Joanna Domańska (pianistka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Domańska
Ilustracja
Joanna Domańska, maj 2008
Data i miejsce urodzenia 20 września 1959
Gliwice
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Zawód pianistka, pedagog

Joanna Domańska (ur. 20 września 1959 w Gliwicach) − polska pianistka i pedagog.

Życiorys[edytuj]

Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Jana Hoffmana i w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Studia ukończyła w Katowicach otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła jako stypendystka rządu francuskiego pod kierunkiem Livii Rév w Paryżu (1986-87). Jest interpretatorką dzieł Karola Szymanowskiego, cenioną również za wykonania utworów Brahmsa, Ravela, Mozarta, Chopina. W 1997 roku, z okazji 60. rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego, została uhonorowana medalem jego imienia „w dowód uznania szczególnego wkładu w propagowanie dzieła wielkiego polskiego kompozytora”.

Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu (1981) oraz im. A. Casagrande w Terni we Włoszech (1982), jak również laureatką Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1982).

Joanna Domańska była zapraszana do udziału w międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak: Festival dei Due Mondi w Spoleto, Festa Musica Pro w Asyżu, Maggio Musicale Florentino we Florencji, Chopinfestival w Gandawie, Festival de Radio France et de Montpellier, Warszawska Jesień, Dni Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowe Dni Muzyki K. Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W 1995 Olympia wydała jej płytę zawierającą nagrania dzieł Karola Szymanowskiego. Płyta była dwukrotnie nominowana do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk” (OCD 344).

W 2007 ukazała się nakładem wydawnictwa DUX jej kolejna płyta, nagrana wspólnie z Andrzejem Tatarskim, zawierająca między innymi premierę fonograficzną muzyki do baletu „Harnasie” K. Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany. Płyta otrzymała nominację do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk 2008” (DUX 0576).

W 2008 ukazała się trzecia z kolei monograficzna płyta w wydawnictwie DUX z dziełami Karola Szymanowskiego (Metopy op.29, 12 Etiud op.33, III Sonata op.36, 4 Tańce Polskie). Płyta ta otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród „Supersonic Award” luksemburskiego magazynu muzycznego „Pizzicato” (DUX 0615).

Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji, Radiotelevisione Italiana, Radio France.

Joanna Domańska prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach, bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, wykłada na kursach mistrzowskich. Od kilku lat pełni funkcję prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

Bibliografia[edytuj]

  • Stanisław Dybowski, Słownik pianistów polskich, Przedsiębiorstwo Muzyczne „Selene”, Warszawa 2003, ​ISBN 83-910515-5-2