Jezioro Przystajne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Przystajne
Położenie
Państwo

 Polska

Wysokość lustra

ok. 197,1 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

31,50 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1370 m
290 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


6,8 m
15,9 m

Długość linii brzegowej

ok. 3090 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Przystajne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Przystajne”
Ziemia54°13′15″N 22°39′56″E/54,220833 22,665556

Jezioro Przystajnejezioro typu rynnowego położone w województwie podlaskim, powiecie suwalskim, gminie Przerośl. W pobliżu leży Romanówka i Przystajne, od którego bierze swoją nazwę. Geograficznie należy do Pojezierza Litewskiego.

Jezioro ma kształt podłużnej, wygiętej rynny o brzegach łagodnie schodzących do jeziora. Linia brzegowa jest słabo urozmaicona, a dno jest piaszczyste lub piaszczysto-żwirowe, zamulone przy brzegach i gęsto porośnięte szuwarami. Obszar jeziora otaczają głównie pola. Maksymalna głębokość wynosi do 15,9 metra. Przez jezioro przepływa ciek wodny, mający źródło w Jeziorze Białym Filipowskim, a następnie płynący do Jeziora Krzywego Filipowskiego. Przy północno-zachodnim krańcu znajdują się tereny podmokłe z kolejnym małym jeziorkiem. Stwarza stosunkowo dobre warunki do wędkowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]