Jay Kay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jay Kay
Ilustracja
Imię i nazwisko Jason Cheetham
Data i miejsce urodzenia 30 grudnia 1969
Stretford, Anglia
Gatunki acid-jazz, funk, disco, biały soul, electronica
Zawód muzyk, piosenkarz, autor utworów
Aktywność 1989 - obecnie
Powiązania Jamiroquai
Strona internetowa

Jason Kay, znany także jako Jay Kay (urodzony jako Jason Luís Cheetham 30 grudnia 1969 roku w Stretford Manchester) – angielski muzyk funk. Jest głównym kompozytorem i wokalistą grupy Jamiroquai.

Młodość i kariera[edytuj]

Kay dorastał wychowywany przez swoją matkę, Karen Kay - piosenkarę kabaretową, jazzową i impresjonistkę pochodzenia żydowskiego - oraz przybranego ojca, Jamesa Royala. Biologiczny ojciec Kay'a, Portugalczyk, Luís Saraiva, spotkał się z synem po raz pierwszy dopiero w 2003 roku. Kay nie ma rodzeństwa – jego jedyny brat (bliźniak) zmarł podczas porodu. Został wykształcony w autonomicznej szkole Oakham School w Rutland. Jako trzynastolatek wspólnie z ojczymem spędził 6 miesięcy w Tajlandii.

W młodości Kay był bezdomny i utrzymywał się popełniając drobne przestępstwa. Po incydencie z łamaniem prawa postanowił wyczyścić przeszłość, zerwać z przestępczością i skupić się na muzyce. Wraz z innymi muzykami założył w roku 1992 zespół Jamiroquai. Pierwszymi członkami zespołu byli Toby Smith, Stuart Zender, Nick Van Gelder, Wallis Buchanan oraz Jay Kay jako wokalista.

Jamiroquai sprzedał ponad 20 milionów płyt, jego przeboje utrzymywały się łącznie przez 141 tygodni na brytyjskich listach przebojów, a majątek Kaya wycenia się na około 40 000 000 funtów. Został sklasyfikowany na 950 miejscu listy najbogatszych Brytyjczyków Sunday Times'a w roku 2004.

Samochody[edytuj]

Poza swoją miłością do muzyki Kay jest dobrze znany z miłości do samochodów. Posiada ogromną kolekcję sportowych samochodów w skład której wchodzą między innymi takie marki jak: Ferrari, Lamborghini, Mercedes i Aston Martin. Jego miłość do motoryzacji została wyrażona w albumie Travelling without Moving, gdzie na okładce został wykonany kolaż charakterystycznego dla Jamiroquaia loga „Buffalo Man” oraz herbu Ferrari. Natomiast w teledysku Cosmic Girl mogliśmy zobaczyć trzy samochody z jego kolekcji.

W maju 1998 roku, Kay został zatrzymany za jazdę z nadmierną prędkością (110 mil na godzinę) i zatrzymane zostało mu prawo jazdy na okres 42 dni. Po tym powiedział w udzielonym wywiadzie: „Miałem dużo szczęścia. Mój prędkościomierz wskazywał już nawet 175 mph podczas jazdy drogą publiczną. Gdybym został wówczas złapany, trafiłbym do więzienia”. We wrześniu 2004 roku Jay został usunięty z ruchu drogowego na 6 miesięcy.

W skład jego kolekcji samochodów wchodzą: