Jerzy Fryderyk Hohenzollern (ur. 1976)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Fryderyk Hohenzollern
Ilustracja
ilustracja herbu
Głowa domu Hohenzollernów
Okres

od 26 września 1994

Poprzednik

Ludwik Ferdynand Hohenzollern

Dane biograficzne
Dynastia

Hohenzollernowie

Data i miejsce urodzenia

10 czerwca 1976
Brema

Ojciec

Ludwik Ferdynand (III) Hohenzollern

Żona

Zofia von Isenburg

Dzieci

Karol Fryderyk
Ludwik Ferdynand
Emma Maria
Henryk Albert

Jerzy Fryderyk Ferdynand, niem. Georg Friedrich Ferdinand Prinz von Preußen (ur. 10 czerwca 1976 w Bremie) – jedyny syn księcia Ludwika Ferdynanda (III) (zm. 1977) oraz Donaty, hrabianki zu Castell-Rüdenhausen, pochodzącej z suwerennego rodu mediatyzowanego w 1815. Starszy brat księżniczki Kornelii Cecylii Pruskiej. Praprawnuk cesarza Wilhelma II, a wnuk Ludwika Ferdynanda (II), głowy rodziny Hohenzollernów i pretendenta do tronu Niemiec i Prus. Jego ojciec zmarł, kiedy Jerzy Fryderyk miał 13 miesięcy. 9 lutego 1991 jego matka wyszła ponownie za mąż, a jej drugim mężem został Fryderyk August, książę Oldenburga (który w 1989 rozwiódł się z Marią Cecylią Pruską, szwagierką Donaty).

Spadkobierca Ludwika Ferdynanda (II)[edytuj | edytuj kod]

Ludwik Ferdynand (II) zmarł w 1994, a Jerzy Fryderyk jako jedyny jego potomek pochodzący z małżeństwa równego rodem, odziedziczył po nim tytuł i pretensje do tronu. Ominięto dwóch starszych synów Ludwika Ferdynanda (II), ponieważ zawarli oni małżeństwa z kobietami krwi niekrólewskiej. Stryjowie Jerzego Fryderyka, książę Fryderyk Wilhelm i książę Michał, zaskarżyli postanowienia testamentu dziadka kronprinza. Proces trwał od 1994. W 1997 sąd regionalny (Landgericht) w Hechingen i sąd regionalny wyższej instancji w Stuttgarcie (Oberlandesgericht) przyznały rację stryjom Jerzego Fryderyka i uznały, że wymóg małżeństwa równego rodem jest „niemoralny”. Trybunał Federalny (Bundesgerichtshof) nie zgodził się z orzeczeniem na korzyść stryjów i sprawa wróciła do sądów regionalnych, które tym razem orzekły na korzyść Jerzego Fryderyka. Stryjowie wnieśli pozew do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (Bundesverfassungsgericht), a ten nie zgodził się z orzeczeniem na korzyść Jerzego Fryderyka. W końcu, 19 października 2005 sąd regionalny orzekł, że Jerzy Fryderyk jest pełnoprawnym następcą swojego dziadka, ale jego stryjowie i inne dzieci księcia Ludwika Ferdynanda mają prawo do części spadku pruskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Fryderyk edukację pobierał w Bremie, Oldenburgu, Aberdeen w Szkocji i we Freibergu w Saksonii. Jest oficerem rezerwy Bundeswehry.

W 2001, w momencie wygaśnięcia linii męskiej dynastii Meklemburgii-Schwerinu, został tytularnym wielkim księciem[potrzebny przypis] Meklemburgii-Schwerinu (układ o dziedziczeniu z 1442). Jest protektorem protestanckiej gałęzi Rycerskiego Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy, zwanego zakonem joannitów lub Baliwatem Brandenburskim oraz wielkim mistrzem orderów domowych Czarnego Orła i Rodu Hohenzollernów. Jest spokrewniony z wieloma dynastiami europejskimi m.in. duńską, norweską, szwedzką i hiszpańską. Jest 152. z kolei w linii następstwa do tronu brytyjskiego[potrzebny przypis].

Obecnie mieszka w Berlinie i zajmuje się m.in. organizowaniem Muzeum Hohenzollernów we wschodnim skrzydle pałacu Charlottenburg oraz działa jako prezes charytatywnej fundacji im. Księżnej Kiry (żony Ludwika Ferdynanda (II))[potrzebny przypis].

Prinz von Preußen nie podjął działalności politycznej:

Ich habe als Chef des Hauses Hohenzollern keine politische Rolle – und strebe dies auch nicht an.
Jako głowa Domu Hohenzollernów nie pełnię żadnej funkcji politycznej – i też nie aspiruję do tego.

Georg Friedrich Prinz von Preußen[2]

Zaręczyny i ślub[edytuj | edytuj kod]

21 stycznia 2011 roku zaręczył się z księżniczką Zofią von Isenburg[3] (ur. 7 marca 1978), córką Franza Aleksandra, księcia von Isenburg i Krystyny, hrabianki von Saurma. Zofia ma czworo rodzeństwa, którymi są[potrzebny przypis]:

  • Aleksander Wolfgang Jerzy (ur. 1969)
  • Katarzyna Elżbieta Helena (ur. 1971)
∞ Martin von Austria-Este (brat Lorenza, zięcia króla Belgii Alberta II)
  • Izabella Zofia Gabriela (ur. 1973)
∞ Karol zu Wied (kuzyn Wilhelminy Marii, synowej pretendenta do tronu Wirtembergii Karola)
  • Wiktor Karol Jan (ur. 1979)

Ślub odbył się 27 sierpnia 2011 roku w poczdamskim kościele Pokoju, jako część obchodów 950. rocznicy powstania rodu Hohenzollernów[4]. Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele czołowej arystokracji europejskiej, jak i politycy oraz wojskowi[5].

W październiku 2012 roku ogłoszono, że para spodziewa się swojego pierwszego dziecka, które ma przyjść na świat w lutym 2013 roku[6]. Dzieci:

  • Karol Fryderyk Franciszek Aleksander i Ludwik Ferdynand Krystian Albrecht, ur. 20 stycznia 2013 (bliźniacy)[7]:
  • Emma Maria, ur. 2 kwietnia 2015
  • Henryk Albert, ur. 17 listopada 2016[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]