James William Abert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James W. Abert

James William Abert amerykański oficer, odkrywca, rysownik i kartograf, badacz zachodniego obszaru Stanów Zjednoczonych ur. w roku 1820, zm. w 1871.

Syn Johna J. Aberta, twórcy i pierwszego dowódcy Korpusu Topograficznego Armii (ang. US Army Corps of Topographical Engineers), kształcił się w akademii wojskowej West Point, którą ukończył w roku 1842.

Jako porucznik w podjął w tym samym roku pracę w Korpusie, w ramach którego wiosną i latem roku 1845 wziął udział w ekspedycji badawczej pułkownika Stephena Watts Kearny'ego z Fort Leavenworth w dzisiejszym północnowschodnim Kansas na południe i zachód w kierunku szlaku Santa Fe i Nowego Meksyku. Na czele grupy topografów i oddziału wojska Abert powędrował wzdłuż rzeki Arkansas docierając 2 sierpnia 1845 roku do Fortu Bent we wschodnim Kolorado[1].

Z Fortu Bent oddział posuwał się dalej na południe i zachód, penetrując zachodnią Oklahomę i wysuniętą enklawę dzisiejszego Teksasu (ang. Texas Panhandle) - tereny zamieszkiwane przez plemiona Kiowa i Komanczów. Abert sporządził dokładną mapę obszaru i opis zastanych tam Indian. Wzdłuż szlaku Santa Fe wyprawa dotarła ostatecznie do Nowego Meksyku.

Do Nowego Meksyku, w tamtych czasach niezbyt często odwiedzanego przez białych, Abert wracał w latach 1846-1847. W październiku 1846 dotarł do puebla Acoma nad rzeką Rio de San Jose, w pobliżu dzisiejszego Albuquerque. W roku 1848 Kongres Stanów Zjednoczonych opublikował sprawozdanie z tych ostatnich wypraw: Report of Lieutenant James W. Abert of the Examination of New Mexico in the Years 1846-47 zaopatrzone w liczne szkice Aberta.

Prace badawcze Aberta okazały się bardzo przydatne w obliczu wojny z Meksykiem[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Carl Waldman, Encyclopedia of Exploration, Alan Wexler, Jon Cunningham, Inc Facts on File, New York: Facts On File, 2004, ISBN 0-8160-4678-6, OCLC 55109063.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzisiejsza miejscowość La Junta
  2. Wojna amerykańsko-meksykańska 1846-1848