Jezioro Ostrzyckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostrzyckie
Ilustracja
Jezioro Ostrzyckie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Brodnica Dolna, Ostrzyce, Kolano, Krzeszna
Region Pojezierze Kaszubskie
Wysokość lustra 159,4 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 3,09 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

6,4 km
0,8 km
Głębokość
• maksymalna

21 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Radunia
Rzeki wypływające Radunia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Stężyca
Mapa konturowa gminy Stężyca, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ostrzyckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ostrzyckie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ostrzyckie”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Ostrzyckie”
Ziemia54°15′13,1″N 18°06′15,8″E/54,253639 18,104389

Jezioro Ostrzyckie (kasz. Òstrzëcczé Jezoro) – przepływowe jezioro rynnowe na Pojezierzu Kaszubskim w powiecie kartuskim (województwo pomorskie). Jezioro Ostrzyckie położone jest w najatrakcyjniejszej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego u podnóża Wieżycy i stanowi część szlaku wodnego "Kółko Raduńskie". Wzdłuż wschodniej linii brzegowej jeziora przebiega Droga Kaszubska, a samo jezioro w kształcie podkowy opasa znajdujący się na zachodnim brzegu rezerwat przyrody Ostrzycki Las i poprzez wąskie przesmyki wodne łączy się z jeziorami Potulskim i Brodnem Wielkim. W sezonie letnim po Jeziorze Ostrzyckim pływa stateczek Białej floty "Stolem" a przez rynnę morenową jeziora przepływa Radunia. Urozmaicona krajobrazowo linia brzegowa jeziora osiąga całkowitą długość 20 kilometrów. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski.

Ogólna powierzchnia: 309 ha, długość: 7 km, szerokość: 0,8 km, maksymalna głębokość: 21 m.

Przed 1920 jezioro nosiło nazwę niemiecką Ostritzsee.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]