Jezioro Francuskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Francuskie
Położenie
Państwo  Polska
Lokalizacja Wzgórza Dylewskie
Wysokość lustra 247,7 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,93 ha
Położenie na mapie gminy wiejskiej Ostróda
Mapa konturowa gminy wiejskiej Ostróda, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Francuskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Francuskie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Francuskie”
Położenie na mapie powiatu ostródzkiego
Mapa konturowa powiatu ostródzkiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Francuskie”
Ziemia53°33′27,9″N 19°57′19,8″E/53,557750 19,955500

Jezioro Francuskie (nazwa urzędowa Jezioro Sauk) – najwyżej położone jezioro o powierzchni 2,93 ha w Polsce północno-wschodniej (247,7 m n.p.m.), stanowiące część rezerwatu florystycznego (pow. 13,64 ha). Leży na terenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich w gminie Ostróda. Jezioro stanowi pozostałość wytopiska po zlodowaceniu bałtyckim. Południowo-wschodni brzeg porośnięty jest ok. 140-letnią buczyną. Do jeziora przylegają torfowiska, na których rośnie wierzbówka borówkolistna, turzyce, wełnianki, czermień błotna, bobrek trójlistkowy, żurawina błotna, wierzba szara, brzoza omszona[1].

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Przebywająca na terenie wsi Pietrzwałd grupa żołnierzy armii napoleońskiej dokonała gwałtu na mieszkankach. Tamtejsi chłopi z zemsty utopili 17 żołdaków w toni jeziora. Wieś spacyfikowano, a chłopów winnych mordu stracono[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ​ISBN 83-902165-0-7​ s. 43
  2. Tadeusz Peter: Z dziejów powiatu ostródzkiego - historia i współczesność gminy Ostróda. Ostróda: [s.n.] ; Olsztyn : Wydawnictwo WPW C. Porycki, P. Wasześcik : na zlec. Stowarzyszenia Inicjatyw Kultury Fizycznej i Turystyki Warmii i Mazur, 2004. ISBN 83-917924-7-1.