Georg Friedrich Prinz von Preußen
Georg Friedrich Prinz von Preußen (ur. 10 czerwca 1976 w Bremie) – jedyny syn Louisa Ferdinanda Prinz von Preußen (zm. 1977) oraz Donaty Emmy Gräfin zu Castell-Rüdenhausen, pochodzącej z suwerennego rodu mediatyzowanego w 1815. Jest praprawnukiem ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II.
Spadkobierca Louisa Ferdinanda (II)
[edytuj | edytuj kod]Louis Ferdinand (II) zmarł w 1994, a Georg Friedrich jako jedyny jego potomek pochodzący z małżeństwa równego rodem, odziedziczył po nim tytuł i pretensje do tronu. Ominięto dwóch starszych synów Louisa Ferdinanda (II), ponieważ zawarli oni małżeństwa morganatyczne. Stryjowie Georga Friedricha, Friedrich Wilhelm i Michael, zaskarżyli postanowienia testamentu dziadka. Proces trwał od 1994. W 1997 sąd regionalny w Hechingen i sąd regionalny wyższej instancji w Stuttgarcie przyznały rację stryjom Georga Friedricha i uznały, że wymóg małżeństwa równego rodem jest „niemoralny”. Trybunał Federalny nie zgodził się z orzeczeniem na korzyść stryjów i sprawa wróciła do sądów regionalnych, które tym razem orzekły na korzyść Georga Friedricha. Stryjowie wnieśli pozew do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, a ten nie zgodził się z orzeczeniem na korzyść Georga Friedricha. W końcu, 19 października 2005 sąd regionalny orzekł, że Georg Friedrich jest pełnoprawnym następcą swojego dziadka, ale jego stryjowie i inne dzieci księcia Louisa Ferdinanda mają prawo do części spadku pruskiego[1].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Georg Friedrich edukację pobierał w Bremie, Oldenburgu, Aberdeen w Szkocji i we Freibergu w Saksonii. Jest oficerem rezerwy Bundeswehry.
W 2001, w momencie wygaśnięcia linii męskiej dynastii Meklemburgii-Schwerinu, został tytularnym wielkim księciem[potrzebny przypis] Meklemburgii-Schwerinu (układ o dziedziczeniu z 1442). Jest protektorem protestanckiej gałęzi Rycerskiego Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy, zwanego zakonem joannitów lub Baliwatem Brandenburskim oraz wielkim mistrzem orderów domowych Czarnego Orła i Rodu Hohenzollernów. Jest spokrewniony z wieloma dynastiami europejskimi m.in. duńską, norweską, szwedzką i hiszpańską. Jest 152. z kolei w linii następstwa do tronu brytyjskiego[potrzebny przypis].
Obecnie mieszka w Berlinie i zajmuje się m.in. organizowaniem Muzeum Hohenzollernów we wschodnim skrzydle pałacu Charlottenburg oraz działa jako prezes charytatywnej fundacji im. Księżnej Kiry (żony Louisa Ferdinanda (II))[potrzebny przypis].
Prinz von Preußen nie podjął działalności politycznej:
Zaręczyny i ślub
[edytuj | edytuj kod]21 stycznia 2011 roku zaręczył się z księżniczką Sophie Prinzessin von Isenburg[2] (ur. 7 marca 1978), córką Franza Alexandra Fürst von Isenburg i Elisabeth Christiny Gräfin von Saurma-Jeltsch. Ślub odbył się 27 sierpnia 2011 roku w poczdamskim kościele Pokoju, jako część obchodów 950. rocznicy powstania rodu Hohenzollernów[3]. Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele czołowej arystokracji europejskiej, jak i politycy oraz wojskowi[4].
W październiku 2012 roku ogłoszono, że para spodziewa się swojego pierwszego dziecka, które ma przyjść na świat w lutym 2013 roku[5]. Dzieci:
- Carl Friedrich Franz Alexander i Louis Ferdinand Christian Albrecht, ur. 20 stycznia 2013 (bliźniacy)[6]:
- Emma Marie Charlotte Sophie, ur. 2 kwietnia 2015
- Heinrich Albert Johann Georg, ur. 17 listopada 2016[potrzebny przypis]
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Netty’s Royalty Page.
- ↑ An Online Gotha.
- ↑ Verlobung im Haus Hohenzollern. [dostęp 2011-01-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-03)].
- ↑ Hohenzollern-Hochzeit: Die Preußen-Prinzessin heiratet in „kalkig Weiß” [online], Die Welt [dostęp 2017-11-24] .
- ↑ Südwest Presse. Preußen-Baby im Februar erwartet.
- ↑ Paul Theroff. Angelfire.