął przygotowania do kapłaństwa pod okiem swego wuja, który był proboszczem w Tourviille. W 1820 wstąpił do niższego seminarium duchownego w Évreux, po roku przeniósł się do Kolegium św. Stanisława w Paryżu, po którego zakończeniu odbył studia medyczne zwieńczone tytułem doktora nauk medycznych w 1830 roku. Porzucił pracę lekarską na rzecz okolicznej ludności i postanowił wstąpić do wyższego seminarium duchownego (1835).

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 grudnia 1838 roku, po których został mianowany proboszczem w Pinterville. W 1840 r. dowiedziawszy się o nowo powstającym Zgromadzeniu Niepokalanego Serca Maryi (połączonego później z Seminarium Ducha Świętego pod nazwą Zgromadzenia Ducha Świętego pod opieką Niepokalanego Serca Maryi) założonym przez ks. Libermanna przyłączył się do niego składając śluby zakonne, a w rok później wypłynął w kierunku wyspy Mauritius. Zasłynął tam jako gorliwy duszpasterz czarnoskórej ludności, opracowując dla niej katechizm w języku kreolskim i odprawiając specjalne msze święte.

Ojciec Jakub Laval zmarł w wieku 61 lat. W jego pogrzebie uczestniczyło ok. 40 tysięcy osób. Został pochowany w kościele w Sainte Croix (Port Louis).

Kult[edytuj | edytuj kod]

Postać Jakuba Lawala w ścisły sposób związana jest z pontyfikatem Jana Pawła II. Był on pierwszym błogosławionym wyniesionym przez papieża-Polaka na ołtarze. Sam papież nazywał go patronem swojego pontyfikat[1].

Beatyfikacja miała miejsce 29 kwietnia 1979 roku w Rzymie.

Wspomnienie liturgiczne bł. Jakuba obchodzone jest 9 września.

Bł. Jakub Laval nazywany jest Apostołem Mauritiusa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]