Jane Parker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jane Parker

Jane Parker (ur. około 1505, zm. 13 lutego 1542) – angielska dama dworu.

Jej rodzicami byli Henryk Parker, 10. baron Morley oraz Alice St John. Jej prababką od strony matki była Małgorzata Beauchamp, babka Henryka VII Tudora. Henryk VIII Tudor i Jane Parker byli więc dalszymi kuzynami. Jako piętnastolatka została damą dworu królowej Katarzyny Aragońskiej. W 1525 r. poślubiła Jerzego Boleyna. Dzięki temu małżeństwu zdobyła tytuł wicehrabiny Rochford (Lady Rochford). Po śmierci męża w 1536 r. została damą dworu Jane Seymour, Anny z Kleve i Katarzyny Howard. Jako dwórka Katarzyny Howard organizowała spotkania Katarzyny z Thomasem Culpeperem, przez co 13 lutego 1542 wraz z Katarzyną została ścięta.

Ciekawostki
  • Jane Parker poprzez zeznania potwierdzające kazirodczy związek Jerzego Boleyn z Anną Boleyn przyczyniła się do ich śmierci.
  • Dzięki jej zeznaniom potwierdzającym, że małżeństwo króla Henryka VIII z Anną z Kleve nie zostało skonsumowane (miała o tym powiedzieć jej sama Anna) doszło do unieważnienia czwartego małżeństwa króla.
  • Podczas pobytu w Tower of London (po aresztowaniu) załamała się i zaczęła zdradzać objawy choroby psychicznej. Według panującego wówczas w Anglii prawa nie można było wykonywać egzekucji na ludziach chorych psychicznie, jednak Henryk VIII zmienił ustawę, która od tej pory dopuszczała taką możliwość.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Weir, Alison (1991). Six Wives of Henry VIII. New York: Grove Weidenfeld. Nowy Jork: Weidenfeld Grove.