Jezioro Nowowarpieńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Nowowarpieńskie
Ilustracja
Jezioro Nowowarpieńskie, widok NS-SW
Położenie
Państwo

 Polska
 Niemcy

Miejscowości nadbrzeżne

Nowe Warpno

Morfometria
Powierzchnia

18 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


ok. 2 m
ok. 9 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Myśliborka

Położenie na mapie Nowego Warpna
Mapa konturowa Nowego Warpna, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Nowowarpieńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Nowowarpieńskie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Nowowarpieńskie”
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa konturowa powiatu polickiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Nowowarpieńskie”
Położenie na mapie gminy Nowe Warpno
Mapa konturowa gminy Nowe Warpno, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Nowowarpieńskie”
Ziemia53°42′39″N 14°17′28″E/53,710833 14,291111

Jezioro Nowowarpieńskie (niem. Neuwarper See) – jezioro[1] (zatoka[2]) przy południowej części Zalewu Szczecińskiego, leżące w Puszczy Wkrzańskiej, należące do Polski (województwo zachodniopomorskie, gmina Nowe Warpno) i Niemiec (Meklemburgia-Pomorze Przednie, powiat Vorpommern-Greifswald).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jez. Nowowarpieńskie

Powierzchnia: 18 km² (do Polski należy 8,9 km² - 49%). Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Łysa Wyspa i Riether Werder. Wpływa do niego kilka cieków, największym z nich jest rzeczka Myśliborka, płynąca wzdłuż granicy.

Jezioro jest oddzielone od wód otwartego zalewu wąskimi cieśninami między Półwyspem Grodzkim (Podgrodzie) i Łysą Wyspą, a miejscowością Altwarp (Stare Warpno) w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Po polskiej stronie w jezioro wcina się jeszcze jeden półwysep – Półwysep Nowowarpieński. Na nim położone jest zabytkowe centrum Nowego Warpna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Nowowarpieńskie ok. 1940

10 września 1759 roku na wodach nieopodal jeziora rozegrała się bitwa morska, w której flota pruska przegrała ze Szwedami (wojna siedmioletnia).

Nazwę Jezioro Nowowarpieńskie wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Neuwarper See i określając je jako jezioro[3].

Miejscowości nad Jeziorem Nowowarpieńskim[edytuj | edytuj kod]

Polska Polskie

Podgrodzie
Karszno

Niemcy Niemieckie

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5. OCLC 749337950.
  2. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 456. ISBN 83-01-09822-8. (pol.).
  3. M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 5

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]