George Boleyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

George Boleyn (ur. ok. 1504, zm. 17 maja 1536 w Tower of London) – angielski arystokrata, syn Tomasza Boleyna i lady Elżbiety Howard, córki Thomasa Howarda, 2. księcia Norfolk. Brat królowej Anny Boleyn, żony Henryka VIII.

Podpis George'a Boleyn

Najprawdopodobniej urodził się w Norfolk, w rodowej posiadłości Boleynów. Od najwcześniejszych lat przebywał na dworze. Możliwe także, że pobierał nauki na uniwersytecie w Oksfordzie. W przeciwieństwie do swoich sióstr, Marii i Anny, pozostał w Anglii, nie wyjeżdżając za granicę w okresie swojej młodości. W 1529 r. otrzymał od Henryka VIII tytuł wicehrabiego Rochford. W tym samym roku został członkiem Tajnej Rady. W grudniu 1529 r. został wysłany z misją dyplomatyczną do Francji.

Od ok. 1524 r. Rochford był żonaty z Jane Parker (ur. ok. 1505, zm. 13 lutego 1542), córką Henry'ego Parkera, 10. barona Morley, i Alice St John, córki sir Johna St John. Małżeństwo to było nieudane. Według Rethy Warnicke było to spowodowane orientacją homoseksualną Rochforda. Większość historyków odrzuca jednak tę hipotezę uważając, że przyczyną złego pożycia małżeńskiego Jane i George'a był fakt, że ten ostatni był notorycznym kobieciarzem, co sugeruje, że nie był osobą homoseksualną.

Po małżeństwie jego siostry Anny z królem Henrykiem VIII Rochford zyskał mocną pozycję na dworze królewskim. W 1534 r. sprawował prestiżowy urząd Lorda Strażnika Pięciu Portów. Jednak kiedy Anna nie dała Henrykowi upragnionego przezeń męskiego potomka, nastąpił jej upadek, a wraz z nim upadek członków jej rodziny, w tym jej brata. Rochford został oskarżony o kazirodcze stosunki z Anną i uwięziony. Jego proces odbył się 15 maja 1536 r., kilka godzin po procesie Anny. Zapadł wyrok skazujący i lord Rochford został ścięty na dziedzińcu Tower of London 17 maja. Swoją ostatnią mowę poświęcił obronie protestantyzmu, którego w ostatnich latach stał się wyznawcą.

Do naszych czasów nie zachował się żaden portret Rochforda. Jeśli takowe istniały, zostały najprawdopodobniej zniszczone w 1536 r.

Postać George'a Boleyna, wicehrabiego Rochford, pojawia się w licznych filmach o Henryku VIII i jego żonach:

  • w filmie Sześć żon Henryka VIII z 1970 r. w reżyserii Naomi Capon i Johna Glenistera (w postać Rochforda wcielił się Jonathan Newth),
  • w filmie Anna Tysiąca Dni z 1969 r. w reżyserii Charlesa Jarrotta (w postać Rochforda wcielił się Michael Johnson),
  • w filmie Henryk VIII z 2003 r. w reżyserii Pete'a Travisa (w postać Rochforda wcielił się Dominic Mafham),
  • w filmie Kochanice króla z 2008 r. w reżyserii Justina Chadwicka (w postać Rochforda wcielił się Jim Sturgess),
  • w 2 serii serialu Dynastia Tudorów z 2007 r., gdzie szeroko opisano jego wątek związany z zarządzaniem dworem, mocną pozycją w czasach Anny Boleyn oraz jego domniemany homoseksualny wieloletni związek z dworzaninem królowej (w postać Rochforda wcielił się Padraic Delaney).