Jodłowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jodłowice
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat wołowski
Gmina Brzeg Dolny
Wysokość 115–125 m n.p.m.
Liczba ludności (III 2011) 169[1]
Strefa numeracyjna 71
Kod pocztowy 56-120
Tablice rejestracyjne DWL
SIMC 0873047
Położenie na mapie gminy Brzeg Dolny
Mapa lokalizacyjna gminy Brzeg Dolny
Jodłowice
Jodłowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jodłowice
Jodłowice
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Jodłowice
Jodłowice
Położenie na mapie powiatu wołowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wołowskiego
Jodłowice
Jodłowice
Ziemia51°16′53″N 16°47′37″E/51,281389 16,793611
Strona internetowa miejscowości
Krzyż pokutny, datowany na XIV-XVI wiek, Jodłowice

Jodłowice, dawna nazwa niemiecka Tannwald – wieś widlicowa w Polsce w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Brzeg Dolny.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Położona w dolinie potoku Jodłowa Woda, na skraju Wysoczyzny Rościsławickiej, w odległości 5 km od Brzegu Dolnego w kierunku wschodnim i 30 km od Wrocławia w kierunku północno-zachodnim. Otoczona lasami, w których swój bieg zaczyna potok Jodłówka.

Historia i czasy obecne[edytuj | edytuj kod]

Najstarsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1313 r., kiedy Otto von Tannynwald sprzedał Wencelowi de Preczov z Wrocławia młyn wraz ze stawem rybnym. Kolejne zapiski pochodzą z lat 1666-1667, kiedy wieś funkcjonowała pod nazwą Tannewald. Odtąd aż do 1810 r. należała do cystersów z Lubiąża. W okresie przedwojennym wieś bogata, o czym świadczy murowany kościół w stylu barokowym. We wsi znajdowała się również m.in. kopalnia torfu zamknięta w latach 20. XX wieku. Przed melioracją przeprowadzoną w latach 60. XX wieku okolice dodatkowo urozmaicały liczne mokradła i bagna, jednakże po przeprowadzeniu prac melioracyjnych krajobraz ten zanikł. Obecnie we wsi znajduje się leśniczówka, studnie wodociągowe i stacja pomp. Przez wieś przepływa rzeka Jodłówka, prawy dopływ Odry, której źródło znajduje się w pobliskich lasach.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1933 wieś liczyła 363 mieszkańców, a w 1939 – 351. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 169 mieszkańców[1].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[2]:

  • kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wzmiankowano już w roku 1499. W roku 1783 otrzymał on swój obecny, barokowy, charakter, przebudowany na początku XX w. Kościół jest jednonawowy, murowany i tynkowany. Nawa przekryta trójspadowym dachem. Prezbiterium jest węższe od nawy, podobnie jak ona przekryte trójspadowym dachem. Przylega do niego półkolista absyda. Kwadratowa wieża posiada cebulasty hełm z prześwitem. Hełm jest zwieńczony kulą z krzyżem[3].

Lasy wokół wsi[edytuj | edytuj kod]

Na skraju lasu za wsią znajduje się obelisk upamiętniający ofiary I wojny światowej, w której zginęło wielu żołnierzy pochodzących z tej oraz okolicznych wsi. Obok pomnika umiejscowiono katolicki cmentarz w połowie niemiecki, w połowie polski. Na północ od wsi znajduje się rezerwat jodłowy "Jodłowice" z olbrzymim głazem narzutowym i krzyżem pokutnym – Kamieniem-Chłopem w pobliżu. Głaz narzutowy znajduje się na skraju rezerwatu ścisłego Jodłowice. Jego niemiecka nazwa – Roemerstein – pochodzi od nazwiska profesora Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1855-1891 Katedrę Geologii i Mineralogii na Uniwersytecie Wrocławskim piastował Carl Ferdinand Roemer (1818-1891), geolog i paleontolog, twórca i pierwszy dyrektor otwartego w 1868 r. uniwersyteckiego muzeum mineralogiczno-geologicznego o nazwie: Muzeum Mineralogiczne Królewskiego Uniwersytetu Wrocławskiego (Das Mineralogische Museum der Königlichen Universität Breslau). Profesor Roemer dokładnie opisał geologię pobliskich lasów.

Las w otoczeniu wsi Tannwald nazwany został Lasem Królewskim ze względu na dużą różnorodność fauny i flory. Według anegdoty w pobliskich lasach w czasie II wojny światowej na polowania przyjeżdżał sam wódz III Rzeszy, czego dowodem ma być kamień, na którym ponoć ów zbrodniarz odpoczywał (obecnie ten kamień jest pomnikiem cierpienia ludzkiego i wyzysku więźniów przez hitlerowców w podobozach Dyhernfurth I i II obozu pracy Gross-Rosen i znajduje się przed głównym budynkiem zakładów chemicznych PCC Rokita w Brzegu Dolnym). Dodatkowo okoliczne lasy skrywają ruiny nieistniejących dwóch wsi Vogtswalde – Wojcieszów oraz Hauffen".

Znane osobistości[edytuj | edytuj kod]

Karol Józef Fiebig – burmistrz Kątów Wrocławskich w latach 1816-1861. Urodził się 6 kwietnia 1789 w Tannwaldzie. W młodym wieku (mając 27 lat), 12 maja 1816 został powołany na stanowisko burmistrza Kątów Wrocławskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]