James Dyson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Dyson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

2 maja 1947
Cromer

Zawód, zajęcie

projektant, przedsiębiorca

Narodowość

brytyjska

Strona internetowa

James Dyson (ur. 2 maja 1947 w Cromer) – brytyjski projektant urządzeń przemysłowych oraz założyciel Dyson Ltd. Najbardziej znany jako wynalazca bezworkowego odkurzacza działającego na zasadzie wykorzystania separacji cyklonicznej. W 2008 roku wartość majątku Jamesa Dysona oszacowano na 1,1 miliarda funtów brytyjskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Odkurzacz DC 07 (Dual Cyclone 07) firmy Dyson Ltd.
Suszarka do rąk firmy Dyson Ltd.

Dyson urodził się w Cromer, w hrabstwie Norfolk, w Anglii. Był jednym z trojga dzieci Aleca Dysona. W latach 1956 – 1965 uczęszczał do Gresham School w miejscowości Holt w Norfolk, gdzie osiągał dobre wyniki w biegach długodystansowych. Rok 1965/1966 spędził w Byam Shaw School of Art (dzisiaj część Central Saint Martins College of Art and Design). Zanim zajął się inżynierią, studiował architekturę wnętrz i projektowanie mebli w Royal College of Art.

W roku 1968 Dyson ożenił się z Deirdre Hindmarsh. Częściowo dzięki wsparciu finansowemu ze strony żony, nauczycielki rysunku, Dyson mógł zająć się pracami nad nowym typem odkurzacza. Dyson ma z Deirdre Hindmarsh troje dzieci: Emily, Jacoba i Sama.

W roku 1997 Dyson otrzymał Prince Philip Designers Prize.

Odkurzacze[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat siedemdziesiątych Dyson pracował nad skonstruowaniem odkurzacza działającego na zasadzie cyklonu, dzięki czemu siła ssąca urządzenia nie malałaby wraz z gromadzącym się wewnątrz pyłem.

W roku 1983 Dyson wypuścił na rynek w Japonii odkurzacz 'G-Force'. Nowy odkurzacz można było zamawiać wyłącznie przez katalog, aby w ten sposób w Anglii nie zakłócić sprzedaży worków wymienialnych do klasycznych odkurzaczy.

Odkurzacz G-Force miał kolor różowy i cenę rynkową równoważną £2,000. W roku 1991 Dyson otrzymał w Japonii za ten model nagrodę na Międzynarodowych Targach Wzornictwa (International Design Fair). W roku 1986 opatentował swój wynalazek w USA (Nr patentu w USA 4,593,429).

Ponieważ nie udało się Dysonowi sprzedać swojego wynalazku żadnemu liczącemu się producentowi, otworzył swą własną firmę Dyson Ltd. W czerwcu 1993 roku powstało centrum badawcze oraz fabryka w Malmesbury, Wiltshire.

W roku 2005 ogłoszono, iż odkurzacze Dysona stały się liderem na rynku amerykańskim jeśli chodzi o wartość sprzedaży (a nie liczbę sprzedanych egzemplarzy).

Inne wynalazki[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2006 roku Dyson wprowadził na rynek suszarkę do rąk zwaną Dyson Airblade. Strumień nieogrzanego powietrza wytworzonego przez silnik znajdujący się wewnątrz urządzenia wydostaje się na zewnątrz z prędkością 640 km/h przez szparę o średnicy 0,3 milimetra. Ta warstwa powietrza działa jak niewidoczna wycieraczka, która osusza dłonie.

Fundacja Jamesa Dysona[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku została powołana do życia Fundacja Jamesa Dysona mająca na celu promowanie rozwoju wzornictwa i inżynierii. Fundacja ma wspierać młodych ludzi i zachęcać do myślenia niekonwencjonalnego oraz robienia błędów. Fundacja ta szczególnie wspiera szkoły w Wiltshire.

Kontrowersje związane z Brexitem[edytuj | edytuj kod]

Dyson był zwolennikiem Brexitu, jednak gdy w referendum zdecydowano się o jego dokonaniu, zdecydował o przeniesieniu głównego biura z Wielkiej Brytanii do Singapuru.[1]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Dyson, James; Giles Coren (1997). Against The Odds: An Autobiography. ISBN 0-7528-0981-4.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]