Jan Krzysztof Liszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obraz Stygmatyzacja św. Franciszka J.K. Liszki, kościół św. Franciszka z Asyżu w Pradze

Jan Krzysztof Liszka (czes. Jan Kryštof Liška; ur. około 1650 we Wrocławiu, zm. 23 sierpnia 1712 w Lubiążu) – czeski malarz wywodzący się ze Śląska.

Był jednym z przedstawicieli czeskiego baroku, a zarazem jednym z tych twórców, którzy przetarli drogę dla nowego stylu – rokoko. Po śmierci męża matka Liszki wyszła ponownie za mąż za malarza Michała Willmanna, który poważnie zajął się chłopcem i jego edukacją. W późniejszym okresie, w celu pogłębienia wiedzy i wzbogaceniu warsztatu, z jakim zapoznał się u ojczyma, Liszka wyjechał do Włoch. Willmann i Liszka nie stracili jednak kontaktu ze sobą – mistrza i ucznia łączyła prawdziwa przyjaźń i współpraca przy różnych przedsięwzięciach artystycznych, która trwała aż do śmierci Willmanna.

Od 1689 Liszka mieszkał w Pradze i tam stworzył najwybitniejsze swoje dzieła, m.in. Stygmatyzację św. Franciszka w ołtarzu głównym kościoła św. Franciszka z Asyżu oraz Wniebowstąpienie NMP, również z tego kościoła. Ślady jego działalności twórczej znajdują się także na Śląsku, m.in. w kościele opactwa cysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim.

Przez długi czas Liszka był odbierany nie jako samodzielny twórca, lecz jako naśladowca dzieł ojczyma. Jego obrazy jednak były odmienne – cechowała je dynamika, ruch, a jednocześnie liryzm i niespodziewane zwroty kompozycji.

Uczniami Liszki byli Wacław Wawrzyniec Reiner oraz Jerzy Wilhelm Neunhertz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Liška Jan Kryštof w: Kdo był kdo v našich dějinách do roku 1918 – czeski portal biograficzny [1] [dostęp 2009-10-04] (cz.).
  • Papierniak Witold, Krzeszów – kościół Matki Boskiej Łaskawej, s.11, plik .pdf → [marian.gabrowski.eu/pdf/krzeszow_kmbl.pdf] [dostęp 2009-10-04].
  • Szlak Cysterski na Dolnym Śląsku. Przewodnik-Informator, Wrocław: Dolnośląska Organizacja Turystyczna, 2005, ISBN 83-60033-35-8, OCLC 751090824.