James Abourezk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James George Abourezk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 lutego 1931
Wood, Dakota Południowa
Senator Stanów Zjednoczonych 2. klasy z Dakoty Południowej
Okres od 3 stycznia 1973
do 3 stycznia 1979
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Karl Earl Mundt
Następca Larry Lee Pressler

James George Abourezk (ur. 24 lutego 1931) – amerykański polityk ze stanu Dakota Południowa, działacz Partii Demokratycznej. Abourezk znany jest przede wszystkim, jako pierwszy Amerykanin arabskiego (libańskiego) pochodzenia, który został członkiem Senatu Stanów Zjednoczonych.

Urodził się w rodzinie o libańskich korzeniach w Wood w Dakocie Południowej. W swym rodzinnym stanie spędził większą część życia. W latach 1948-1952 służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych, m.in. w czasie wojny koreańskiej. Po powrocie uczęszczał do South Dakota School of Mines w Rapid City, gdzie uzyskał dyplom inżyniera (w 1961). Następnie ukończył też prawo na University of South Dakota School of Law w Vermillion (1966) i zaczął prowadzić praktykę adwokacką w Rapid City.

W 1970 roku w drugim okręgu wyborczym w stanie Dakota Południowa wybrano go do Izby Reprezentantów, gdzie zasiadał w latach 19711973 przez jedną dwuletnią kadencję. Po jej upłynięciu w 1972 wybrano go senatorem na kadencję rozpoczynającą się 3 stycznia 1973, a kończącą 3 stycznia 1979. Jego poprzednikiem w senatorskim fotelu był Karl Earl Mundt, republikanin, a następcą Larry Lee Pressler, także republikanin. Jako senator był przewodniczącym komitetu ds. Indiańskich. Zyskał reputację umiarkowanego senatora. Postanowił nie ubiegać się o kolejną kadencję w 1978.

W 1980 założył American-Arab Anti-Discrimination Committee, mający na celu przeciwstawienie się dyskryminacji osób arabskiego pochodzenia w USA.

W roku 2006 w wywiadzie prasowym nazwał bojowników Hezbollahu i Hamasu „bojownikami o wolność”[potrzebny przypis].

Jest autorem autobiografii. Obecnie mieszka w Sioux Falls, gdzie pisze książki i prowadzi praktykę adwokacką.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)


Poprzednik
Ellis Yarnal Berry
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 2. okręgu wyborczego w Dakocie Południowej
3 stycznia 19713 stycznia 1973
Następca
James Abdnor