Jaskinia przy Matce Boskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia przy Matce Boskiej
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Dolina Mnikowska, Mników

Właściciel

Lasy Państwowe

Długość

26 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

270 m n.p.m.

Ekspozycja otworów

ku NE, NW

Kod

J.GT-03.12

Położenie na mapie gminy Liszki
Mapa konturowa gminy Liszki, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia przy Matce Boskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia przy Matce Boskiej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia przy Matce Boskiej”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jaskinia przy Matce Boskiej”
Ziemia50°03′55″N 19°42′29″E/50,065278 19,708056
Strona internetowa

Jaskinia przy Matce Boskiej, Schronisko przy jaskini nad Matką Boską (Doktora Meyera) – jaskinia w Dolinie Mnikowskiej we wsi Mników, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Liszki[1]. Pod względem geograficznym znajduje się na Garbie Tenczyńskim na południowym skraju Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej[2].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się w orograficznie prawych zboczach Doliny Mnikowskiej, po lewej stronie (patrząc od dołu) namalowanego na skale obrazu Matki Bożej Skalskiej. Główny, północno-zachodni otwór jaskini znajduje się na wysokości 2,5 m nad podstawą skały i 32 m nad dnem doliny. Ma owalny kształt i wysokość 2,5 m. Za otworem w głąb skały biegnie kręty i coraz niższy korytarz. W odległości 5 m od otworu znajduje się w nim ciasny przełaz, a za nim 10-metrowy korytarz na szczelinie skalnej. Mniej więcej w połowie jego długości odgałęzia się obszerny tunel kończący się niewielkim otworem na wschodniej ścianie skały

Jaskinia powstała w wapieniach z jury późnej. Znajdują się w niej kotły wirowe, skonsolidowane mleko wapienne i zwietrzałe polewy naciekowe. Namulisko składa się z gruzu wapiennego zmieszanego z gliną. W jaskini występuje przewiew. Przy otworach jest sucha i widna, w głębi wilgotna i ciemna[1]. W 1981 r. Sanocka-Wołoszynowa stwierdziła występowanie kilku gatunków pająków: Amaurobius fenestralisTegenaria silvestrisLepthyphantes leprosusNesticus cellulanusLeiobunum rupestre[3].

Historia poznania[edytuj | edytuj kod]

Jaskinię w 1882 r. wzmiankował Gotfryd Ossowski, który przebadał jej namulisko[4]. W 1951 r. jej plan podał Kazimierz Kowalski, ale obejmował on tylko zachodnią część jaskini[5]. Plan całej jaskini opracował M. Czepiel w 1976[1]. W 1982 r. E.Sanocka-Wołoszynowa badała florę pajęczaków w jaskini[3].

Jaskinia znajduje się w rezerwacie przyrody i nie jest dostępna turystycznie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Andrzej Górny: Jaskinia przy Matce Boskiej. [w:] Jaskinie Polski [on-line]. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy. [dostęp 2019-12-26].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2
  3. a b E.Sanocka-Wołoszynowa, Badania pajęczaków jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wrocław: Acta Univ. Wratislav. 1981, 548. Prace Zoologiczne 11: 1-92
  4. G.B. Ossowski, Zwarte sprawozdanie z badań antropologiczno-archeologicznych w jaskiniach okolic Krakowa w 1882, Kraków, Zbiór Wiad. do Antropologii kraj, 1883, 7: 66-88
  5. K. Kowalski, Jaskinie Polski, tom. 1, Warszawa: Państwowe Muzeum Archeologiczne, 1951