Wielkie Księstwo Meklemburgii-Schwerin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielkie Księstwo Meklemburgii-Schwerin
Großherzogtum Mecklenburg-Schwerin
1815–1918
Flaga
Godło Wielkiego Księstwa Meklemburgii-Schwerin
Flaga Godło
Stolica

Schwerin

Ustrój polityczny

monarchia

Typ państwa

wielkie księstwo

Głowa państwa

Wielki Książę Fryderyk Franciszek IV

Powierzchnia
 • całkowita


13 127 km²

Liczba ludności (1910)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


639.958
49 osób/km²

Proklamacja republiki

1918

Mapa Wielkiego Księstwa Meklemburgii-Schwerin
Oba księstwa meklemburskie na mapie

Wielkie Księstwo Meklemburgii-Schwerin (niem. Großherzogtum Mecklenburg-Schwerin) – państwo powstałe 17 czerwca 1815 roku (trzydziesta rocznica objęcia władzy przez dotychczasowego księcia Fryderyka Franciszka I) w wyniku podniesienia dotychczasowego księstwa, będącego członkiem Związku Reńskiego do rangi wielkiego księstwa na mocy decyzji kongresu wiedeńskiego. Meklemburgia była członkiem Związku Niemieckiego od początku jego istnienia, a od 1867 roku Związku Północnoniemieckiego. W 1871 Meklemburgia-Schwerin stało się jednym z państw Cesarstwa Niemieckiego. Wielkie księstwo zostało zlikwidowane w wyniku proklamacji republiki (rewolucja listopadowa).

Dwa państwa meklemburskie[edytuj | edytuj kod]

Meklemburgia dzieliła się od 1701 roku na dwa księstwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Mecklemburg-Schwerin i Mecklemburg-Strelitz. Drugie z nich było maleńkim państwem nie odgrywającym większej roli, pierwsze miało znacznie większe polityczne ambicje. Był to jednak kraj mało nowoczesny, o słabo rozwiniętym handlu i znajdującym się praktycznie pod rządami oligarchii arystokratycznej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paluszyński Tomasz, Historia Niemiec i państw niemieckich. Zarys dziejów politycznych, Oficyna Wydawnicza Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu, Poznań 2006